Grafik programları hakkında

Ana dizinde bulunan Ofis Programları gibi “Grafik programları” başlığı açılmalı diye düşünüyorum.
İnsanların Linux sürümlerinde uzaklaştıran en önemli etkenlerden birisi de bazı programların oluşturduğu alışkanlıkları bırakmak istememeleri.
Örneğin Photoshop’un alternatifi Gimp diyebilmemiz için profesyonel kullanıcı ihtiyaçlarını karşılıyor mu karşılamıyor mu buna bakmak gerekiyor.
1 senelik bir grafiker bile Gimp’in arayüzünü görse kaçar! Eklentilerle Photoshop görüntüsü verileceğine iki versiyon hazırlansa. Light versiyon şimdiki Pro versiyonu biraz daha Photoshop gibi olsa ve profesyonel kullanıcılardan destek / görüş alınarak geliştirilse.
Her programın mutlaka Türkiye ayağı varken yanılmıyorsam Gimp’in yok!
Linux sürümleriyle ilgili yorumlarda ortaya atılıp “kod yazmayanlar” tanımlaması yapanlara rica ediyoruz. Kod yazıyorsanız uzun vadede bir işe yarasın…
Daha Indesign tarzı layout programlarına gelmedim bile…
Linux üstüne falancayı kurup bu programları çalıştır tarzı açıklamalar anlamlı değil!

Umarım ana dizine grafik başlığı açılır.

Murat Özgün

Gimp açık kaynaklı geliştirilen bir yazılım. Bu yazılımı geliştiren bir ekip var. Linux sistemleri üzerinden bulunan yazılımların her biri bağımsız olarak geliştirilir ve dağıtılır. Gimp’in söylediğiniz gibi olması için Gimp geliştiricilerinin çalışması gerekir. Ayrıca bu yazılımlar özgün oldukları için kendilerine ait bir karakter sahibiler. Başka yazılımların kopyaları gibi durmayı istemeyebilirler.
Sanırım Pardus’un durumu yanlış anlaşılıyor. Pardus açık kaynaklı bir işletim sistemidir ve diğer açık kaynaklı yazılımları içinde barındırmaktadır. Benim kanaatime göre de hiçbir yazılıma alternatif değil, başlı başına bir tercihtir.

2 Beğeni

Hasan Bey merhaba,
Forumdaki YAZILIM kategorisi altındaki OFİS PROGRAMLARI neden var sizce?
Altında GRAFİK başlığı açılarak Gimp, Karita vb programlar ve Pardus’a uyumları tartışılamaz mı?
Pardus’u yaptık! Süper bir işletim sistemi! Ama altında çalışacak program sayısı çok az olunca son kullanıcı ne düşünecek? Pardus’un kamu sektöründe kullanılabileceğini ve / veya yazılımcıların, profesyonellerin kullanabileceğini düşünecek… Sonra gelsin Windows… Neden? Çünkü yılların alışkanlığı var. Libre Ofis, Blander gibi pro düzeyde çalışacak görüntü işleme ve layout programlarını da bünyede bulundursak el daha sağlam olmaz mı?
Admin’e nasıl ulaşabilirim şu an bilemiyorum… Konuyu oraya taşımak lazım.

İyi çalışmalar Hasan kardeşim

Murat Özgün

Merhaba,
Elbette dediğiniz gibi tartışmalar yapılır. Bunların Pardus’a yararı olacağı şüphesiz. Ama yazılımların kullanıcıların standartlarını karşılamaması sadece Pardus’un sorumluluğunda değil. Bunu belirtmek istemiştim. Geri dönüşler ve fikirlerle Pardus’un daha ileri gitmesini herkes çok istiyor.

Bildiğim kadarıyla da kullanıcıların ihtiyaçlarını giderebilecekleri yazılımlar belli bir süre içinde mağazaya eklenecek. Ancak Pardus Mağaza’nın da daha yeni kullanıma alındığını düşünürsek, biraz bekleyebiliriz gibi.

Bu fikir alışverişlerimizin Pardus’a güç vermesi dileğiyle.

Size de iyi çalışmalar.

2 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.