Japonca klavye japonca yazmıyor

japonca klavye ekledim bir sürü vardı hepsini tek tek denedim ama sonuç şöyleki japonca klavye diye eklediğim klavyenin ingili<ce klavyeden bir farkı yok ve japonca yazamıyorum . baktığım kadarıyla latin aalfabesi kullanılmayan butün dillerin klavyeleri böyle nasıl çözebilirim yada çözülebilinecek bir şeymi?

Japonca ve Çince klavyelerde otomatik tamamlama biraz o şekilde çalışıyor. Yoksa 2000 resmi kanji, hikagana, katagana derken klavyede tuş kalmazdı. Çince daha da çileli olurdu.

1 Beğeni

Tam hatırlamıyorum ama Japonca için özel girdi yöntemi ve paketi kurulması gerekiyor olmalı.

ibus-anthy ve language-pack-ja paketlerini kurup, sonrasında girdi yöntemi olarak Anthy seçilmesi gerekebilir.

1 Beğeni

language-pack-ja paketini bulamadım.

ibus-anthy paketini yükleyip yeniden başlatınca panelde dil seçeneği belirdi.

japonca-Anthy sonra giriş modu hiragana seçeneği işaretlenmeli. Katakana yazmak için katakana işaretlenmeli.

Ka hecesinin yazmak için önce k sonra a basınca か karekteri çıkmış oluyor.

Kanjiyi öğrenemedim ama karekter belirdikten sonra space tuşuna basınca bir sürü karekter beliriyor.

bu paketleri nasıl kurabilirim

sudo apt install -f ibus-anthy komutu ile kuruluyor.

Paket yöneticisi synaptic ile de kurabilirsin. Arama kısmına ibus-anthy yazıp çıkan listeden ibus-anthy yanında ki kutucuğu işaretlersen yüklenir.

arapç desteğini nasıl kurabilirim peki

Arapça zaten hali hazırda oluyor. Hatta biz bazan Osmanlıca kullanıyoruz. Yani Arap alfabesinde bir sorun yok.

1 Beğeni

osmanlıca desteğinide bulmıyorum ki

menu ->ayarlar-> klavyeden seçiliyor.

Panelde dil seçeneği yoksa panele sağ tıklayıp panel tercihleri → ögeler ->ekle klavye seçenekleri seç.
Bayrağa tıklayınca dil değişir.

1 Beğeni

çok teşekkür… ederim