Grub.cfg düzenlemesi hk

Selamlar öncelikle, @Yunusemre Bey veya @cuneyt.ulusoy Bey bana yardım edebilir misiniz?

Sorum şu şekilde; grub.cfg dosyası Pardus’ta 2 parçalı değil ve diğer debian dağıtımlarından farklı kodlara sahip. Bu sebeple düzenlemek mümkün olmadı. Yapmak istediğim şey şudur;
UUID ile disklere ulaşmak değil isimleri ile yani /dev/sda4 gibi. Yani UUID yazan yerleri isimlerle değiştirmek isterim. Fakat search komutu kullanılmış; search --no-floppy --fs-uuid --set=root --hint-bios=hd1,gpt2 --hint-efi=hd1,gpt2 --hint-baremetal=ahci1,gpt2 UUID_Adresi burada UUID adresi yerine isim yazıp çalıştırmaya çalıştım yemedi. :slight_smile: açıkçası yiyeceğini düşünmüştüm ama olmadı. Her neyse. Ben burada filesystem isimleri ile sistemi nasıl boot edebilirim. Yani deneme yanılma yöntemiyle bunu yapmak mümkün değil. Bir bilen olarak sizlere danışmak istedim. Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Bunu neden yapmak istediğim hakkında da bilgi vereyim ki olup olmayacağına sizler de karar verin ve boşuna uğraşmayayım. Yedekleme konusu hakkında denemeler yapıyorum ve diskin yedeğini alıp başka bir diske yazdırmaya çalıştığım zaman yani komple sistem yedeği üzerinden gitmeye çalıştığımda sistem UUID bulamayacak ve çalışmayacaktır. Bunun için isimlendirmeden yola çıkmak istedim açıkçası. Bu yöntem işe yarar mı yaramazsa ne yapılabilir?

Benim bildiğim label ile de çağırabiliyorsunuz. Deneyin, işinize yararsa böyle kullanırsınız. Kullanımını anlatayım. Windowsta yapıldığı gibi diske etiket ataması yapın. gnome-disk utility ile veya terminal komutlarından bunu nasıl yapacağınızı bulabilirsiniz. Sonra
search --no-floppy --label etiketadı --set=root
ile değiştirebilirsiniz. Ancak tam açılımlı boot komutunu bilmiyorum. Onu ancak ustalar cevaplar :slight_smile:

Çok teşekkür ederim ama etiket atama kısmını anlayabilmiş değilim açıkçası. Yani etiket atayın derken neyi kastettiniz? Benim amacım /dev/sda5 diskinden sistemi boot ettirmek istiyorum. Eğer uuid ile yapmaya kalkarsam diski biçimlendirdiğimiz zaman uuid adresi değişir ve yedekten geri yükleme yaptığımızda sistem açılmaz. Boot olayı gerçekleşmez. disklerin mount edilmesi konusunu da isimleri yazarak hallettim. Geriye sadece bu boot olayı kaldı.

Peki daha açık yazayım. Backup almadan önce başlattan Diskler’i namıdiğer gnome-disk-utility çalıştırın. Sisteminizin bulunduğu diski seçip ayar bölümünden "Dosya sistemini düzenle"yi seçin. Küçük bir pencere çıkacak. oraya etiket adını yazın örneğin sistem adını verelim. Daha sonra sistemin yedeğini alın. Yedeğiniz şimdilik beklesin.
Yeni bir diske imajı açacaksınız. Diski biçimlendirdiniz. Biçimlendirme sırasında size etiket sorar mı bilmiyorum ama sormazsa siz elle etiket belirlersiniz. Az önce terminal komutlarını biraz araştırdım ama net bir şey bulamadım. Tavsiyem e2label komutunu araştırın. diyelim ki diskin etiketini değiştirmeyi de başardınız. O zaman grub.cfg’de
search --no-floppy --fs-uuid --set=root --hint-bios=hd1,gpt2 --hint-efi=hd1,gpt2 --hint-baremetal=ahci1,gpt2 UUID_Adresi
yerine
search --no-floppy --label sistem --set=root --hint-bios=hd1,gpt2 --hint-efi=hd1,gpt2 --hint-baremetal=ahci1,gpt2
komutunu yazacaksınız. Önceden hazırladığınız imaj da aynı etiketi içerdiğinden açılışı sorunsuz yapacaktır.
Bu linkte etiket değişimi ile ilgili resimli anlatım var, inceleyebilirsiniz.

Aynen bende öyle düşünüyordum. Fakat bu iş bizi gerçekten aşıyor çünkü önce sadece bir uygulama düşünmüştüm fakat şimdi bir mini repair dağıtımı düşünüyorum. Bu sebeple iş büyüdü ve Pardus ekibine bırakacağız meseleyi galiba. Onlar ne zaman yaparlarsa kullanacağız artık.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.