HP LaserJet Pro MFP M127fw Yazıcı Tarayıcı Kurulumu

Hp Laser Jet Pro Mfp M127fn tarayıcı kurulumu Gönderisinden tartışılmaya devam ediliyor:

@chatos Sizin yazdığınız cevaba göre devam ediyordum.

Sonrasında İndirilenler klasörüne gidip indirdiğimiz dosyayı çalıştıracağız.

cd
cd İndirilenler
chmod +x hplip-3.20.9.run
./hplip-3.20.9.run

Burada sudo kullanmıyoruz program kurulum anında root şifresi isteyecek sizden.

Bu kısma gelince ekran görüntüsündeki gibi bir sayfaya geldim. Pardus bunlardan hangisi bilemedim. Yardımcı olur musunuz?

Pardus 19.5 Xface kullanıyorum

Daha önce yazıcıyı kurmuştum. Fakat tarayıcı çalışmamıştı. Şimdi yeniden kurulum için sıfırlayınca şu an yazıcı da yok. Başka bir sayfada Ubuntu olarak devam etmekle ilgili bir uyarı görmüştüm. Ama oradan devam etmedi. Kendisi Debian olarak tanımlıyor. Oradan da ilerlerde hata verdi.
Şu an ne yazıcı ne tarayıcı kurulu yani, yazıcıyı da tekrar kuramadım.

hocam aynı şekilde bende kuramıyorum sanırım ilkokullarda en buyuk sorun yazıcı kurulumu

Pardus 19.5 debian tabanlı yani 1 seçiyoruz.

1 Beğeni

Ama bu sorunlar rahatça çözülür hale gelmeden pardusun okullarda yaygınlaşmasını bekleyemezler. Tamam gerçekten çok güzel, windowsa göre hızlı, ücretsiz, yerli. Ama böyle sorunlarla kimse uğraşmak istemez. Sırf bu muhabbetten yeniden windowsa dönen çok kişi var. Bende de şu anda ikisi de var. Burada halledemeyip acil bir durum olunca windowsa dönüp hallediyorum.

Buradan hangisini seçeceğiz?

Ekran görüntüsü_2021-06-02_11-14-51

Kendisi zaten debian olarak tanımlıyor ama devam ettiğimizde de hata veriyor. Debian sürümünü seçelim dediğimizde de böyle bir ekranla karşılaşıyoruz.

10.4 veya 10.3 ile deneyin.

Dediğinizle devam ettim, burada takıldı. Yükleyememe sebebimiz nedir?

1

Sanırım daha önceki kurduğumu kaldırıp yeniden kurmaya çalışırken de tam beceremedim. Resimdeki seçtiğim dosya önceki kurduğum sürümdü, son sürümdü. Kaldırdıktan sonra dosya burada kaldı, silinmiyor da.
2

Bir de, ben bunu İndirilenler klasöründen kuruyorum diye kurulumu oraya mı yapıyor? O dosyalar hep orada mı kalacak? Başka yere kurulum yapmıyor mu? İndirilenler klasörünü hep temiz tutuyorum, sık sık siliyorum oradaki dosyaları.

Selamün Aleyküm
hplip paketi yüklü ise hp-plugin komutu ile rahatlıkla kurabilirsiniz.

2 Beğeni

sudo apt-get install hplip

deyince yazıcıyı tekrar kurdu şükür. Şu an çıktı alabiliyorum.

Ama

sudo apt-get install hp-plugin

dediğimde, hata verdi. Ekran görüntüsü aşağıda.

Aleykümselam bu arada.

Bu bir paket değil. hplip paketi ile gelen bir komut.
sudo hp-plugin komutu ile kurabilirsiniz.

1 Beğeni

Bunda da hata verdi. Ama sebebini bulduk. Aşağıdaki kurulumları yaptığımızda tarayıcım çalıştı.

sudo apt-get install apparmor-utils

sudo aa-disable /usr/share/hplip/plugin.py

hp-plugin

2 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.