İntel hd graphics görüntü yırtılması ve dalgalanma problemi

Merhabalar

İntel sürücüleri kurulu olmasına rağmen video izlerken görüntüde dalgalanmalar ve yırtılmalar oluyorsa aşağıdaki yöntem sorununuzu çözecektir.Not:intel hd graphics 4000 ve 5000 serilerinde işe yarıyor.

Öncelikle uçbirimi açmamız gerekiyor.

1. mkdir -p /etc/X11/xorg.conf.d/

2. sudo nano /etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf

İkinci komutu yazdıktan sonra karşımıza çıkan siyah ekrana şu komutları girelim;

Section “Device”
Identifier “Intel Graphics”
Driver “intel”
Option “TearFree” “true”
EndSection

ctrl+x ile kaydedip çıkış yapalım

Geriye sadece bilgisayarı yeniden başlatmak kalıyor umarım yardımcı olabilmişimdir.

3 Beğeni

benim bilgisayarımda intel hd 5500 ve amd redeon r7 260 ekran kartlarım vardı. ama bahsettiğiniz gibi görüntü yırtılması vardı. yukarıda yazdıklarınız uyguladım fakat şuan bilgisayar açılmıyor ve şu uyarıyı veriyor

amdgpu 0000:04:00.0: gpu pci config reset

bilgisayarın donanım özellikleri bu.
yırtılma ve dalgalanmayı geçtim. pardusu tekrar açmak istiyorum. format atmadan nasıl düzltebilirim

Merhabalar

AMD ekran kartı kullandığınız için bu problem olmuş olabilir normalde bu kodlar sadece intel hd graphics kullananlar için eğer pardusa erişebiliyorsanız forumda AMD r7 ekran kartlarıyla ilgili bir çözüm vardı belki bu link işinize yarayabilir; Ekran dalgalanma sorunu - Kralveben tarafından #11

Canlı sistemde açarak, sistemin kurulu olduğu disk üzerinden yukarıdaki yapmış olduğunuz değişikliği silip kaydedin ve yeniden normal sistemden açmayı deneyin.

Kaan bey canlı sistem derken nasıl yapacağız
. Ben Pardus 17 yi USB belleğe rufus ile yazdırdım. Bilgisayarı USB den boot ettim. Pardus çalışan ile bilgisayarı actim. Pardusun kurulu olduğu yere giriyorum etc klasörü ne oluşturulan o dosyayı silmeye çalıştım ama dosyayı silmeye izin vermiyor.
Canlı sistemi nasıl çalıştıracağım. Benim anlattığım gibi ise onu yaptım ama dosyayı silmeye yada düzeltmeye izin vermiyor. Başka nasıl düzeltebiliriz format atmadan teşekkürler.

sudo komutuyla silmeyi deneyin.Bahsedilen dizine girip terminal açın ve sudo rm -rf olusturdugunuz_dosya_adı

O dosyayı terminal le oluşturdum işlemi aynı kodları kullanarak düzeltiyor dedim ama yine izin vermedi birde sizin söylediğiniz kodu deneyim eve gidince tşk

1 Beğeni

hocam silmiyor. erişim engellendi yazıyor malesef.

kaan hocam yukarıda yazdıgınız kodu yanlış yazdım galiba başta olmadı. sonra internetten dizin içindeki tüm dosyaları silme kodu olan " sudo rm* " yaptım sildi.
ilk yaptıgımda sudo yazmadan “rm -rf dosya adı” yazdığım için silmedi galiba. sudo kodunu görmemişim. neyse sorun çözüldü. teşekkürler
gerci klasör içinde baska bir dosya vardı oda silindi. simdilik bir sorun yok. yanlışlıkla sildiğim dosya “Touchpad” ile ilgiliydi galiba.

kaan hocam film izlerken oluşan görüntü kırılması ve dalgalanma problemi nasıl çözülecek. bilgisayarın özellikleri yukarıdaki resimde paylaştım. teşekkürler.

İntel 5500 ve nvidia gt 940 m ekran kartı nasıl kurulur ? konudaki linklere bakabilirsiniz.