Gnome yükleme sonrası Masaüstü gelmiyor

Arkadaşlar Merhabalar. Pardus Gnome yükledim ancak ilk açılışta birkaç ayar yaptıktan sonra tekrar başlattığımda ne şifre ekranı ne de masaüstü gelmedi. Pardus animasyonundan sonra direkt olarak aşağıdaki ekran geliyor. Ctrl+Alt+F2 yapıp tty ekranına düşüyorum ancak sonrasında masaüstüne geçemiyorum. Lütfen yardım…

TTy ekranında iken kullanıcı adınızı örneğin mehmet daha sonraşifrenizi girin şifreniz gözükmeyecektir fakat yazılacaktır. Daha sonra startx komutunu giriniz.

Kullanıcı adı ve şifremi giriyordum ama startx komutunu bilmiyordum. Akşam deneyip bilgi vericem.

Hocam startx komutunu verince de bu ekran geldi. Yine açılmıyor maalesef.

Hocam bir kaç ayar derken neler yaptınız. Bilgisayarı normal olarak mı kapattınız?
İlk olarak tty ekranında yani kullanıcı adı ve şifrenizi girdikten sonra ilk kodu girelim:
df -h bu kod bu hata için:
could not create lock file in /inp/.1xd-lock
Daha sonra ana hatamız olan x server için ise:
sudo Xorg -configure
cp /root/xorg.conf.new /etc/X11/xorg.conf
startx sudo suz normal kullanıcı olarak bu kodu diyoruz.

Hocam görev çubuğunun boyutlarını ayarladım. Google Chrome yükledim. Klavye ayarı filan yaptım. Güncellemeleri alamadı zaten. Sonra normal kapattım. Şimdi işyerindeyim. Akşam eve geçince verdiğiniz kodları uygulayıp tekrar dönüş yaparım. İlginiz için teşekkürler.

Hocam güncellemeler yarım kaldıysa yapabilir böyle birşeyi siz en iyisi ilk bu kodu girin
sudo dpkg --configure -a
sudo apt install -f ve son olarak
sudo apt update && sudo apt full-upgrade
eğer hata devam ederse önceki dediklerimi yaparsınız hocam. Çünkü hatalar basit değil sanki format yarım atılmış veya kernel, modüller, driverlar yüklenirken kapanmış gibi hata veriyor.
Benim başıma geldi oradan biliyorum :grinning:

Hocam

sudo dpkg --configure -a

Bu komutu verince aşağıdaki ekran geldi.

Diskinizde yer kalmadığını söylüyor. df -h komutu ile kontrol ediniz.

hocam /var/log klasöründeki kern.log ve syslog dosyaları 40GB’ı geçmiş ve bütün diski doldurmuş. Sorunu kökten hallettim ve dün temiz kurulum yaptım. Şimdilik herhangi bir sorun yok. İlginiz için teşekkür ederim. Bu kez kararlıyım Pardus’a devam…

3 Beğeni

Bu konu son cevaptan 24 saat sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.