Grub gelmiyor, Pardus geç açılıyor, Windows 11 bazen gelmiyor

Win 11 ve Pardus dual boot kullanıyorum.

Grub gelmiyor Daha doğrusu direkt ekran gelmiyor. BIOS bile açılmıyor. BIOS ‘a girdiğimi biliyorum ama siyah ekran. Sonrasında Windows 11 geç açılıyor Grub’ ta seçtikten sonra.

Az önce pardus kendi kendine 360p falan oldu.

Yanlış kurulum yapmışsınızdır.

her ana kartın bios ayarlarına girebilmek için basılması gereken tuşu ve zamanı vardır.

grub ekranı biostan sonra gelir biosa girip boot seçeneğini değiştirdiyseniz sonuç değişir.

daha detaylı inceleme yaparak tekrar kurulum yapmanız gerekiyor.

Kurulumu doğru yaptığımı düşünüyorum.

Dediğiniz şeyleri zaten biliyorum.

Diğer dağıtımlarda bu tarz bir problem yaşamadım.

pardüsü çalışan olarak çalıştırdığınızda aynı sorunlarla karşılaıyorsanız donanım uyumsuzluğu vardır.

kernel i uyumlu bir sürüm kullanmanız yoksa çıkmasını beklemeniz gerekir.

Çalışan olarak sorun yoksa konfigürasonda hata vardır.

Konfigürasyonda ne gibi bir hata olabilir? Pardus’u olması gerektiği gibi basit bir şekilde kurdum.

Pardus Başlangıç Onarma ile GRUB’u yeniden yükledim fakat bu seferde Windows gitti. :confused:

diğer yazdığınız problemler düzeldi mi?

buradaki işlemleri deneyin

anladığım kadarıyla olası sorunlarla başaçıkmayı sevmiyor yada yapamıyorsunuz size tavsiyem pardusla yada herhangi bir linux dağıtımıyla uğaşmamanız.
Bir Mac İşletim sistemli Apple Cihazı edinmeniz hiçbir sorunla karşılaşmaz işletim sisteminin sizi yönlendirmesine izin verebilirsiniz. Özgürlüğün ve İşletim sisteminin Tamamen Elinizde Olması Size göre olduğunu düşünmüyorum.

Genel İtibari ile linux dağıtımları , buna pardus da dahil topluluk tarafından desteklenir özgür ve açık kaynaklıdır. İşletim Sisteminde uyumsuzluk ve hata almanız olasıdır. Linux Kullanıcıları ve geliştiricileri bu tür hataları düzeltmek ve çözmekten memnun olur.

Siz Hatasız Sorunsuz uyumlu bir sistem arıyorsanız doğru yer burası değil apple dır.

Ve Analiz Ettiğim Bir şey daha var siz pardus kullanmak istemiyorsunuz enteresan şekilde sürekli provoke ediyor ve olmayan sorunları öne sürüyorsunuz bahsettiğiniz grup hatası çok olası değil. Bios un açılmaması pardusla ilgili değildir.

Bence kurulumu hatalı yapmışsınız. Aşağıdaki bağlantıdaki kılavuza göre yeniden kurulum diski oluşturup kurulumu yenileyiniz. Pardus çalışan üzerinden kurulum yapınız. Önerim Pardus 23.1 backports kurmanız. Windows kurulu ise grup oluşturmanız için farklı bir şey yapmanıza gerek yok pardus kurulurken kendisi otomatik yapacaktır.

Pardus’u yeniden

Yaptığınız analizin tümüyle hatalı olduğunu söylemek durumundayım. Bir dönem uzun süre Linux kullandım: PopOS dağıtımı mesela… Sıfır sıkıntı.
Ubuntu da keza öyle. Linux Mint de öyle. Fedora’da da sıkıntı yaşamadım.
Umarım anlatabiliyorumdur Linux deneyimim var fakat ben X yazılımının son kullanıcıya hitap etmesi taraftarıyım. Son kullanıcı dediğiniz kişiler ise problemle minimal düzeyde karşılaşmalılar -hatta hiç karşılaşmamalı ve topluluğa ihtiyaç duymalılar. Elbette diğer dağıtımlar sıfır sıkıntı değil fakat kendi deneyimimden yola çıkarak söylüyorum ki en çok hatayı Pardus da aldım.

Pop’u uzun bir dönem kullandım sanki bir Windows kullanıcısı gibi. Umarım anlatabilmişimdir.

Olmayan şeyleri öne sürüyorsunuz demekle biraz ileri gittiğinizi düşünüyorum.

Yaşadığım sorunları yazdım.
BIOS ekranı dahil, ekranın gelmemesi, Win 11 ekranı ve Pardus ekranının gelmemesi ne hikmetse Pardus kurduktan sonra oluyor. Bu tesadüf mü yani?

Normal bir şekilde kurulum yaptım -hatalı olduğum yer neresi olabilir?

Bu arada bugün Pardus’u yeniden kurdum. Sorun gitti -ama bir süre sonra yine olabilir mi bilmiyorum çünkü dün de ilk başta sorun yokken sonradan oluşmaya başladı.

Hatta ekran çözünürlüğü bir anda düşüp yeniden başlatma sonrası siyah ekranda bile kaldım uzun süre. Ne yapsam etsem açılmıyordu. Sonra kendiliğinden açıldı.

Eğer yeniden kurduğunuzda sorun düzeldiyse

önceki kurduğunuzda kurulum işlemi esnasında hata oluşmuş olmalı

ouşturulan flash bellekten yazılan diske yapılan işlemlerden girilen değerlere

işlemler yapılırken hatalar olabilir.

hatanın neden kaynaklandığını anlayıp nerede sorun oluştuğunu tespit edip

ona göre çözüm üretmeniz gerekli.

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıtlara artık izin verilmiyor.