İnternet bağlantı sorunu

Pardus 19.4 kurdum kablolu internet bağlantısı kurabiliyorum ama wifi görünmüyor

1 Beğeni

Benzeri sıkıntıdan muzdaribim…
Bazı wi-fi aygıtlar ile Debian tabanlı sürümlerin sorunları var.
Özellikle Broadcom ile.
Aygıta bir bakın derim

lspci çıktısı gönderebilir misiniz?

Merhaba,
Benim çıktım: Broadcom Limited BCM43228 802.11a/b/g/n
Pardus 19.4’te Wi-Fi’dan çok sık düşüyorum.
1- Bağlı görünüyor, ama bağlantı kopuk oluyor.
2- Bağlantıyı kesip tekrar bağlanıyorum, düzeliyor. Bir müddet sonra tekrar kesiliyor!

Broadcom bmc43 serisi aygıtın sürücülerinin Debian tabanlı sürümlerle sorunu var sanırım.

Debian üstünden güncelleme gibi tonla şey okudum fakat gözüm yemedi.

Son kullanıcı olarak çok bulaşmak istemedim.

Facebook’tan gelen tavsiyler, başka sürümleri denem sorunun Pardus’ta olup olmadığını saptamam yönündeydi. Son kullanıcı için gereksiz bir hareket…

Bunun yerine update sorguladım o kadar.

Özetle: Elimdeki sürüm son sürüm. Arada sürekli düşüyoruz / kalkıyoruz.

Pardus kendi kendine aygıtların sürücülerini güncelleyemiyor mu?

Ben Debian deporalarına bağlanım tonla satır yazıp sürücü mü güncellemeliyim?

Hangi sürümü kullanayım diyenlere Pardus diye öneriyorum ama bu tarz sorunlar son kullanıcı açısından sıkıntı verici takdir edersiniz.

Sadece internete girip mesaj okuyacak ya da sosyal medya hesaplarında paylaşım yapacak bir kişi Broadcom-Pardus azizliğinin kurbanı olmamalı diye düşünüyorum.

İlginiz için teşekkür ederim.

NOT: Forum sayfasına sertifika süresi bittiği için erişememek ayrı bir azap!

Murat

Kernel güncelleyin büyük ihtimalle düzelebilir. Yeni versiyonlarda çoğu wifi driverını eklediler.
https://belge.pardus.org.tr/pages/viewpage.action?pageId=42336507

Broadcom wifi kartları ile ilgili çok sorun çıkıyor. Ben de bir aralar benzer sorunlardan şikayetçiydim. Kart çalışıyor ama hem çok yavaş hemde arada rastgele bağlantı kopartıyordu. Ben çözüm olarak wifi kartını değiştirdim. Eğer sizin de imkanınız varsa wifi kartını değiştirin.

1 Beğeni

HP ProBook 650 kullanıyorum. Bilgisayarcı bunun dışında kart kullanamazsın dedi!
Pardus’un sonuna geldim sanırım.

Kablo ile bağlanıp deneyceğim…
Ama linkte bir NOT var:
Not : Bu kernel yükseltme işlemi, sistemi sağlıklı bir şekilde çalışan kullanıcılara önerilmemektedir.
DİYOR…
Sanki yanlış bir şey yapacakmışım hissine kapıldım.

Sizinki pek sağlıklı görünmüyor gibi. Yükseltin bence.

Başka kart ile çalışmaz olayı uydurma tamamen. Girişi aynı olan başka bir wifi kartı takabilirsiniz. dikkat etmeniz gereken sizdeki wifi kartının girişi ile yerine takacağınızın aynı olması.

Yaygın olan 2 çeşit giriş var birinde tek aralık var ötekisinde iki tane aralık var.

image

2 Beğeni

Buradaki gönderide sorununu çözenler olmuş. Gönderideki son mesajdaki arkadaş da aynı karta sahip ve sorununu çözmüş.

1 Beğeni

başlarken gelişmiş ayarlar kısmında kerneli seçebiliyorsunuz. Çalışmazsa eskisini seçip yenisi silinebilir.

Bu arkadaş doğru söylemiş, ben broadcom yerine intel wifi takmıştım. O broadcom un linuxteki driverı sıkıntılı. Değiştirmesi ram takar gibi, başka bir olayı yok. Bir de bazen bazıları, oturup driver yazıyor hayrına. PPA deniyor galiba, bunları araştırmak lazım.

Merhabalar,
wifi kartı değiştirmek bir çözüm değil. Broadcom wifi kartları linux uyumsuzluğu ile ünlü bir kart: Broadcom wireless - ArchWiki

Sebebi broadcom’un sürücülerini paylaşmaması. Ancak bunun çok basit çözümleri mevcut. Direk bu sürücüleri indirebilirsiniz: Sudo apt-get install b43-fwcutter

BCM 43228 için Sudo apt-get install broadcom-sta işinizi görür.

Eğer bu çözmezse yine sıkıntı değil çünkü lisanslı sürücüleri de indirip derleyebilirsiniz.

Evet bu bağlantıdaki yüklemeyi yaptım ve şimdilik sorun çözülmüş gibi görünüyor…
Bir süre izleyeyim, sorun tekrarlarsa wi-fi kartını değiştireceğim.
Yardımlarınız için herkese çok teşekkür ederim.

Murat

1 Beğeni

Sorun devam ediyor…
Wi-fi kartını değiştirmek şart oldu :cry:

Murat

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.