Güncel Kernel ile 23 Kurulumu

Başlığı yanlış açmış ve ifadeleri yanlış kullanmış olabilirim, bilemiyorum. Ama demek istediğimi anlayacağınızı umuyorum. :slight_smile:

Okulda kullandığım bilgisayar yeni olduğundan mevcut sürümü değil de güncel kernel ile backsport kurulumunu yapmıştık.

Şimdi 23’te durum nasıl? Onun da güncellemesi geldi mi? Aynı komutlarla bu bilgisayarı da güncelleyebiliyor muyum? Yedeğimde dursun diye imajını almak için iso dosyasını nereden indireilirim?

Selamunaleyküm hocam pardus 21in backport sürümnüdeki kernel şuanki 23 ten yüksek değil diye hatılıyom.

uname -r
6.1.0-11-amd64   #23 kerneli

ama bilgisayarınızın donanımları bir kaç yıl içinde çıktıysa Liquorix Kernel yükleyebilirsiniz

curl -s 'https://liquorix.net/install-liquorix.sh' | sudo bash
sudo rm -rf /etc/apt/sources.list.d/liquorix.list
echo "deb [arch=amd64 signed-by=/etc/apt/keyrings/liquorix-keyring.gpg] https://liquorix.net/debian bookworm main" | sudo tee -a /etc/apt/sources.list.d/liquorix.list
echo "deb-src [arch=amd64 signed-by=/etc/apt/keyrings/liquorix-keyring.gpg] https://liquorix.net/debian bookworm main" | sudo tee -a /etc/apt/sources.list.d/liquorix.list
deb [arch=amd64 signed-by=/etc/apt/keyrings/liquorix-keyring.gpg] https://liquorix.net/debian bookworm main

sudo apt update
sudo apt-get install linux-image-liquorix-amd64 linux-headers-liquorix-amd64

23, 21 bacport isoları pardus sitesinden silinmiyor eski sürümlerden bulabilirsiniz
https://indir.pardus.org.tr/ISO/Pardus21backports/

ama ben sıfır kurmayı tercih ederim

Benimki de bu şekilde. 21 kurulu henüz.

pardus@pardus:~$ uname -r
6.0.0-0.deb11.2-amd64

haklısınız hocam gerçekten uğraştırıyor ama eğer kullandığınız programların config (home/user/.config içinde) dosyalarını biliyorsanız direk kopyalayabilirsiniz. veya bazı progrmalar ayrı tutuyor. Örneğin vs code eklentileri yaklaşık 1 gb tutuyor her seferinde indirmektense kopyalayıp ev klasörüme yapıştırıyorum.

programlar ve internet için malesef çok bir çözüm olmuyor uzun indiremelerde akşamdan başlatıp sabahı bekliyorum. sizin için okul sonu olabilir. veya aşamalı bir şey ise yazılabiliyorsa bir betik yazıp onla yaptırıyorum

Pardus 21,5 backports iso kernelinden daha güncel Pardus 23 kerneli. Sorun olmaz ancak Pardus 23 temiz kurulum öneririm. 21.5 den upgrade yaparsanız sorun yaşamanız muhtemel.

1 Beğeni

İfadeyi doğru mu anlıyorum. Backports ile uğraşmanıza gerek yok. Kerneller zaten güncel. Normal 23 imajını kurun mu diyorsunuz?

Ben de sıfır kurmayı tercih ederim ama hem özelleştirme anlamında yaptığımız değişiklikler oluyor hem de kurduğumuz bazı programları kurmakla bayağı uğraşıyoruz.

Okullar başlamasaydı rahat rahat uğraşırdık yazın ama şimdi yoğunluk da başlıyor. Bilemedim o yüzden açıkçası. DYS ve Kyocera kurulumu uğraştırmıştı biraz.

Meb interneti de sağolsun bu konuda bize hiç yardımcı olmuyor.

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.