GitHub mı GitLab mı?

Merhaba,

Dağıtık Sürüm Kontrol Sistemi kullanan arkadaşlar fikirlerini paylaşabilirlerse minnettar kalırım.

 1. Sizce GitHubGitLab mı? (veya başkası?)
 2. Kullandığınız siteyi tercih sebebiniz nedir?
 3. Önemli projelerde GitHub veya GitLab güvenli mi? Değilse yöntem ne olmalı?
 4. Git sistemi için komutları terminal uçbirim üzerinden mi veriyorsunuz? Görsel yardımcı yazılımlar kullanıyor musunuz? Kullanıyorsanız adları neler?
 5. Git sistemini öğrenmek için, kaynak olarak ne önerirsiniz?

İlginiz için teşekkür ederim.

1 Beğeni

Merhaba,

 1. Kullanım alanına göre farklı olabilir diye düşünüyorum:
  1. GitHub herkese açık olarak ücretsiz, özel olarak ise ücretli barındırma imkanı sağlıyor (artık gizli/özel depolar da üç katılımcıya kadar ücretsiz). Kendi talep yönetim sistemi de var. Genel olarak herkesin ortak bir noktada buluşabildiği bir yer olarak kullanılıyor diyebiliriz. Kod kaynağının Facebook’u gibi.
  2. GitLab ise ücretsiz olarak özel kod barındırmaya da imkan veriyor. Bu bahsettiğim gitlab.com üzerinde verilen hizmet. Ayrıca kendinizin alıp kurarak çalıştırabileceğiniz GitLab açık kaynak projesi var (ki gitlab.com da bunu kullanıyor). Bu şekilde kod tabanınızı tamamen elinizin altında tutabilir, çok güzel bir talep yönetim sistemiyle de ek bir yönetim sistemine (Redmine, JIRA, vb. gibi) gerek duymadan işlerinizi görebilirsiniz.
 2. Site olarak benim kendi adıma tek bir tercihim olmamakla beraber, özel (private) kod saklama ihtiyacı duyduğumda GitLab kullanıyorum, genel olarak daha erişilebilir olduğu ve popüler olduğu için de GitHub’ı takip ediyorum.
 3. İki platform da önemli açık kaynak projeleri tarafından kullanılıyor. Mesela bu forum yazılımı GitHub kullanıyor (github.com/discourse/discourse), GNOME ise GitLab kullanmakta (gitlab.gnome.org).
 4. Ben komut satırı kullanıyorum ama daha önce GitKraken gibi görsel yazılımları da deneme amaçlı kullanmışlığım olmuştu. Bu konuda daha bilgili olanların fikrine bakarsanız daha iyi olur.
 5. Türkçe kaynak önerim olmayacak ama İngilizce basit olarak başlangıçtan ileriye doğru şunları tavsiye edebilirim (bunların hepsini denemiştim bu yüzden paylaşıyorum):
  1. GitHub’ın hızlı bir giriş eğitimi: try.github.io
  2. Codecademy’den de yine hızlı bir giriş eğitimi var, bunun devamı ücretli. Ücretsiz kısım giriş için gayet yeterli olacaktır: Git Tutorial: Learn Git Basics For Free | Codecademy
  3. Yine daha önce denediğim başlangıç için iyi bir eğitim: Git Tutorial | Backlog
  4. Elinizin altında durması gereken ve ileri seviyede de bilgiler içeren Git’in kendi belgelendirmesi: Git - Book
  5. Ek olarak, bunu ben denemedim ama şimdi biraz arama yapınca karşıma çıktı; Microsoft’un da Türkçe olarak bir git eğitimi sitesi varmış. Bunu kendiniz bir inceleyin isterseniz, başlangıç için yeterli gözüküyor: visualstudio.com/tr/learn-git (maalesef bu site artık mevcut değil)

Git öğrenmenin çok faydasını göreceksiniz. Umarım sunduklarım işinize yarar. Başka sorularınızı da forumlarda sormaya devam edin lütfen. Kolay gelsin.

4 Beğeni

@ggurbet hocama ek olarak, gitlab CI (continious integration) toollarını da barındırıyor default olarak. Bütünleşik auto build sistem ihtiyaçlarını nispeten karşılamaktadır.

3 Beğeni

Merhaba,

Uzunca bir sure Github kullandim ama bir yandan da Gitlab’i takip ettim. Acikcasi Gitlab’in ucretsiz sundugu private repo ozelliginin disinda ikisi arasinda pek fark yok. Gectigimiz yil Gitlab sunucularinda buyuk bir sorun olmustu. Sahsen projenizin kiymeti yuksek ise ucretli Github sunuculari daha guvenli olabilir.

GNU/Linux uzerinde git dag, git cola, git kraken gibi uygulamalar mevcut. Bazi uygulamalar sadece gosterim yaparken bazilari push, pull, branch gibi ozellikler de sunuyor. Ek olarak, bir IDE kullaniyorsaniz onun da Git destegi olabilir, kontrol etmekte fayda var. Ben Git icin terminal kullaniyorum, oldukca pratik, ancak tum gecmisi izlemek istediginiz zaman insan gorsel bir seyler olsun isteyebiliyor :slight_smile:

Git icin en guzel kaynak Github’un kendi sitesindeki tutorial linki. Orayi kullanabilirsiniz.

2 Beğeni

Bilgilendirmeler çok makbule geçti. Vakit ayırıp, değerli bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. :+1:

1 Beğeni