Internet olmadan pardus kuramama

Merhaba arkadaşlar. Pardusu taa pisi paket yöneticisini kullanırken kullanmaya başlamıştım. Sonra yazılım yetersizliğinden ve son kullanıcı için yeterli olmayışından dolayı ( kusura bakmayın hiç kimse kod yazmak istemiyor) malum işletim sistemine geçtim. Ancak ara ara başka linux dağıtımlarını kullandım. Uzun süre ubuntu ve mint ile çalıştım. Ama hep takip ettim pardusu. Hatta debian’a geçince pisi linux diye geleneksel pisi paketini kullanan sürümünü de denedim.
Ve yakın zamanda pardus 17.1 xfce masaüstü sürümünü büyük bir hevesle indirdim ve hemen linux dağıtımlarının denemelerini yaptığım eski bilgisayarıma kurmak istedim. Bilgisayarın ethernet girişi arızalı ve cd sürücüsü yok. Bende usb üzerinden kurulumu başlattım. Canlı modda masaüstüne geldim. Usb wifi adaptörüm de çalıştı. Yani herşey çok güzel gidiyor. Masaüstü çok şık, sistem kararlı ve tepkileri iyi, kasma falan yok. Çok sevimdim. Hemen kuruluma geçtim. Kurulumda gelen siyah ekranda kodları takip ettim ve sistem ilk iş internet bağlantılarını kapattı. Anlam veremedim. Sonra kurulum ekranları geldi bir takım işlermler yaptı ve ağ donanımını tanıma geldi. Bu ekranda usb wifi adaptörünü gördü ancak sonraki adımda wifi ağlarını göstermedi. Neyse dedim internet gerek yoktur diyip devam ettim ve kurulum işlemlerini yaptım. Hatta depo seçenekleri geldi onları da atladım ve uyarı geldi depo kurulumu olmadığı için minumum düzeyde yükleme yapılacak diye. Bende tamam diyip devam ettim çünkü zaten kaç kere denememe rağmen ağları görmedi. Sonra grub yükleme adımına geçti. ve hata mesajı verdi. Ayrıca grub olmadan yüklenen pardusun açılmayacağı yazdı. Ve denedim açılmadıda)))
Sonuç olarak başarısızlık. Aynı donanımda linux mint, ubuntu, solusos, feren os, kde neon, reborn os, fedora, elementary os, deepin os ve artık adlarını yazmaya üşendiğim birçok linux dağıtımı kurdum. Hiç birinde böyle bir sorunla karşılaşmadım. Kaldı ki pardus debian temelli ve diğer debian temelli dağıtımlar gibi sorunsuz bir şekilde yüklemenin olması gerekiyordu. Bu sonuç karşısında çok mutsuz oldum. Ha kullandığım usb wifi adatör TP link TL-WN725N modeli. belki yardımcı olabilecek biri çıkar. Ethernet çalışmıyor tekrar ediyorum.

1 Beğeni

Yazınızı düzenleyip, en baştaki > işaretini siler misiniz?
Bu şekilde okumak zorda.

2 Beğeni
  1. Saydıklarınızın hepsi solus (pisi) hariç ubuntu tabanlı pure debian tabanlı değil.
  2. Pardus pure debian tabanlı ve güncel debian stable dan daha stabil 140 dan fazla paket yamalanmış durumda.
  3. İnternetsiz kurulum mümkün bunun için başlık bile var forumda.
  4. Siz bu kullanım tarzıyla pure debian a karşısınız, lütfen devasa iş ve maintanance gücü olan canonical firması ile yeni ayağa kalkmış olan güçlü Pardus ekibini bu şekilde karşılaştırmaya kalkmayınız.
  5. Pardus bütün cihaz türlerinde değil, sadece bazılarında biraz uğraş istiyor aynı debianda olduğu gibi oda size dek gelmiş. Çünki kendi kullanım koşullarınızın extreme durumlardan oluştuğunu açıkca yazmışsınız.

Geri bildirim için teşekkürler.

1 Beğeni

Geri dönüş için teşekkür ederim. Müsaadenizle Birkaç sorum olacak size. Pardus ekibi ve maddi güçleri hakkında bilginiz var mı? Arc tabanlı veltos u inceleme fırsatınız oldu mu? Menuet os u duydunuz mu? Ayrıca solus os u hiç denediniz mi?

1 Beğeni