Gnome masaüstü simge

gnomda masaüstüne uygulama simgelerini nasıl ekleyebilirm

2 Beğeni

icon klasörünü ev dizinindeki .icon veya sudo nautilus komutunu kullanarak usr/share/icons dizine taşıyabilirsiniz değiştirmek için ince ayarlar uygulamasını aratıp kurabilirsiniz.

Komutu girdim ama yine masaustune kisayol ekleyemiyorum

Sol alt Uygulamalar - Donatılar - Metin Düzenleyicisini açın.
Aşağıdaki örnek kodu girin:

#!/usr/bin/env xdg-open
[Desktop Entry]
Type=Application
Terminal=false
Exec=/usr/bin/gnome-calculator
Name=Hesap Makinesi
Commen=Hesaplama işlemlerini yapar
Icon=/usr/share/icons/gnome/48x48/apps/gnome-calculator.png

Masaüstüne hesap.desktop adı ile kaydedin.
Masaüstüne oluşan hesap.desktop isimli dosya üzerinde sağ tık - özellikler - erişim hakları - Dosyayı bir program gibi çalıştırmaya izin ver işaretleyin. Tekrar dosya üzerinde sağ tık - Başlatmaya izin ver seçin.

Notlar:
1- Çalıştırmak istediğiniz programın yerini Terminalden which komutu ile bulun ve Exec= yazan satıra yazın. Komuttan sonra bulmak istediğiniz program adını tab tuşuna 2 kere basarak tamamlatabilirsiniz.
Örnek: which gnome-calculator

2- Dosya yöneticisini açarak istediğiniz bir icon bulun ve Icon= yazan satıra yazın.

1 Beğeni

Pardom hocam benim kafa karışmış yanlış anlamışım onun için eklenti yüklemeniz gerekir
Bunun için firefox tan bu linki açın:
https://extensions.gnome.org/extension/1465/desktop-icons/

Daha sonra oradaki switch butonuna tıklayın

Gelen bildirime kur deyin:

Sonuç:

kur dedim hiç birşey olmadı
zip dosyası indi

Selamün Aleyküm
Tarayıcınıza bu eklentiyi kurun. Böylece @Burak_Erkus beyin anlatımındaki gibi kurulum yapabilirsiniz.
https://addons.mozilla.org/tr/firefox/addon/gnome-shell-integration/

Bir kısayol oluşturmak bu kadar zor olmamalı.
Bunun için bir Gnome eklentisi falan yazılsa fena olmaz :slight_smile:

1 Beğeni

Arayüzler kullanıcı tercihlerine göre belirlenir. Gnome arayüzünde öncelik sadeliktir. İsterseniz kendi tercihlerinize uygun diğer arayüzleri deneyebilirsiniz.

2 Beğeni

Bu videoda arkadaş anlatmış aslında çok kolay bi yolu varmış.

https://www.youtube.com/watch?v=6pg34KyhJDk

Hocam mesela ben gnome sırf bu sadeliği yüzünden kullanıyorum kde, xfce de olduğu gibi bir menü de kullanmıyorum herşeyi gizle diyorum plank açıyorum ve sade bomboş bir masaüstü elde ediyorum :grin: :grin: diğererinide kullandım en az ram tüketen kde en fazla ram tüketen niyeyse xfce oldu bende gnome ortalarda.

Tmm sade olsun ben de sadelikten yanayim ama sadelik kullanışlılığı olumsuz etkiliyorsa o zaman sıkıntı var.

100 kişiye sorsanız 90 i uygulama kısayol oluşturma seçeneğini isteyecektir. Ha ama eger illede sadelikse o zaman sag tiktan Duvar Kagidi ayarlama da kaldirilsin, zaten ayarlardan yapilabiliyor, niye kalabalik etsin dimi :slight_smile:

2 Beğeni

açıkçası olursa iyi olur çünkü zaten istediğin resim sağ tıklayınca duvar kağıdı yapıyorsun. Tabi ki bu benim zevkim insandan insana göre değişecektir. Her gnome kullananın bu konuda olumlu veya olumsuz talepleri olacaktır bu yüzden eklentilerle bazı şeyleri kaldırabiliyor veya ekleye biliyoruz.

Bu arada masaüstüm :slight_smile:

Selamün Aleyküm
Conky yapılandırmanızı paylaşmanız mümkün mü acaba?
Güzelmiş. :blush:

Tabi hocam Install Basic-conky in Ubuntu/Linux Mint/Debian/Fedora/Other - NoobsLab | Eye on Digital World

Ben bazı ufak değişiklikler yaptım benim yapılandırılmış dosya:
conkyrc.txt (3.2 KB)

exo-utils paketi gnomede çalışır mı?

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.