Fatih Projesi Kapsamında Dağıtılacak laptoplar

Öncelikle herkese iyi günler dilerim. Fatih projesi kapsamında öğrencilere 2 milyon 7 yüz bin laptop dağıtılacağı haberleri dolaşmaktadır. Bu laptopların pardus kurulu dağıtımı konusunda neler yapılabilir? hem windows linsansına para verilmez hem pardus birden 2 buçuk milyon cihazda kullanılır olup yaygınlaşması ve reklamı için adım atılmış olunur. Sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz? bu çalışma yapılabilir mi?

1 Beğeni

Ben de bu konuyu açmayı düşünüyordum.Eğer dağıtılacaksa kesinlikle Pardus ile dağıtılmalı ancak
fazlasıyla problememiz var.
Öncelikle Meb bünyesindeki Bilişim Tek. öğretmenlerinin bile tahminen yüzde 80-90 ı hiç Linux kullanmamış kişiler.Diğer öğretmenlerin bırakın Pardus u linux diye bir şey olduğundan haberi yok.Bence öncelikle bir yada iki sene meslek içi eğitim şeklinde öğretmenlere mesleki ingilizce ve linux temel eğtimi verilmeli.
Bunlar sadece benim kişisel gözlemim katılırsınız katılmazsınız bilmem ama bence yapılması gereken devletin kasasından verimli şekilde kullanılmayacak bir şey için bu kadar paranın çıkması hiç doğru değil.Dağtılan tabletlerin bir çoğu rootlanarak eğitim sistemi dışında kullanıldı, öğretmenlerin bir çoğu tablet ile eğitime hiç yanaşmadılar ne yazık ki.Öğrenciler de bunu fırsata çevirip tabletleri oyun ve sosyal medya amaçlı kullandı, bir çoğuda hemen satışa çıkardı.Olan devletin parasına oldu.Devlet bir şey yapmak istiyorsa Okullara Pardus yüklü bilgisayarla donatılmış labaratuarlar yapsın,çok ama çok daha verimlli olur.Öğretmenlerin bile neredeyse hiç bilgisi olmadığı pardus yüklü bilgisayarların sonu da aynı tabletler gibi formatlanıp, satışa çıkarılmak olur.
Kısaca önce müfredatı uygulayacak öğretmenlerin eğitimi şart. İyi günler…

Yazdıklarınızda haklısınız ama bir şekilde bir yerden başlamak gerekli. Pardus yüklü gelmesi bence daha iyi olurdu. Bilmedikleri için araştırıp öğrenme şansı olabilirdi öğrenci ve öğretmenler için. Herkes işin kolayına kaçıyor linux ve pardusa bulaşmak istemiyor. Ama konuşmaya gelince neden bizim milli şuyumuz yok buyumuz yok deniyor. Herkes uğraşacak bir projeye sahip çıkıp katkı sağlayacak ki bizlerinde milli birşeylerimiz olsun. Bence pardusun geleceği parlak. İyi günler.

Kocaelide 6. Sınıf öğrencilerine çoktan dağıtıldı. Windows pro yüklü olarak geliyor cihazlar.

proje kapsamında öğrencilere 5. ve 9. sınıf öğrencilerine dağıtılacak siz 6. sınıf diyorsunuz? O haberi görmüştüm belediyenin bir projesiydi galiba. Benim bahsettiğim proje kapsamında dağıtımlar henüz başlamadı diye biliyorum

Benim bahsettiğim laptoplar bunlar.

http://www.kocaeli.bel.tr/icerik/cocuklar-dizustu-bilgisayarlariniz-hazir-siz-de-hazir-misiniz/36/39365

Yanlış anlaşılma olduysa affola.