Format dvd'sini bilgisayar görmüyor

merhaba, iyi akşamlar.
size bir sorum olacaktı. yardımcı olursanız sevinirim.
bilgisayarımda 2 tane işletim sistemi vardı win7 ve pardus kurumsal 5 sonra format atıp win 7 yerine win 10 yükledim. pardusun kurulu olduğu yere format atmadım. şimdi ise pardus 17’yi kurmaya çalışıyorum fakat pc dvd’yi görmüyor hatta görecek gibi oluyor fakat görmüyor şöyleki ekranın sol üst köşesinde (-) kısa bir çizgi çıkıyor 15-20 saniye gelip gidiyor sonra bilgisayar normal açılıyor. yardımcı olabilir misiniz?
teşekkürler

1- Dvd’nin düzgün yazıldığından emin olun.
2- Biosunuzdaki Boot Order(Boot sırası)da en üstte Dvdnin olduğundan emin olun.

Zannımca bu ikisi çözüm olacaktır. Başka takılı kalmış depolama USB’niz vs. var ise de çıkarın. Belki onu okumaya çalışıyor olabilir.

merhaba,
oluşturduğum format DVD’sinin boş olduğunu gördüm. yeniden indirdim ve ultraiso programı ile dvd’yi oluşturdum. kontrol ettim DVD’ye iso dosyası yazılmıştı. tekrar format atmak istedim. DVD’yi okudu ve ilk etapta isolinux ile başlayan bir satır çıktı.devamındada birşeyler yazıyordu tarih ve yabancı bir isim “alen” gibi birşeydi. sonra bu ekranda 15-20 saniye kaldıktan sonra sol üst köşede boot yazdı ve
“-” işareti yanıp sönüyordu böylece kaldı hiç ilerlemedi. sonra bir daha yeniden başlattım. bu defa ilk aşamadan sonra error ve devamında birşeyler daha yazıyordu. yani format atamadım.
yardımmcı olabilirmisiniz. bu arada bilgisayarda win10 kurulu 2. işletim sistemini kurmak istiyorum

md5 checksum değerlerinin sitedekiyle aynı olup olmadığını kontrol edin indirdiğiniz isonun sonra windowsun kendi disk yazıcısıyla yazarsanız daha rahat olur

Elinizde bir usb varsa (min 2gb) rufus adlı programı windowsa indirin ve isoyu usbnize yazın.

1- rufusu açın.
2- usb listesinden doğru usbyi seçin.
3- hiçbir ayar yapmadan sağ orta-alt taraflarda bulunan iso seçme butonuna (cd ikonu falan var) basın.
4- isoyu seçin ve tamam deyin.
5- yazmayı başlatın.

Bittikten sonra da biostan usbyi yukarıya alıp usb’den boot edin. Bu şekilde düzgün olacaktır. Dvd olayı işi uzatıyor ve düzgün yazdı mı yazmadı mı olayı ile uğraştırıyor.

merhaba,
1-Dvd’nin düzgün yazıldığından nasıl emin olabilirim?
2-bilgisayar açılırken f8 tuşuna basarak DVD’yi seçip öyle devam ediyorum.
önereceğiniz bir iso dosyası yazdırma aracı var ise onunla tekrar yazdırayım.
ayrıca eski kurumsal 5 format dvd’sini denedim hemen okudu sorun olmadı.
kullandığım DVD’ lerde sorun olabilir mi? format DVD 'si ayrı mı acaba?
yardımlarınızı bekliyorum.
teşekkürler iyi çalışmalar

İndirdiğiniz iso kalıp dosyasının md5 kodunu Pardus 17.1 Sürüm Notları – Pardus – TÜBİTAK ULAKBİM linkinde ki en altta bulunan son kodlarla karşılaştırınız. Belki indirmede bir sıkıntı oluyordur. Elinizde flash bellek var ise rufus programı ile dd seçeneğini seçerek yazdırınız.

merhaba,
sorunu çözdüm. şöyleki; yeni bir DVD’ye yazdırdım ve doğrula ‘yı seçtim öyle yazdırdım ve sonra bilgisayarım DVD’ yi gördü. pardus 17’yi kurdum.
ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.