İlla yazılım bilmek mi gerekiyor?

Merhaba Pardus yüklemeyi düşünüyorum ama foruma baktığımda çoğu sorunu bir kaç kodla çözmüşler pardusu rahat kullanmak için az biraz yazılım bilmek gerekli sanırım. Eğer öyle ise biraz kendimi geliştirmek mi lazım?

1 Beğeni

Selamunaleyküm
Hocam aslında başlangıçta kod bilmenize gerek yok. Şu an bir çok ayar arayüzle yapılabiliyor.
Ama uç birimden (terminal) yapmak çok daha hızlı oluyor. Bir de bazer sistemle ilgili bir donanım sürücü hatası verebiliyor. Onu için doananımı öğrenme ve yüklenmesi için uç birimden bilgi almak gerekebiliyor.

Küçük bir örnek
libre office yüklemek için
uç birimden sudo apt install libreoffice yazmak yeterli oluyor.
öbür türlü mağzayı açıcaksınız - depodan verilerin gelmesini beklicekseniz - arama yapacaksınız sonra - yükleye basacaksınız.

veya donanımla ilgi bir sorgu için mazadan hardware-info da kurabilirsiniz inxi ile de detaylıca öğrenebilirisiniz

Ama başlangıç için arayüz kullanmak genellikle daha kolay oluyor. Hem de bazı yanılşişlemlerden sizi koruyabiliyor.

1 Beğeni

Geçen hafta yazılım öğretmeye çalıştığım bir arkadaşıma Pardus’u gösterdim. Uzun vakittir Pardus’u biliyor ama hiç oralı olmamıştı, o Windows kullanıyor.

Bir uygulama var. Onu kur dedim. Benim kurmam terminale sudo apt install <uygulama-ismi> yazmak kadar, bir 10 saniye sürdü. Onun tarayıcıyı açıp, uygulamayı aratıp, doğru websiteyi bulup oradan indirme bağlantısını bulup uygulamayı indirmesi ve indirilmesini beklemesi, sonra kurulum EXE’sine basıp ileri ileri başla demesi tahmin edersiniz ki dakikalar aldı. Bende onunla beraber bu yükleme sürecini bekledim. Beklerkende Pardus ile tanıştım güne şükrettim :slight_smile:

Bunu arkadaşım tecrübe edince Pardus ile ilgilenmeye başladı.
Şu lafı etti: “Elbet bende bir gün Pardus kullanacağım.” :slight_smile:

Dolayısıyla Pardus kullanmak yazılım bilmeni gerektirmiyor. Bu yazdığımız şeyler bir kod değil, komut.

Bu komutları kullanmadan da sistemi kullanmanız mümkün, artık eskisi gibi değil.
Pek çok arayüz uygulaması geliştirildi. Mesela Pardus Mağaza var uygulama kurmanıza yarıyor. Ama elbette komutlar işinizi çok kolaylaştıran bir şey, öğrenirseniz kesinlikle seversiniz.

3 Beğeni

buna yazılım denemez aslında bunlar kod değil komuttur.
Pardus’u komutlar olmadan kullanmak mümkündür, bu komutlar sadece kullanımı kolaylaştırır ve sistemde bir hata olursa hataları düzeltmeye yardımcı olur.
mesela sistem güncellemesi almak için sudo apt upgrade komutunu yazarız ama bu şart değil Pardus sana zaten sistem güncellemesi bildirimi gönderecek ve tek tıkla güncelleyebilirsin.

yazılım ile terminal komutarı aynı şey değildir
yazılım ile uygulamalr ve oyunlar yaparsın ama terminal komutları ile işletim sistemini kolaylıkla kontrol edebilirsin

2 Beğeni

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıtlara artık izin verilmiyor.