Hangi MarkDown Editör

Linux Sistemlerde çalışan, markdown biçimlendirmesiyle yazılan not alma uygulamaları var. Mesela:

• Remarkable
  • Typora
  • SimpleNote
  • Zim
  • CherryTree
  • Zettlr
  • Joplin
  • Atom
  • MarkText
  • ReText
  • GhostWriter
  • Haroopad

Daha da fazla, bolca editör var.
Siz hangisini kullanıyorsunuz ve neden?

2 Beğeni

Ben not almak için Mousepad ve Nano kullanıyorum.
Uzun bir not yazacaksam Markdown biçiminde yazıp, HTML’e dönüştüğünde nasıl görüneceğini hayal ediyorum.

Markdown’ın yazım kuralları HTML’e dönüştürülmeden bile yeterince etkili olabiliyor bence. Bu durumu zaten Markdown projesinin giriş bölümünde de belirtmişler.

Mousepad ve Nano kullanmamın sebebi basit olmaları. Alışma süreci kısa olduğu için bunlarla başlamıştım, bunlarla devam ediyorum.

3 Beğeni

Visual Studio Code ve açık kaynak alternatifi VSCodium Markdown biçimini önizleyebiliyorlar. Ben genelde notlarımı bilgisayara değil kalem ile kağıda yapıyorum. Zaten çok not alan bir kişi değilim.

2 Beğeni

Remarkable, joplin, typora ve başkaları…
İsterseniz kod görünümü, isterseniz okuma/okunaklı görünüm tercihlidir.

Remarkable gayet hafiftir mesela. Görsel olarak uygun olabilir.

2 Beğeni

Başlık açmanız çok yaralı olmuş.
Ben Python kod içinde yazdığım markdown formatındaki bilgileri html e dönüştürüp runtime help hazırlamak amacıyla kullanıyordum.
Editör aramak hiç aklıma gelmemişti. Sürekli kodu çalıştırıp öyle kontol ediyordum. Örnekte verdiğin uygulamaya çok ihtiyacım vardı. Bu mesajı teşekkür etmek için yazdım.
Teşekkürler

3 Beğeni

Selamunaleyküm
Belki doğru anlmışsam bende not tutmak için notion diye bir site var
bir çok fonksiyonu var dışarı pdf, html ve markdown&csv olarak da dışarı aktarabiliyor
resim
inyallah işinize yarar

Aleykum Selâm,

Notion için Linux uygulaması yok galiba. Web sitesi üzerinde çalışıyor.

burda deb paketi var burdan indirip kurduktan sonra bir hesapla girip çevrimdışı kullanablirsiniz

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.