Intel Ekran kartı sürücüsü ve Wifi

Bu konu çok fazla var ama başka konularda kendi ekran kartım hakkında bir çözüm bulamadım :face_with_thermometer:

(Pardus cahili olduğumdan dolayı iyice açıklayarak ilerlerseniz sevinirim. Çok cahilim keşke ölsem :joy: )

Ekran kartım: Nvidia GeForce 820M
Ben en iyisi lspci çıktısını atıyım.

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Haswell-ULT DRAM Controller (rev 0b)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Haswell-ULT Integrated Graphics Controller (rev 0b)
00:03.0 Audio device: Intel Corporation Haswell-ULT HD Audio Controller (rev 0b)
00:04.0 Signal processing controller: Intel Corporation Haswell-ULT Thermal Subsystem (rev 0b)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation 8 Series USB xHCI HC (rev 04)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 8 Series HECI #0 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 8 Series HD Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 8 Series PCI Express Root Port 1 (rev e4)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 8 Series PCI Express Root Port 3 (rev e4)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 8 Series PCI Express Root Port 4 (rev e4)
00:1c.4 PCI bridge: Intel Corporation 8 Series PCI Express Root Port 5 (rev e4)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 8 Series USB EHCI #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 8 Series LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 8 Series SATA Controller 1 [AHCI mode] (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 8 Series SMBus Controller (rev 04)
00:1f.6 Signal processing controller: Intel Corporation 8 Series Thermal (rev 04)
02:00.0 Unassigned class [ff00]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8411B PCI Express Card Reader (rev 01)
02:00.1 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 12)
03:00.0 Network controller: Broadcom Limited BCM43142 802.11b/g/n (rev 01)
04:00.0 3D controller: NVIDIA Corporation GF117M [GeForce 610M/710M/810M/820M / GT 620M/625M/630M/720M] (rev a1)

Şu anlık ethernet ile idare ediyorum ama kuramadığım Network controller sürücümde var onun içinde yardımcı olursanız sevinirim :pray:

Teşekkürler…

Unutmuşum söylemeyi Pardus 17.5 kullanıyorum. Ve bilgisayarı ethernete bağlı şekilde ve ethernetsiz olarak sıfırlamayı onlarca kez denedim.

Wifi için linkteki çözümü uygulayınız;

Ekran kartı sorunu benim salaklığımmış kodlarla denediğimde olmadı fakat s. paket yöneticisinden nvidia-bumblebee indirdiğimde sorun çözüldü teşekkürler.
şimdi sadece wifi sorunu kaldı ama önemli değil cevap vermesenizde olur ethernet yeterli iyigünler teişekkürlerr… :+1: :pray: :speaking_head: :smiley: :pray:

pdate komutunu s geçip geri kalan komutları denedim.
Son komuttan bi çıktı alamadım ama şifre sordu yani çalıştığını ümit ediyorum.
ve son haber şu ki wifi düzelmedi hala kablosuz yok. Kurulumda bazı hatalar vermişti ağı elle yapılandırmıştım. Tekrar tekrar farklı şekillerde format attım işe yaramıyor.

peki ekran kartı?
bide verdiğiniz linkteki sudo apt update komutunu çalıştırınca hata verdi ama önemli değil önemli olan ekran kartı sürücüsü. teşekkürler

Malesef sudo apt update yaptığımda aşağıdaki hatayı verdi :cry:
(yeni kullanıcılar 1den fazla link yazamadığı için linkleri bozdum)

Aynı: 1 ht tp: //depo. pardus. org. tr/pardus onyedi InRelease
Yoksay:2 ht tp://ppa. launchpad. net /gezakovacs/ppa/ubuntu focal InRelease
Aynı: 3 ht tp:// depo. pardus. org. tr /guvenlik onyedi InRelease
Hata: 4 ht tp:// ppa. launchpad .net/gezakovacs/ppa/ubuntu focal Release
404 Not Found [IP: 91.189.95.83 80]
Aynı: 5 ht tp:// repo. s teampowered. com/steam precise InRelease
Paket listeleri okunuyor… Bitti
N: ‘/etc/apt/sources.list.d/’ dizinindeki ‘steam.list.save’ dosyası geçersiz bir dosya uzantısı olduğu için yok sayılıyor
E: ’ ht tp: // ppa. launchpad .net / gezakovacs/ppa / ubuntu focal Release’ deposunda Release dosyası yok.
N: Böyle bir depodan güvenli bir şekilde güncelleme yapılamaz, bu nedenle depo devre dışı bırakılmıştır.
N: Depo oluşturma ve kullanıcı yapılandırması hakkında ayrıntılı bilgi için apt-secure(8) rehber sayfasında bulunabilir.
N: ‘ht tp:/ /depo. pardus. org. tr / pardus onyedi InRelease’ deposu ‘i389’ mimarisini desteklemediği için yapılandırılmış ‘main/binary-i389/Packages’ dosyası alınmıyor
N: ‘ht tp: // depo .pardus. org. tr / pardus onyedi InRelease’ deposu ‘i389’ mimarisini desteklemediği için yapılandırılmış ‘contrib/binary-i389/Packages’ dosyası alınmıyor
N: ‘htt p:/ /depo .pardus. org. tr / pardus onyedi InRelease’ deposu ‘i389’ mimarisini desteklemediği için yapılandırılmış ‘non-free/binary-i389/Packages’ dosyası alınmıyor
N: ‘ht tp: // depo .pardus.org.tr / guvenlik onyedi InRelease’ deposu ‘i389’ mimarisini desteklemediği için yapılandırılmış ‘main/binary-i389/Packages’ dosyası alınmıyor
N: ‘htt p:/ / depo .pardus.org.tr / guvenlik onyedi InRelease’ deposu ‘i389’ mimarisini desteklemediği için yapılandırılmış ‘contrib/binary-i389/Packages’ dosyası alınmıyor
N: ’ ht tp: // depo. pardus. org. tr / guvenlik onyedi InRelease’ deposu ‘i389’ mimarisini desteklemediği için yapılandırılmış ‘non-free/binary-i389/Packages’ dosyası alınmıyor

Harici repolar eklemeye çalışmış ya da eklemişsiniz. Öncelikle onları aşağıdaki komut ile siliniz;

sudo rm -rf /etc/apt/sources.list.d/*

Sonrasında, Pardus Mağaza > Ayarlar > Paket Yöneticisi Kaynak Listesini Düzelt.

Wifi için verdiğimiz linkteki işlemleri tekrar deneyiniz.

Son çare temiz yükleme ile işlemleri tekrarlamanız. Ekran kartı için intel’in yayımladığı bir sürücü olup olmadığını araştırabilirsiniz. https://01.org/linuxgraphics

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.