Herhangi bir programın internete erişmesini engellemek

Androidde f-droid üzerinde “karma firewall” adında bir uygulama var. bu uygulama seçtiğim uygulamaların internete erişmesini engelliyor. galiba AFWall+ uygulaması da aynı işlevi görüyor. neyse bunun linux olanını arıyorum. linuxta bir programın internet erişimini kesmek istiyorum kısaca ama sadece seçtiğim programların. bilgisi olan yazarsa çok memnun olurum teşekkürler.

1 - https://firewalld.org/

2 - GitHub - netblue30/firejail: Linux namespaces and seccomp-bpf sandbox

2 Beğeni

@Ismail-Emre-Arikan hocam merhaba yükleyemedim nasıl yüklüyorsunuz. bir de bu sanki güvenlik duvarı galiba. benim istediğim sadece seçtiğim uygulamanın internet erişimini kesmek onun dışında kalan uygulamalrın bağlanmasını istiyorum.

Evet güvenlik duvarı paketleri. Sorduğunuz soruyu, Google Translate ile İngilizce’ye çevirip arama yaptırdım ve iki tane güvenlik duvarı paketinin olduğunu buldum.
Ayrıca bir yazılım paketini bilmiyorum.

@Ismail-Emre-Arikan benim aradığım sadece seçili uygulamaların internt eriimini kesmekti yine de teşekkür ederim hocam.

1 Beğeni

Bubblewrap bwrap ile bu mümkün.

--unshare-net flagiyle çalıştıracağınız uygulama için sistemin networküne erişim kapanıyordu.

4 Beğeni

@eminfedar hocam kusura bakmayın kaç gündür yoğunluğum vardı burayı unutmuşum. yazdığınız flag nasıl kullanılıyor örnek verebilir misiniz terminalde iyi değilim de.

Programınızı şu şekilde çalıştırmayı bir deneyin:

unshare -n -r UYGULAMA

Örneğin firefox’u internetsiz çalıştırmak için

unshare -n -r firefox
2 Beğeni

@eminfedar teşekkürler hocam işe yarıyor. ancak her seferinde tekrar yazmayı gerektiriyor.

@Berk270 istediğiniz uygulamanın .desktop dosyasındaki Exec parametresinin başına ekleyebilirsiniz. Böylece o programı uygulamalar menüsünden her çalıştırdığınızda böyle çalışır.

sudo metin-editörünüz /usr/share/applications/com.uygulama.ismi.desktop

Bu komut ile istediğiniz .desktop dosyasını düzenleyebilirsiniz.

metin-editörü kısmında Gnome kullanıyorsanız gnome-text-editor, XFCE kullanıyorsanız mousepad yazın.

ufw ve gufw diye paketler var belki işine yarar.

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.