Grub için default işletim sistemi ve disk değiştirme

Ben Pardus kurarken ne yaptıysam grubu kuramadım. Son çare olarak daha önce denemek için indirmiş olduğum Pisi Lİnux isosunu livedan yazdırıp kurdum onun grubu ile açıyordum. Grubu düzenlemek için Pardus’a grub customizer kurdum. Ve yaptığım ayarları kaydetmeme rağmen grub menüsü değişmedi. Sadece Pisi Linux ile grub menüsünün ayarlarını, temasını vs. değiştirebiliyorum. Ben Pisi Linux’u sadece grubunu kullanmak için kurdum.

Açılışta sadece Pardus görünsün ve otomatik o açılsın istiyorum. Pisi Linux’un kurulu olduğu diski de Pardus a katacağım. Yani Pisi Linux’u da kaldıracağım. Sadece Pardus’un görünmesini nasıl sağlarım?

1 Beğeni

https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Grub_önyükleyicisini_onarmak_(yeniden_kurmak)
Aynı şey Pardus için de geçerli. Masaüstü bilgisayarımda bizzat denedim. Size 3. yöntemi denemenizi tavsiye ederim.

2 Beğeni

Bu Pardus’un grubunu kurup. Öntanımlı olarak Pardus’u mu açacak?
Aslında Pardus grubu olmasına gerek yok tema farklı oluyor sadece. Ama Pardus ikinci işletim sistemi gibi görünmesin istiyorum. Yani en üstte Pardus GNU/Linux 19 olarak (ya da tam adı neyse) görünsün istiyorum. Şu an Pardus GNU/Linux 19 (on /dev/sda2) olarak gözüküyor.

1 Beğeni

Bu adımları Pardus’un canlı diskinde yaparsanız öntanımlı olarak Pardus açılır ve en üstte Pardus GNU/Linux 19 (on /dev/sda2) olarak değil Pardus GNU/Linux olarak gözükür.

1 Beğeni

Hata verdi açmadı. grub-customizer ile denediğimde de kaydetti ama MBR’ye yüklenmiyor. Sanırım bios açılırken MBR’ye bakıyor ama hata aldım grub-customizer ile de.

resim

Pisi Linux üzerinde grub2-editor paketini yükleyip, onunla deneyin bir de.

1 Beğeni

Sanırım çözümü buldum:

• Öncelikle biosta boot options kısmına geliyoruz.(Bende açılırken f9 a basınca oluyor.)
  • boot from efi file diye bir seçenek varsa orayı seçiyoruz.
  • Önümüze karmaşık bir yazı çıkarsa entera basıyoruz.
  • EFI yazısı çıkmalı, entera basıyoruz.
  • Eğer sadece Pardus kurulu ise debian ve pardus isimli iki seçenek olmalı. Herhangi birini seçiyoruz.
  • Karşımıza bazı dosyalar çıkacak grubx64.efi olanı seçiyoruz.
  • Bu aşamada Pardus grub menüsü açılacaktır. Pardus’u normal bir şekilde açıyoruz.
  • Terminali açıp şu komutları giriyoruz:(Bu aşamada bilgisayarı internete bağlamanız gerekir.)
  • sudo apt update
  • sudo apt install grub2
  • Karşımıza büyük ihtimalle bir ayar ekranı çıkacak. Bu ekranda iken yukarı-aşağı ok tuşlarıyla hareket ediyoruz. Seçmek için ise boşluk tuşunu kullanıyoruz.
  • Şimdi yapmamız gereken grub’un kurulacağı diski seçmek. Bu büyük genelde /dev/sda olur.
    Seçtikten sonra entera basıyoruz. Ondan sonra yapılandırmayı kendi kendine yapacaktır.
  • Eğer hata vermediyse hayırlı olsun. grub kurulmuş olmalı. Öğrenmek için bilgisayarı yeniden başlatıyoruz.

Not: Bu kurulumdan sonra grub menüsünün yüklenmesi normalden 2 saniye kadar geç olabilir. Eğer daha iyi bir çözüm bulduysanız önce onu bir deneyin.

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.