Flatpak Uygulama Mağazası Güncellenemiyor!

Merhaba,

XFCE olarak yüklediğim Pardus’u yayınlanan son sürüme yükselttim, tüm güncelleştirmeleri yaptım.

Pardusa alışmak için VMware’ye kurmuştum. Şimdi gonullu.pardus.org.tr adresinden Foliate yazılımının makalesini gördüm. İlgili kodları yazdım ve Flatpak yazılımını yükledim. Ekran görüntüsünde görüldüğü üzere yazılım güncelleme yapamıyor ve içerisinde Foliate yazılımını ve diğer hiçbir yazılımı bulamıyorum. Nerede hata yaptım?

1 Beğeni
  1. Flatpak Yükleme:
sudo apt update
sudo apt install flatpak
  1. Flatpak’a Flathub reposunu ekleme:
flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo
  1. Foliate Flatpak Paketini Kurma:
flatpak install flathub com.github.johnfactotum.Foliate

Bu kadar.

Apt ile aldığınız sadece PPA hatası, diğerleri “W” yani “Warning” yani “Uyarı”.

Pardus’a PPA eklemeye çalışmayın, sorun çıkarmaktan başka bir işe yaramıyorlar maalesef.

apt update yapınca çıkan uyarı ve hataları ilgili dosyaları silerek giderebilirsiniz:

sudo rm /etc/apt/sources.list.d/HATALI_REPO_DOSYASI
4 Beğeni
  1. Komutu uyguladığımda “zaten yüklü” dedi.

2. Komutu uyguladığımda aynısını yazmama rağmen KONUM belirtilmelidir hatası verdi.

3. Komutu uyguladığımda Foliate yüklendi ve sorunsuz açıldı. Ancak 450mb indirdi. Basit bir ePub için fazla değil mi?

Flatpak uygulamaları sistemden bağımsız olarak kendi ortamıyla çalışır.

Dolayısıyla eğer o ortamı kullanan bir uygulama hiç indirmediyseniz çalışacak ortamı da indirir.

Aynı ortamı kullanan başka bir uygulama indirdiğinizde tekrar inmez, sadece uygulama iner.

Flatpak’ın özelliği budur. Dağıtımların kendi paket ve kütüphanelerinden bağımsız olarak çalışan uygulamalar olması.

Böylece “benim dağıtımda çalışıyor seninkinde çalışmıyor kütüphane sürümü uyumsuz vs.” gibi sorunlar olmamış oluyor çünkü her uygulama çalışacağı ortamı yanında getiriyor.

3 Beğeni

“Pardus’a PPA eklemeye çalışmayın, sorun çıkarmaktan başka bir işe yaramıyorlar maalesef”

Burada PPA dediğinizin ne olduğunu bilmiyorum. Ayrıca yoksay deyip geçtiğimde mağaza içerisi tamamen boş, yani yazılımları çekemiyor.

Öncelikle söyleyeyim. Bence o adımları kurmanıza gerek yoktu. Çünkü Pardus 'ta kurulu olarak gelen Flatpak Uygulama Merkezi 'nde de Foliate isimli uygulamanızı indirebiliyorsunuz. Ama orada da bulamadığınız uygulamalarınız varsa tabii ki istediğiniz uygulama depolarını ekleyebilirsimiz.

Ben uygulamayı kurmadım ama bozuk dosyaları tamir edip yükseltme komutlarını uçbirimde girelim:

Öncelikle hatalı paket kurulumunuz ya da bilgisayarınızla ilişiği olmayan paketler varsa onları kaldıralım:

sudo apt autoremove

yazalım. Eğer her şey yolundaysa bir de detalı temizlik için

sudo apt-get autoremove

yazalım. Ve sonra da yaptığımız değişkliklerden paketlerimizin veri tabanlarını haberdar edelim.

sudo apt-get update

Ardından bozuk paketlerin olduğu dizinleri tamir ettirelim:

sudo apt-get update --fix-missing

Şimdi de tüm paketlerimizi yükseltelim ama tüm paketlerinizi yükseltmek / güncellemek biraz uzun sürebilir ancak yazılımınızın en güncel sürümüne sahip olursunuz. Sadece bahsettiğiniz uygulamayı güncelleyeceksiniz Pardus 'taki Synaptic Paket Yöneticisi uygulamsını kullanın. Parola girişinden sonra orada dosyanın üzerine tıklayın, ve sonra da menüde görünen seçili paketi yükselt, bozuk paketi onar, vb. Gibi seçenekleri işaretledikten sonra orada görünen uygula düğmesine basınız.
Neyse şimdi biz tüm paketleri uçbirimden yükseltme işimize geri dönelim:

sudo apt-get upgrade

Komutuyla bütün paketlerimizi yükselttik, son sürüme ulaştırdık. Sonra da eğer yükseltilemeyen paket uyarısı veriyorsa

sudo apt-get upgrade --fix-missing

komutuyla tamir edip yükseltmesini istedik.

