Güncellemeden sonra Firefox açınca donuyor

16 yıllık Intel 2 Duo T7300 2 GHZ 2 GB RAM HDD’li HP 6579et’ye kurdum, Windows 7 x86 ultimate’den daha kararlı ve akıcı çalışıyor, özellikle yazılım merkezi verimli olmuş…
Ancak güncelleme yaptıktan sonra Firefox açmak isteyince notebook donuyor, bu nedenle tekrar kurdum ve güncelleme yapmıyorum, sorun neden kaynaklanıyor olabilir acaba ?

Terminal üzerinden komut satırına aşağıdaki komutları girin ve tekrar deneyin.
sudo apt remove --purge firefox-esr
sudo apt install firefox-esr

1 Beğeni

Firefox çok sistem kaynğı tüketiyor.

Güncellemelerle Firefox yenilenmiştir. Sorun, güncellenmiş Firefox’un daha çok sistem kaynağı tüketmesi kaynaklı olabilir.

Bilgisyarınızda çok sistem kaynağı tüketince ısınma sorunu olmuş olabilir. Bilgisayrınızın içinde tozlar varsa temizlenmeli vegerekli yerlere termal macun bakımı yapılmamışsa yapılmalıdır.

Pardus’un görev çubuğunun ana menüsünden “Sistem” sekmesinden “Algılayıcı Görüntüleyici” yazılımından sistemin sıcaklıklarına bakabilirsiniz.

Bu yazılımdan her bir “Algılayıcı Türü” için ekran görüntülerini buraya koyabilir misiniz?

1 Beğeni

Merhaba, Firefox’u sıfırlamak mümkündür ve pratiktir.

• Firefox geçmişini temizleyin
  • Ağ bağlantısını kalıcı olarak kapatın
  • Kurduğunuz gereksiz programları kaldırın
  • Makineyi yeniden başlatın
  • /home/KULLANICIADI dizinine girin
  • Menüde gizli dosyaları gösterecek işaretlemeyi yapın
  • “.mozilla” ardından “firefox” klasörüne girin
  • Otomatik oluşturulmuş klasörlerin önce adını değiştirin, sonra silin (Ör: x12y34z56.default)
  • Gizli dosyaları eskisi gibi görünmez hale getirin
  • Temizleme programınız var ise programı kullanarak gereksiz dosyaları temizleyin yoksa çöpü boşaltın
  • Ağa bağlanın
  • Gerekliyse makineyi yeniden başlatın

Güncelleme yaptıktan sonra makinede yavaşlama burada da oluyor. Ben Bleachbit ile, üzerine yazmayı (geçiş) etkinleştirerek ve boş alan hariç hepsini seçerek, yazılım olarak temizliyorum. En doğrusu işletim sistemiyle beraber gelen bakım programlarını kullanmak.

1 Beğeni

Bilgisayarının ram kapasitesi az.

https://indir.pardus.org.tr/ISO/Pardus21/Pardus-21.0-SERVER-amd64.iso

Kablolu bağlantın varsa Pardusun sunucu sürümünü indirip bilgisayarına kur.

Yeniden başlatınca komut satırı ile başlayacak. Kullanıcı adını ve şifreni gir.

sudo dhclient komutu ile kablolu bağlantıyı etkinleştir.
ping -c 3 www.google.com internet bağlantını kontrol et.

sudo apt install -f xfce4 xorg xarchiver xfce4-screenshooter synaptic firefox-esr firefox-esr-l10n-tr mousepad lxterminal lxtask ristretto galculator simple-scan system-config-printer printer-driver-all network-manager network-manager-gnome

komutu ile paketleri yükle.

sudo reboot komutu ile yeniden başlatırsan daha az ram harcayan pardusun olacak.

İhtiyacın olan diğer paketleri synaptic ile daha sonra yüklersin.

Eğer bu kadar işlemi yapamam diyorsan

Lubuntu 18.04.5 LTS (Bionic Beaver) kur. 2023 yılı nisan ayına kadar desteği vardı.

1 Beğeni

Öncelikle yardımlarınız ve fikirleriniz için herkese teşekkür ederim. Dediğim gibi güncelleme yapmayarak idare ediyorum. Cihaz çok eski ve sadece web’den film TV vs seyretmek için kullanıyorum. Lubuntu kurdum, onda da aynı sorun oluyor. Hatta HDD’de bozuk alan var, sağlam alana 32 GB’a kursam da sorun oluyor. Bu haliyle bile Pardus çok iyi… Artık gittiği yere kadar Pardus ile kullanacağım. Yakında güç desteği ve fan arızası vb verebilir… Dendiği gibi ram ve işlemci zayıf kalıyor ama güncelleme yapmazsam çalışıyor… Core algılayıcı 3 saat web film seyretme kullanımında 70 derece civarında ısı veriyor… Fan üstündeki bakaliti açtım hatta üfleme ızgarasını dahi söktüm… Yine de ısınıyor… Tekrar teşekkürler…

1 Beğeni

Sistem özelliklerinize tekrar baktım ve Pardus için yeterlidir.

Fan üzerindeki soğutucuyu ve üfleme ızgarasını sökmeyiniz. Bu işlemin uygulanası bilgisayarınızın kullanım ömrü çok kısalacaktır.

Termal macun kullanılıyorsa kurumuş olabilir. Bu durum durumu kötüleştirecektir. İşlemci, ekran bağdaştırıcısı gibi fana giden soğutucu üzerindeki gereken yerlere eski termal pad veya termal macunu söküp çok kaliteli termal pad ya da çok kaliteli termal macun uygulaması yapmanızı öneririm. Bu uygulamayı yapmanız, bilgisayarınızın sıcaklığını önemli ölçüde düşürecektir.

Eğer, güç kaynağı kalitesizse kaliteli güç kaynağı kullanmanızı öneririm. Hem kullanım ömrü konusunda hem performans konusunda önemlidir.

Bilgisayarınızdaki kullanılan HDD yerine yenisini almanızı öneririm. Daha fazla hız istiyorsanız, bilgisayrınızda SATA arabirimi kullanılıyorsa HDD yerine SSD kullanabilirsiniz.

Maalesef ATA HDD…
Bugün sadece Firefox güncelledim listeden yine açılmadı…
sudo apt remove --purge firefox-esr
sudo apt install firefox-esr denedim faydası olmadı…
Tekrar kurdum Pardus’u…
Firefox 78 versiyonu 91 yapınca açılmıyor…

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.