Help editor,chm file, helpndoc muadili

Merhaba, konuyu umarım doğru yere açmışımdır.
Windows 7 yanına pardus 17 kurdum. Ancak windows 7 de .chm uzantılı yardım dosyalarını hazırlayabileceğim, açabileceğim alternatif muadil bir program var mı? Windows 7 de iken bu işi helpndoc, help and manual gibi programlarla yapıp .chm veya .html olaral export alıp, açıp kullanabiliyoruz. Bu işi pardusda devam ettirebilmenin bir yolu var mı? Saygılar.

HealpNDoc programının direk muadilini göremedim fakat ClickHelp adında web üzerinde çalışan .chm dosyaları yapmaya yarayan bir araç varmış, inceleyebilirsin.

Buraya tıklayarak ClickHelp’in sitesine gidebilirsin.

2 Beğeni

Teşekkürler, peki .chm dosyasını pardusda açma imkanım var mı?

sudo apt install xchm komutu ile xchm programını yükleyebilirsiniz.

3 Beğeni

xchm alternatifi var mı? bu pek faydalı olmadı benim için. kchmviewer da kuramadım.

https://alternativeto.net/software/xchm/?platform=linux alternatifleri deneyebilirsiniz.

burada zip dosyası şeklinde indiriliyor genelde jar olarak da var.
benim gibi acemiler için nasıl kurulduğunu açıklarsanız sevinirim.
zira xchm ile açmaya çalışınca şöyle bir uyarı alıyorum:

Ben de aynı uyarıyı aldım. Alternatifler arasından gnochm indirdim. Paket olarak kurdum ama ne simgesi ne kısayolu çıktı. Dosyamı da halen açamıyorum. Terminalden gnochm kurulu olduğunu görüyorum.

xCHM sorunsuz çalışıyor. Yapmış olduğunuz işlemlere dikkat ediniz.

Xchm kurulumunda mı hata olabilir diyorsunuz

Evet kurdum sorunsuz çalışıyor.

Peki alternatif olarak sunduğunuz gnochm için yardımcı olabilir misiniz

Terminalden çalıştırdığınızda sizden eksik paketleri kurmanızı istiyor. Readme sinde hangi paketleri istediği de yazıyor. Ama gtkhtml2 paketi mevcut değil. Netten arıyorum bende. Normalde bu program gnome arayüzü için hazırlanmış.

inanın bir kaç defa tamamen kaldırıp tekrar yükledim sonuç aynı. nerede hata yapıyorum acaba

Terminalden:

sudo apt install kchmviewer

komutuyla sorunsuz kuruluyor.

Xch ile ben de aynı hatayı almıştım. KchmViewer terminalden sudo apt-get install kchmviewer komutu ile en sonunda kurdum. xchm’nin açamayıp hata verdiği dosyayı sorunsuz açtı. sadece kchmviewer çalıştırıp program içerisinden open diyerek dosyayı açmak gerek. yardımcı olan diğer arkadaşlara da teşekkürler. benim için büyük problemdi şimdi çözüldü :slight_smile:

@fth aynen. Kchmviwer’i daha önce kurmuştum fakat chm dosyasına tıklayıp açmak istediğimde açmıyordu. Sizin dediğiniz gibi önce kchmviweri açıp open den chm dosyasını seçip açınca herhangi bir sıkıntı olmadı.Ancak ses dosyalarını çalmadı. Bu konuda ne yapılabilir?

kchmviewer tüm kde paketlerinin kurulmasını zorunlu kılıyor. Dolayısıyla basit bir program için bile 200MB’nin üzerinde paket kurulumu yapıyor. Gereksiz diye düşünüyorum.

.chm dosyasının 8bit olduğu gibi bir hata sanırım bu. Xchm 16bitlik bir okuma mı yapıyor nedir? Karakter kodlaması ile alâkalı bir hata gibi geliyor bana. UTF-8 UTF-16 UTF-32 vs. gibi bir sorun sanıyorum. Bilgili arkadaşlar bu konuda yardımcı olurlarsa memnun olurum.

Aynı hatayı alıyorum. Kurulumu terminalden yaptım. XCHM açılıyor fakat elimdeki bir .chm dosyasını açmaya çalıştığımda bu hatanın aynısını alıyorum. xchm2pdf ile de .pdf dosyasına çeviremedim. .chm dosyasında bir hata olmaması gerek. Zira findovsta açılıyor.

Araştırdığım sitelerde bir firefox eklentisi olduğunu okudum. Ancak firefoxta böyle bir eklenti de bulamadım.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.