Gereksiz Yazı Tipleri

Bu konuyu Pardus ekibine geribildirimde bulunmak için yazıyorum.

Öncelikle çalışmalarınızda başalarılar dilerim ve başarılı çalışmalarınız için de ayrıca kutlarım.

Pardus 21.5 XFCE kullanıyorum. Gerek grafik çalışırken gerekse libreoffice’de çalışırken aradığım yazıtipini bulmada aşırı zorlanıyordum. Çünkü bizim alfabemizle hiç ilgisi olmayan, değişik toplumların alfabeleri arada kalabalık yapıyor, istediğim yazıtipini seçmemde zorlanmama neden oluyordu.

Geçenlerde oturup bu sorunu çözmeye karar verdim. Yazıtipi Yöneticisini çalıştırarak hayatımda ilk defa gördüğüm dillerin yazıtiplerini sistemden engellemeye başladım. Fakat gördüm ki gerçekten çok fazla dil ailesi ve alfabe var. Dolayısıyla bu alfabeleri ayıklamak, tesbit edip engellemek oldukça zamanımı aldı. Şimdi sorunu çözdüm.

Diyeceğim o ki bir dahaki güncellemelerde ya da çıkaracağınız sürümlerde bizimle hiç ilgisi olmayan yazıtiplerini (inanın çok fazla var) silerek sisteme ekleyebilirsiniz. Bu sadece bir öneridir.

Teşekkürler ve iyi çalışmalar.

https://www.yakusha.net/debian-11-kurulum-sonrasi-ozellestirme/

Debian için benzer bir şey yapmıştım. Pardus için de uyarlamak gerek aslında. Tayca ve Hintçe gibi diller çok fazla yazı tipine gereksiniyor.

Merhaba,

Pardus 23.1 sürümü ile birlikte gereksiz bazı fontlar isodan çıkartıldı.

23.0 sürümünde font sayısı yaklaşık 2000 adetken 23.1 sürümünde bu sayı 200 civarına düşürüldü.

9 Beğeni

Yanıtınız için teşekkürler.

1 Beğeni

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıtlara artık izin verilmiyor.