Google a rakip Vuhuv

Olmaz demiyelim herşey küçük bir adımla başladı
bir kişiden birkaç kişiye binlere onbinlere yüzbinlere milyonlara kadar gider
hepbirlikte vuhuvla başlıyalım

3 Beğeni

vuhuvun eposta,tv izle,haber oku,radyo dinle,hava durumu gibi hizmetleri var

4 Beğeni

Çok başarısız bir arama motoru bence zaten sonuçları kaldıran filtreli bir arama motoru.turkcell yaani daha iyidi bence keşke kapanmasaydı

2 Beğeni

Maalesef vuhuv kullanamam.

Google’da sekronizasyon var.

Yeni bir kurulum yaparsam tarayıcımdaki tüm sekmeler ve geçmiş senkronize oluyor.

Yeni bir telefon alırsam ya da format atarsam tüm telefon numaralarım otomatik sekronize.

Google görseller ile, bir resmi aratabiliyorum. Bu özellik benim için çok önemli.

Gerek Microsoft’un ChatGPT’si, gerekse Gooogle’ın Gemini’si benim için elzem.

Google Chrome, çok iyi bir tarayıcı ve çok memnunum. Aradığım bütün özellikler var.

Google’ın mail hesabını kullanmaktayım. Birçok platformda geçerliliği var.

Bir siteye uzun uzun kayıt olmak yerine “Google ile giriş yap” seçeneği sayesinde güvenli giriş yapabiliyorum ve onlarca isim ve parolayı ezberlemek zorunda kalmıyorum.

Youtube benim için çok iyi bir kaynak.

Haritalar benim için çok iyi bir kaynak.

Google’ın Dökümanlar, Kişiler, Drive uygulamaları var. Bunları aktif kullanıyorum. Dökümanları pek kullanmıyorum ama lazım olur dursun.

Çeviri özelliği çok işime yarıyor ve iyi çalışıyor.

Kişisel blog sayfamvar ve blogger özelliğini kullanıyorum. Bu da google’ın.

Şifre yöneticisi sayesinde şifrelerimi yönetmek çok kolay. Üçüncü parti yazılım kullanmama gerek kalmıyor. Bir durum olsa, beni anında uyarıyor.

Uzun sözün kısası, Google sadece bir arama motoru değil. Bilmeyen arkadaşlar sayfanın sağ üstündeki dokuz noktalı menüye bassa zaten google’ın ne kadar özelliği olduğunu ve neleri kapsadığını anında anlar.

Dolayısıyla bilişimde “çok çeşitli şeyler” yapan insanlar hadi geçiyorum diyerek başka bir arama motoruna ya da platforma geçemez. Bu anlattıklarım sadece benim örneklerim. Dahası da mutlaka vardır.

Yerlileşmeye çalışın, ama abartmayın derim.

1 Beğeni

Katılıyorum serhat hocam @shampuan
dünyanın en zengin şirket microsoftun arama motoru bing bile pazar payını çok az artırıyor vuhuv nasıl rakip olsun.

1 Beğeni

Selamün Aleyküm
Mesleğim gereği teknik aramalar yapmam gerekiyor. Haliyle sonuçların aradığım nitelikte olması gerekiyordu.
Google’ı bırakalı çok uzun zaman oldu. Google’dan ile geçişim DuckDuckGo’ya olmuştu. DuckDuckGo’nun sonuç kalitesi Google ile neredeyse aynı idi. %95’in üstünde diyebilirim.
Vuhuv’u öğrendiğimde araştırdım. Geliştiricileri ile irtibata geçtim. Gaziantep’teki bir verimerkezinde barınıyor. Giderlerini nasıl karşıladıklarını sorduğumda ise, asıl işlerinin web barındırma hizmeti olduğunu söylediler. Vuhuv’un giderlerini oradan karşıladıklarını belirttiler.
Geleyim sonuç kalitesine; açıkça söylemeliyim ki -özellikle teknik aramalarda- Google’dan takribî olarak %5-10 daha iyi sonuçlar veriyor.

Parola yöneticisi olarak Bitwarden, bulut hizmetleri olarak da NextCloud(depolama, e-posta, rehber, notlar, ofis dosyaları işleme) temelli, eFoundation’ın işlettiği Murena.io sitesini kullanıyorum.
Selametle…

8 Beğeni

1- Google’a rakip değil.
2- Yerli diye kullanılmaz.
3- Kendine has hiçbir özelliği yok.

https://artadosearch.com

Bu daha iyi.

1 Beğeni

Konu güzel bir noktaya değinmiş teşekkürler.

Kullanmak isteyen arkadaşlarımız varsa daha önce hazırladığım detaylı rehbere göz atabilirler.

Yerli Arama Motorumuz Vuhuv

Şuan için Google gibi büyük şirketlerle rekabet yapacak bir ortamı yok. Gelişmesi gerekiyor. Elbette gelişmesi için kullanan kişilerin olması gerekiyor.

Google, Microsoft ve Amazon gibi şirketler bir anda büyük bir şirket olarak çıkmadı. Kullanıcı sayısıyla birlikte topladıkları veri de arttı. Gelişimleri bu şekilde oldu.

Bence Vuhuv’un da bir şansa ihtiyacı var.

2 Beğeni

Vuhuvda Üyelik iptal etme seçeneği yok.
Mail atınca siliyorlar.

1 Beğeni

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıtlara artık izin verilmiyor.