İnternet üzerinden oyun oynarken donma

1001 oyun sitesinde oyun oynarken bir süre sonra bilgisayar donuyor bu sitenin oyunları çok basit yüksek grafikler falan içeren oyunlar değil, aynı zamanda bir kaç pencere açmışsam gene donuyor. Bilgisayarım yeni donanımsal bir problem olacağını düşünüyorum dondugunda da conrol+alt+delete veya fine+bütün f tuşları işe yaramıyor. Bilgisayarı kapatmak zorunda kalıyorum. Bir öneriniz var mı?

1 Beğeni

Ekran kartı tanıtılamadıysa ondan olabilir. Benim bilgisayarıma gerekli sürücüleri kursam da ekran kartımı tanıyamadığı için ben de de aynı sorunlar vardı. Pardus Nvidia Kurucu ile ekran kartımı kurup, sistem tanıdı dese de Flatpak Paket Deposundaki (veya Flathub internet sitesindeki) Linux Donanım Tarayıcıya göre ekran kartımı Pardus görmemiş. Bu da sorunumun sebebini gayet iyi anlatıyordu.

Linux çekirdeği(kernel) güncellemesi ile sorunlar ileride çözülebilir, o zamana kadar bilgisayarımın önerdiği lisanslı Microsoft Windows 11 kullanıyorum.
Bilgisayarımı ben de yeni aldım, HP Victus.

Debian tabanlı sistemler eskide kaldı.

Eskiden Mandrake Linux 9.1 sürümünü kullanıyorduk.

Gelecek Linux, Lapis ekibinin geliştirdiği bir Linux dağıtımı vardı.

Sonra uzun süre Gentoo kullandık. Sonra Pardus da Gentoo tabanlı bir dağıtım olarak ortaya çıktı.

Ubuntu 12.04 sürümünden sonra bir süre de Ubuntu kullandık.

Artık Arch Linux tabanlı dağıtımlar kullanıyoruz.

Son kullanıcı arkadaşlara da önerebiliriz.

Diğerleri Gnome’un yeni sürümü çıkmış özellikleri şunlardır derken siz zaten son sürümü kullanıyorsunuz.

gnome-shell --version
GNOME Shell 46.1

Arch Linux sıfırdan kurulumu biraz teknik bilgi gerektirebilir.

Eğer Arch tabanlı bir dağıtıma geçmeyi düşünürseniz Arcolinux D sürümünü buradan indirebilirsiniz.

Kurulumu Arch Linux’a göre daha kolaydır.

Ayrıca hangi masaüstünü hangi yazılımları kullanabileceğinizi seçebiliyorsunuz.

Firefox ESR kullanıyorsanız, depodaki Firefox’u kurun. Firefox ESR’de ram sorunları oluşuyor. O sebeple donuyor olabilir.

Firefox kurmak için:

sudo apt-get install firefox

Firefox ESR’yi kaldırmak için:

sudo apt purge firefox-esr

Firefox ESR’nin güncel sürümü tüketilen RAM’i temizlemiyor. RAM doluyor ve bilgisayarda kasma meydana geliyor.

1 Beğeni

@Ismail-Emre-Arikan

Az önce Mozilla deposunu kendi bilgisayarıma kurmam ve ardından sizin bu gönderiyi beğendiğinizi görmem sebebiyle Mozilla deposunun nasıl kurulacağını Mozilla sayfasından alarak Forum’a yazma gereği duydum :slight_smile:
Böylece Pardus deposunun güncellenmesini beklemeden Firefox’un son sürümünü, hatta isterseniz test aşamasındaki firefox-beta sürümünü kullanabilirsiniz.

sudo install -d -m 0755 /etc/apt/keyrings
wget -q https://packages.mozilla.org/apt/repo-signing-key.gpg -O- | sudo tee /etc/apt/keyrings/packages.mozilla.org.asc > /dev/null 
gpg -n -q --import --import-options import-show /etc/apt/keyrings/packages.mozilla.org.asc | awk '/pub/{getline; gsub(/^ +| +$/,""); if($0 == "35BAA0B33E9EB396F59CA838C0BA5CE6DC6315A3") print "\nThe key fingerprint matches ("$0").\n"; else print "\nVerification failed: the fingerprint ("$0") does not match the expected one.\n"}' 
echo "deb [signed-by=/etc/apt/keyrings/packages.mozilla.org.asc] https://packages.mozilla.org/apt mozilla main" | sudo tee -a /etc/apt/sources.list.d/mozilla.list > /dev/null 
echo '
Package: *
Pin: origin packages.mozilla.org
Pin-Priority: 1000
' | sudo tee /etc/apt/preferences.d/mozilla 
sudo apt-get update && sudo apt-get install firefox 
2 Beğeni

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıtlara artık izin verilmiyor.