Grub-efi-ia32 hatası

Pardus 19.5 sürümünü yüklerken GRUB hatası verdi ve ne yaptıysam düzeltemedim şu ana kadar:
IMG_20210407_173615

Diskin tamamına mı kuruyorsun yoksa bir kısmına mı? Anakart BIOS mu UEFI mi? Kurarken bir partitionda EFI sistem bölümü gibi bir şey yazıyor muydu?

Pardus İso sunu USB ye yazdırırken “DD Modunda” yazdır seçeneğini seçin

Başka bir sorun da şu ki hiçbir windows yazılımını görmüyor sadece pardus kurulumunu başlatıyor 19.2 yi denedim eksik dosya dedi sonra yine aynı hatayı verdi grub önyüklemeyi disk ile yapın diyor ön yüklemeyi atlayarak kurulumu bitirdim karşıma
EFI Shell version 2.40 [5.11]
Current running mode 1.1.2
Device mapping table

Diye başlayan bir comut ekranı çıktı

En altında ise özetle sarı renkli

startup.nsh

Yazıyor

Diskin tamamına kurmaya çalıştım
Cihaz
homtech alfa 120 A
anakart uefi
Sistem ise EFI

O şekilde yaptım yine aynı

IMG_20210408_093659

Selamün Aleyküm

1. Bilgisayarıınızın marka ve modeli nedir?
  2. Pardus’u çalışan(canlı) sürümden açabiliyor musunuz?

Sorununuz muhtemelen cihazınızın 32 bit uefi bellenimine sahip olmasından kaynaklı.

Ve aleyküm selam

Hometech alfa 120 A

Sanırım haklısınız

Pardus u çalışan canlı sürümden yada kurulumdaki diğer seçeneklerden de açamıyorum her halükarda aynı şeyi yapıyor her defasında aynı problemi yaşıyorum

Bu durumda ne yapmalıyım tek çarem yha komut sisteminde istediği dosyayı vereceğim yada yükleme sırasında grub önyükleyiciyi ek bir diskte sunmalıyım ama ne yazık ki bunuda nasıl yapcam bilmiyorum başka cihazımda yok İnternet cafelerde de fazla kalmak istemiyorum açıkçası nerdeyse cihazdan vazgeçmek üzereyim

O cihaza bilgisayar dense de tablet gibi çalışıyor. 32 bit uefi kurmak zorundasınız. 32 bit Pardus kursanız bile network ses problemleri yaşayacaksınız. Hometech htbook 14b cihaz için uğraşmıştım. Ama diğer 32 bit linux dağıtımları bile sorunsuz olamadı. O yüzden 32 bit uefi windows 10 kurun hiç olmazsa cihazı kullanabilesiniz. Lite w10 bulmuştum teamos sitesindem bir kaç programla birlikte 8-9 gb civarı harddiskte yer tutuyor.

Debian’ın Multi-Arch kurulum kalıpları var. Bendeki bir Windows tablete (Casper Nirvana N410) onu kurmuştum.

Bay Trail sistemlerin sürücülerinin büyük bölümü özgür değil ve bu sebeple GNU/Linux tabanlı dağıtımların büyük bölümünde çözümü zor olan donanım sorunları yaşanabiliyor. Linux 5.10 ile büyük yol alındı ama yine de Wi-Fi, ses, kamera vb. şeyler için uzun uzun sürücü aramak gerekebiliyor. Zaman zaman telefonu kablo ile bağlayarak internet sağlamak zorunda kalınabiliyor (sürücüler ayarlanana kadar). Ayrıca bu tür cihazların grafik işlemcilerinin Linux sürücüsü Windows’takilere göre yavaş.

Ana cihaz olarak kullanabilirsiniz ama ilk birkaç ay sancılı geçecektir. Eğer sorunları tek tek sabırla çözmeye uğraşacaksanız denemenizi tavsiye ederim.

Debian Multi-Arch için: Index of /debian-cd/current/multi-arch/iso-cd

Ayrıca özgür olmayan bazı sürücülerin de olduğu resmi olmayan kurulum kalıbını da deneyebilirsiniz: Index of /cdimage/unofficial/non-free/cd-including-firmware/current/multi-arch/iso-cd

Sizde hazır flash varmı w10 kullanabileceğim dediğiniz şekilde
[{Çünkü ben yakınındaki bir bilgisiyarcıdan satın aldım Windows serisi işe yaramadı pcyi onlara verdimher serisini denedik ama kurulum yapamadık diye bana geri verdiler}]

Eğer sizde flash varsa hazır işime yarayacak satın alabilirim en azından dediğiniz gibi cihazı kullanılır hale getirebilirim

kendiniz de usb belleğe rufus ile yazdırıp deneyebilirsiniz. mesela lite w10 için

TeamOS-CompactW10

ingilizce kuruluyor. türkçe eklenebiliyor rahatlıkla.

video anlatım da var işinizi kolaylaştırır.

hometech 32bit-uefi-windows10 kurulum

Muhakkak deneyeceğim çok teşekkür ederim

Desteğiniz için çok teşekkür ederim. (linux tabanlı lmd 4 32 bit i de denedim ama cihaz görmedi) .

Dediğinizi yaptım w10 32 bit yazılımını videodaki gibi yükledim Windows 10 home pro kuruldu fakat ses aygıtı wifi gibi bir çok şey devre dışı sanırım bu sorunları gidereceğimi düşünüyorum en azından cihaz açılıyor ve kullanılabilir durumda terardan TEŞEKKÜR EDERİM :pray:

Canlıdan açılmaması garip bir durum :thinking::thinking:

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.