İkinci bir ip adresini nasıl verebilirim?

Merhabalar Pardus makineye farklı bir ip bloğundan 2.ip adresi tanımlama işlemi nasıl yapılabiliyor fikri olan var mı? Mesela 1. ipadresi : 195.65.14.75 iken 2. ip adresi olarak 192.168.1.35 gibi bir ip vermek istiyorum. Windows makinede bunu yapabiliyorum statik ip adresi verip, Gelişmiş Tcp/Ip ayarları üzerinden farklı ip adresleri tanımlaması yapabilmekteyim. Pardus’ta bu işlemi yapmak mümkün mü?

Pardus → Ayarlar → Gelişmiş Ağ Ayarları

Cevap için teşekkür ederim." Gelişmiş Ağ Ayarları" bende yok. “Ağ Bağlantıları” şeklinde bir ayar ekranı var (Pardus Ver 17.5) oradan birkaç şey denedim ama olmadı. Biraz daha detaylandırabilirseniz sevinirim.Teşekkürler.

Adım adım yazıyorum ki genel bilgi olsun, benzer başka problemlerde de işe yarasın.

Gelişmiş Ağ Ayarları’nın hangi paketle geldiğini ben de bilmiyordum. Bulmak için şöyle bir yol izledim. Önce menüden Gelişmiş Ağ Ayarları’nı açtım, sonra terminalden;

~$ ps axl

ile proses listesinin sonuna baktım (çünkü en son çalışan programın PID no.su en büyük olduğundan en sonda görünür).

...
0  1000 24027  1317  20   0 275152 48660 -      Sl   ?          0:00 nm-connection-editor
0  1000 24030  1394  20   0  10416  1268 -      R+   pts/2      0:00 ps axl

Demek ki Gelişmiş Ağ Ayarları = nm-connection-editor imiş.

Bu programın hangi paketle geldiğini bulmak için önce programın tam yolunu buldum (which), sonra bu tam yolun hangi paketle geldiğine baktım (dpkg).

~$ which nm-connection-editor
/usr/bin/nm-connection-editor

~$ dpkg -S /usr/bin/nm-connection-editor
network-manager-gnome: /usr/bin/nm-connection-editor

Demek ki “Gelişmiş Ağ Ayarları” (yani nm-connection-editor), “network-manager-gnome” paketiyle geliyormuş.

Dolayısıyla size tavsiyem:

~$ sudo apt install network-manager-gnome
1 Beğeni

Teşekkürler, sorun çözüldü farklı ip blokları ile iletişim sağlayabilir duruma geldim.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.