Firefox Quantum neden eklenmedi? 17.3 Xfce

Merhabalar, Standart kurulumda Firefox Quantum neden öntanımlı kurulu gelmiyor?
Gerçi sitesinden indirip kullanabiliyoruz, Fakat hazır gelse daha iyi olur :wink:

2 Beğeni

Hazır gelmesinden ziyade depoya eklense de güzel olur. Malum, siteden indirince deb kurulumu falan yok, her şeyi elle yapmak zorunda kalıyoruz.

2 Beğeni

Firefoxun o sürümlüre javayı desteklemediğei için kurulu gelmiyor. Onun yerine ESR 52.9 sürümüyle birlikte geliyor. Selametle…

siteden indirip nasıl kuruluyor vaktiniz varsa anlatabilir misiniz? denedim kuramadım linuxta yeniyim

Konuyu inceleyebilirsiniz

Düzenleme: Ya da aşağıda anlattığım şekilde de yapabilirsiniz.

1 Beğeni

Firefox Quantum kurulumu

1. Firefox - Gizliliğinize önem veren ürünlerle internetteki yaşamanızı koruyun — Mozilla adresinden son sürümü (şuan:61.0.2) indiriniz.
  2. İndirilen tar.bz2 dosyasına sağ tıklayarak “Buraya ayıkla” seçeneği ile çıkartınız.
  3. Çıkan dizinin ismini “firefox-quantum” olarak değiştiriniz.
  4. Dizinin içerisine giriniz ve “firefox” dosyasını “firefox-quantum” olarak değiştiriniz.
  5. Bir üst dizine geçerek firefox-quantum dizinini diğer programların yanına taşımak için terminali açınız ve sudo mv firefox-quantum /usr/lib/firefox-quantum koduyla taşıma işlemini gerçekleştiriniz.

Şuan programımızı gerekli yere taşıdık. Şimdi de başlatıcı oluşturalım.

1. Masaüstüne sağ tıklayalım ve açılan menüden “Başlatıcı oluştur…” seçeneğini seçelim.
  2. Gelen pencereyi şu şekilde dolduralım.
    İsim: Firefox Quantum
    Yorum: Browse the World Wide Web
    Komut: /usr/lib/firefox-quantum/firefox-quantum %u
    Simge: İstediğiniz simgeyi seçebilirsiniz. (Ben uygulama simgeleri altındaki “firefox-symbolic” smgesini kullanıyorum.)
  3. Masaüstünde terminali açalım ve sudo mv "Firefox Quantum" "/usr/share/applications/Firefox Quantum" komutu ile başlatıcımızı uygulamalar arasına ekleyelim.

Artık Firefox Quantum’u rahatlıkla kullanabiliriz. Fakat son olarak varsayılan tarayıcı olarak da Firefox Quantum’u kullanmak istiyorsanız onun ayarlarını da aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz.

1. Ayarlar’dan > Tercih Edilen Uygulamalar’a girelim. Tarayıcı kısmında diğer sekmesini seçekim ve /usr/lib/firefox-quantum/firefox-quantum "%s" kodunu yapıştıralım.

Not: Bu adımları kendimde daha önce uyguladığım için şu an denemedim. Umarım bir yanlışlık yapmamışımdır. Adımları uygulayan olursa, geri dönüş yaparsa sevinirim :slight_smile:

3 Beğeni

Merhaba
Firefox2un sitesinden zip olarak indirip firefox diye bir klasörde açıyorum ve masaüstüne kopyalıyorum. sonra içinden firefox uygulamasını tıklayıp çalıştırıyorum :wink: Bukadar

Link: Firefox - Protect your life online with privacy-first products — Mozilla

2 Beğeni

Aynen, kullanımı aslında bu kadar. Yukarıdaki anlatımların sebesi ise başka bir uygulamadan bir bağlantıya tıklandığında, terminal ile çalıştırılmak istediğinde, başlatıcı menüsüne eklenmek istediğinde diğer adımların uygulanması gerekiyor.

Bir de eklemeyi unutmuşum. Terminalden çalıştırmak içinde;

1. Masaüstünde firefox-quantum adında bir dosya oluşturup içine /usr/lib/firefox-quantum/firefox-quantum yazıyoruz.
  2. Ardınan masaüstünde terminal açıp sudo chmod +x firefox-quantum komutu ile çalıştırılabilme yetkisi veriyoruz.
  3. Son olarak sudo mv firefox-quantum /usr/bin/firefox-quantum komutu ile taşıyoruz.

Artık terminalde firefox-quantum yazarak uygulamayı başlatabilirsiniz.

Mozilla, Firefox ESR in supportunu bitiriyor. Misal olarak Xubuntuda Firefox Quantum hazir geliyor. Onlar yapiyorsa biz uyuyarak yapmamiz gerekmiyormu?

update upgrade yaptığınızda quantum oluyor zaten.

1 Beğeni

Firefox son güncelleme ile de aslında ESR. Firefox ESR javayı desteklemesi gerekiyor diye biliyorum. Ama eklentilerde önceden olan java artık yok. Güncelleme geri alınabilir mi? Nasıl bir yol izlesek? İyi çalışmalar.

Mevcut firefoxu kaldırıp istediğinizi yeniden kurabilirsiniz.

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.