Grub menüsünde windows gözükmüyor (grub-repair denendi)

ilgisayarımda Pardus 17 ve Ubuntu vardı. 3. bölüme Windows 10 yükledim, dolayısıyla grub bozuldu. Canlı Ubuntu USB 'si ve grub-repair uygulamasıyla grubu tekrar kurdum, şimdi grub menüsü geliyor, Ubuntu ve Pardus gözüküyor fakat Windows listede gözükmüyor. BİOS’tan UEFI modu değiştirdim, bilgisayar hiç açılmadı. Tekrar UEFI yaptım, direk windows açıldı, grub menüsüne ulaşamadım. Tekrar grub-repair ile grub kurulumu yaptım ve linux tarafına geçtim. Bir kaç konuyu inceledim, grub customizer’i öneren olmuş. grub-repair’in bulamadığını onunda bulacağını sanmamama rağmen yine de denedim, işe yaramadı. Windowsu da grub menüsüne nasıl ekleyebilirim. İnternette araştırdığımda genellikle grub-repair öneriliyor, onun dışında da bir kaç seçenek buldum fakat bir türlü beceremedim. Eğer grub-repair’i önerecek olursanız onu da bekliyorum, belki gelişmiş seçeneklerde bilmediğim bir şeyden dolayı gelmiyordur, bilemiyorum.

Bir de aklıma acaba Ubuntu ve Pardus’u UEFI kurup windowsu diğer türlü kurdum da ondan mı olmuyor diye geldi. Ama öyle olsa BİOS’tan UEFFI’yı kapatınca Windows gelirdi diye düşünüyorum. Ama onun yerine hiç bir şey gelmedi.

Yardımcı olursanız sevinirim.

Başka bir dorumdaki konunun linki: Grub menüsünde windows gözükmüyor (boot-repair denendi)

Windows tarafından easybcd programı ile grubu yeniden düzenleyebilirsiniz.

Tekrar bu şekilde yaptım fakat bu sefer windows hiç açılmadı, grub da bozulduğu için şimdi ikisine de giremiyorum. Elimde şu an canlı usb de yok, canlı usb oluşturup grubu düzeltirim fakat bu durumda nasıl windowsa geçip easybcd’yi deneyeceğim?

En kolayı Pardus’u yeniden yüklü olan bölüme yeniden yüklemeniz.

Kaan bey Pardus 2013 gnome güncelleme yaparken GRUB güncellemesi sırasında bazı bölümlere grup önyüklemesi yapılamadı diye bir hata verdikten sonra pc açılırken grub kısmında windows görünmüyor

Grub-customizer yükleyerek ayarlama yapmayı deneyiniz. Menü göster seçeneğini onaylayınız. Grubu yeniden MBR’ ye yüklemeyi deneyiniz.

2013 için grub-customizer.

kaan bey ben linkten programı indirdim yazılım merkezinden kur yaptım sonra snaptic paketten ilgili tümünü seçip yükselttikten sonra ne yapmam gerekiyor bahsettiğiniz şeyleri anlamadım daha ayrıntılı anlatabilirseniz sevinirim açıklamaları yaparken imkanınız varsa pardus a yeni başlayan level 1 seviye kişiye anlatmaya çabalarsanız çok memnun olurum saygılarımla

Uçbirimden grub-customizer komutu ile ya da Ayarlar / Sistem altından Grub Customizer çalıştırabilirsiniz.

Ortam bilgisi sorar ise Pardus yüklü bölümünüzü seçerek devam ediniz.
Dosya menüsünden MBRye yükle ile tekrar grub kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

Yapılandırma listesinde windows ya da diğer işletim sistemleri görüntülenecektir, menüdeki yön tuşları ile üst sıralara taşıyabilirsiniz. Genel ayarlarda menüyü gösteri işaretleyiniz, gecikme süresini isteğinize göre ayarlayıp kaydettikten sonra (işlem 10-15 sn sürebilir) programı kapatıp sistemi yeniden başlatınız.
(Forumda arama butonunu kullanabilirsiniz)

1 Beğeni