Huawei d15 ses kartı desteklemiyor desteklenirse mail alabilirmiyim

Arkadaşlar iyi forumlar bu gün öğlen Pardus son sürüm indirdim (21) fakat ses gelmiyordu İnterneti forumları incik cincik ettim tüm kodları denedim fakat hiçbir çözüme ulaşamadım ubuntu kurdum yine aynı sorun sonradan öğrendim ki Linux ler eşleri huawei ses kartını desteklemiyor muş maalesef windowsa geri dönüyorum sizden ve değerli Pardus destekten tek ricam eğer desteklenirse veya elinizden birşey geliyorsa bu gönderiye yada destek bana mail atabilirmi Pardus kullanmak istiyorum ama ses kartı ne zaman desteklenecek yeni güncellemenin neresinde ses kartı desteklemeye başladı yazıcak bilmiyorum bari birisi bildirim yollasın da ona göre anında indireyim Pardus’u iyi forumlar

Tahminime göre Pardus da buna bir çözüm bulamaz. Çünku bazı donanımlara hala destek bulunamaması sadece Pardus’a değil tüm açık kaynaklı işletim sistemleri (bunlar yaygın kullanılan gnu/linux 'u temel alan, bsd 'yi temel alan ya da diğer herhangi bir bağımsız işletim sistemi çekirdeğini temel alan yazılımlar olabilir) de buna destek veremezler. Çünkü bilgisayarın bu donanımına donanım üreticisi tarafından verilecek bir sorundur. Donanım üreticileri bir ürün satmak istedikleri zaman yaygın kullanılan işletim sistemlerine destek verecek şekilde teknik destek araçlarını üretirler. Bu araçlar; yazılım merkezleri, sık sorulan sorular sayfaları, ürün kılavuzları, iletişim merkezleri vb. gibileri örnek olarak verilebilir. Böyle durumlarda ürünü kullanan kişilerin yapması tavsiye edilen yöntemler:

1- Bilgisayar üreticisinin başını ağrıtacak kadar (sık sık anlamında) çok defa aynı sorunu bildirmek bu bir kişinin yapmasıyla pek bir şeyi değiştirecek değildir.
Aynı bilgisayar modelini veya aynı donanımı kullanan kişilerin donanım üreticilerinin dikkatini çekecek uluslararası bir grupta(sizinkine örnek olarak Huawei 'in kullanıcı forumunda) toplanması ve örgütlenmesi ile bu işi yapması ile bu yöntemden verim alınabilir.

2- Sistem programlama denilen yöntemleri mevcut sistemlerde (Windows ya da macOS gibi) gnu /Linux komutlarını Windows 'un uçbiriminde kullanmayı sağlayan msys, vb gibi araçlarla kullanmak. Bu yöntem sayesinde de kullanıcılar Windows gibi işletim sistemlerinde bile gnu /Linux 'un sağladığı ortamdan faydalanabilirler. Örnek olarak şuradaki gibi

1 Beğeni

Bilgisayarınızdaki donanımların uyumluluğu için buraya tek tek yazabilir misiniz? Bizler de araştıralım.

Marka ve modellerini yazmayı unutmuşum. Yazarsanız buradan ilerlemeye başlayabiliriz.

huawei d15 i5 10210u modeli ses sürücüsü Intel smart sound technology Dxdiag donanım kimliği = INTEL AUDIO\CTLR_DEV_02C88LINKTYPE_038DEVTYPE_048VEN_80868DEV_AE34&SUBSYS_125D152D&REV_0001

Öncelikle haklısınız, doğru bir araştırma ile sonuca ulaşmışsınız. Hala Pardus 'u Huawei markalı bilgisayarınızda kullanmak istiyorsanız diğer gnu /Linux 'larla ilgili olarak da önerilen bir geçici bir çözüm olarak blutooth üzerinden kullanılan kulaklık, hoparlör ve mikrofon sistemlerinin kullanılması öneriliyor.

hocam bluetoth kulaklığım maalesef yok normal kulak içi kulaklıkla deniyim dedim sonra jak girişinin aynı ses kartına bağlı olduğu aklıma geldi :smiley: artık değerli pardus geliştiricilerin buna bir çözüm bulmasını bekliycem eminim en kısa zaman da buna bir çözüm bulurlar

1 Beğeni

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.