İlk Açılışta Q Klavye Sorunu

Hayırlı günler.

Daha öncede konu açmıştım ama sorunum çözülmedi.
Arkadaşlar ben F klavye kullanmaktayım. Bilgisayarı ilk açtığım zaman şifreyi girerken sistem şifreyi kabul etmiyor. Ekran klavyesi ile girdiğim zaman ise şifreyi kabul ediyor. Ekran klavyesi Q şeklinde açılıyor.

Bilgisayar açıldıktan sonra istediği kadar uyku moduna geçsin şifre ekranında şifreyi klavyeden giriyorum sorunsuz açılıyor. Sorunu sadece ilk açıldığı zaman yapıyor.
Ayarlardan Q Klavye düzenini tamamen kaldırdım, sadece F klavye duruyor. Ama sorun yinede çözülmedi.

Bu konuda yardımlarınızı beklemekteyim. Teşekkürler

1 Beğeni

Hmm. Kurarken klavye tipini yanlış seçmişsiniz. Bilgili biri değilim ama kurduğunuz ISO diski duruyorsa tekrardan kurun ve Türkçe F klavyeyi seçin ama bu yapılacak son çözüm eğer başka biri başka bir çözüm yazmazsa yapın be bilgisayarınızdaki dosyaları alın hepsi silinecek çünkü.

Pardus’u biz kurmadık. Başkanlıktan bilgisayarlar pardus kurulu şekilde gönderildi.

Üzgünüm ben de basit bir kullanıcıyım. Bilgim yok.

1 Beğeni

Hangi kurum hocam, diyanet mi?

1 Beğeni

Evet hocam, diyanet.

Bunun çözümü bu kadar kolaymıymıy :slight_smile: İnanamıyorum. Geçen açtığım konuda klavye root dosyasına girip orada bile değişiklik yapmıştık, yine olmamıştı.

Allah razı olsun hocam :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana hocam… Ben de diyanet çalışanıyım. Bildiğimiz konularda her zaman yardımcı olmaya çalışacağız inşallah.

2 Beğeni

Hocam, klavye ile ilgili uygulama menüsünde Klavye Seçimi adında bir programcık. Oradan gerekli değişikliği yaparak yeniden başlatmayı denediniz mi?

2 Beğeni

/etc/default/keyboard dosyasını açın ve içerisi şuna göre düzenleyip kaydedin. Ardından yeniden başlatın.

XKBLAYOUT=tr
BACKSPACE=guess
XKBVARIANT=f

Bu yaptığımız sistem geneli Türkçe f düzeni ayarlamaya yarar.

2 Beğeni

Sağolun hocam.
@yahyayildirim hocamın tarif ettiği ufak program ile sorunu hallettim.

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.