Firefox ESR Kaldırma

Merhabalar,
Firefox ESR yi Kaldırıyorum chromium otomatik yüklüyor. chromium’u kaldırıyorum Firefox’u Yüklüyor.
Yazılım Merkezinden ve Terminalden Aynı Sonuç
Delirttir Beni Açıkcası.

Hem Chromium Hemde Firefox ESR yi kaldırmak istiyorum.
Bilgisi Olan Varmı?

Ben XFCE masaüstü kullanıyorum. Her ikisini birden kaldırabiliyorum gibi hatırlıyorum. Sonradan eklenmiş birşey olmalı.

“autoremove” komutuyla kalıntıları temizlemeyi deneyin.

Önce Firefox’u kaldırın. Ardından;

sudo apt-get autoremove

Onaylayın ve temizlensin. Ardından Chrome için de aynı şeyi yapıp bir deneyin. Denemişseniz başka bir önerim yok.

1 Beğeni

Sistemde mutlaka bir tarayıcı kurulu olsun istemişler galiba. Benim de dikkatimi çekmişti fakat hata olarak raporlamak aklıma gelmemişti.

Firefox ESR’yi silip, Flatpak üstünden güncel Firefox sürümünü kurmuştum.

3 Beğeni

Merhaba,

GNOME temelinde;

firefox-esr (>= 78) | firefox (>= 78) | chromium | chromium-browser | epiphany-browser

bu paketlerden birisinin yüklü olmasına bağımlı olduğu için bu sorunla karşılaşıyorsunuz.

Neden böyle bir bağımlılık şartı sunmuşlar diye soracak olursanız:

Kullanıcı deneyimiyle alakalı bir bağımlılık diyebiliriz. Gnome maintainerları masaüstü ortamı meta paketi hazırlanırken bu şekilde daha iyi bir deneyim sunacaklarını düşündükleri için yani. Bir belgede veya bir uygulamada bağlantıya tıkladığınızda sistemde herhangi bir tarayıcı olsun ki açılsın diye özetleyebiliriz basitçe. Tabi bunu yaparken oraya daha fazla alternatifin olduğu daha düzgün bir kontrol niye yazmamışlar diyebilirsiniz. Haklısınız.

Pardus 23 sürümünde böyle bir zorlama sunulmayacak. İlgili bağımlılık zorunluluklarına bir düzeltme geçerek Pardus 23’e dahil edip bu tarz sorunların önüne geçeceğiz.

Pardus 21 sürümü için de en yakın güncellemede ilgili gnome paketine bir düzeltme geçebiliriz.

1 Beğeni

Sağolun Fatih Hocam, Teşekkür Ederim.
Birde Bir Sorum Olacak Pardus 23 Çıktığında Güncelleme İle Geçiş Mümkün Olacakmı Yoksa Tekrardan ISO Kurulumu mu Gerekecek ?

GNOME tarafında bildirilmesi gereken bir hata var mı? Böyle bir bağımlılıktan haberim yoktu.

Rica ederiz hocam. Tabii güncelleme ile geçiş yapılabilecek.

Gerekli bildirimleri yapmıştık şu an biraz da olsa düzeltildi (En azından tarayıcı kısmı). Teşekkürler.

1 Beğeni

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.