Peki yine hata verirse? İşte o zaman sisteminizden o paketi tamamen kaldırırız

sudo apt-get purge foliate

yazarız. Sonra da uygulama veri tabanlarını tekrar güncelleyelim:

sudo apt-get update

Ve ardından ben nasıl olsa Pardus 'ta kurulu olarak gelen Flatpak Uygulama Merkezi 'nde de Foliate isimli uygulamanızı indirebileceğinizi düşündüğüm için oradan kurmanızı uygun buldum. Bence başka ek adımlara gerek yok.

1 Beğeni

Detaylı inceleme isterseniz Pardus kitapları bağlantısına tıklayıp oradaki LPI Sertifikasyon Kitabı, sayfa: 23 'teki Pardus Paket Yönetimi konusunu inceleyiniz.

1 Beğeni

Detaylı anlatım için çok teşekkür ederim, her adımı uyguladım, bu adımları uygulamak bana tecrübe de kazandırdı. Ancak temizlikler ve güncellemeler sonuç vermedi. Purge komutu ile foliate’yi silin demişsiniz, ben onu zaten hiç kuramadım. Foliate’yi kurmak için Flatpak’u kurmaya çalışıyordum.

sudo apt-get purge flatpak 

komutunu uyguladım ve tamamen kaldırdım. Hem Synaptic’te arıyorum hem de Pardus Yazılım Merkezi’nde arıyorum, Foliate’yi bulamıyorum. Onun yerine Flatpak ikisinde de var. Sildikten sonra her ikisindende denedim, aynı hatayı alıyorum. Hata ayrıntıları şöyle:

W: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'hamonikr.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
W: '/etc/apt/sources.list.d/' dizinindeki 'skype-stable.list.save' dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
E: 'http://ppa.launchpad.net/otto-kesselgulasch/gimp/ubuntu jammy Release' deposunda Release dosyası yok.
W: Böyle bir depodan güvenli bir şekilde güncelleme yapılamaz, bu nedenle depo devre dışı bırakılmıştır.
W: Depo oluşturma ve kullanıcı yapılandırması hakkında ayrıntılı bilgi için apt-secure(8) rehber sayfasında bulunabilir

Ayrıca Pardus Uygulama Merkezi’nde de benim gibi güncelleme hatası alan biri var. 01-01-2022’de yorum yazmış.

Selamlar,

Topluluk Portalımızda Pardus’a Flatpak uygulamalarının nasıl kurulacağı hakkında oldukça detaylı ve basit anlatımlı bir belgemiz var, Pardus’a Flatpak Uygulamaları Nasıl Kurulur? - Pardus Gönüllüleri bağlantısından ilgili yazıya ulaşabilirsiniz.

Aldığınız “uyarıları” ise APT sistemine daha önce eklemiş olduğunuz depolar sebebiyle almaktasınız. Uyarıları kaldırmak için @eminfedar’ın yazmış olduğu komutu uygulayabilirsiniz.

2 Beğeni

Sorun Flatpak’ın kurulamaması değil, kurulduktan sonra güncelleme hatası vermesi. Hata kodlarını daha önceki yanıtlarımdan bulabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederim.

Ayrıca buradaki sorun sadece güncelleme almaması değil, mağazada hiç bir yazılımın görünmemesi, aramanın çalışmaması. Kısacası mağaza tamamen bomboş.

sudo add-apt-repository --remove ppa:otto-kesselgulasch/gimp

Yukarıdaki komutu girerek hatalı PPA deposunu kaldırdıktan sonra tekrar dener misiniz?

2 Beğeni

Sanırım GIMP’in son sürümünü kullanabilmek için bu depoyu sisteminize kurmuşsunuz. Emin hocamın PPA diye bahsettiği depo bu :slight_smile: Bu depoyu kaldırırsanız sorun çözülecektir.

GIMP’in son sürümünü kullanmaya devam etmek istiyorsanız Flatpak üzerinden kurulum yaparak kullanabilirsiniz. Ben de öyle kullanıyorum. :slight_smile:

1 Beğeni

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.