Kablosuz ağa bağlanamıyorum

Öncelikli olarak herkese selamlar. Pardusun son sürümünü yükledim. Bilgisayarımda sadece Pardus kurulu. Pardus GNU/Linux Ondokuz"u kurdum, cihazım ise HP"nin 15-d011st modeli. Sorunum tam olarak şu: Bilgisayarım kablosuz ağa bağlanmıyor. Formda sorunumla alakalı bir konu açılmış ve kapanmış. Fakat oda sorunumu çözmedi maalesef. konuyla alakalı desteklerinizi bekliyorum. (Tabandan kızdım :slight_smile: windowsa dönmek istemiyorum.)
Şimdiden alakanız için teşekkür ederim.
(Cihazımda Pardus-19.4-GNOME-amd64 kurulu)

1 Beğeni

lspci komutunun çıktısını paylaşır mısınız?

1 Beğeni

Çok özür diliyorum. Fakat yazdığınız kavramlara biraz yabancıyım malum yeni kullanıcıyım. Bana tam olarak komut satırını yada eğer dediğiniz dosya ise yolunu yazar mısınız? Formdakileri denedim komut yok diyor.

1 Beğeni

Uçbirimuygulamasını açın uygulamalar menüsünde bulabilirsiniz. Açtıktan sonra lspci yazıp entera basın.

1 Beğeni

Hocam maalesef bash: Ispci: komut yok diye uyarı alıyorum maalesef. ispci diye de denedim o da olmadı.

Büyük i harfi değil küçü L harfi baştaki harf.

Biraz uzun sürdü ama olsun. Nihayet oldu :slight_smile: meristem24 lspci.txt (1.9 KB)
İlgi ve alakanıza şükranlarımı sunarım.

Ekran Görüntüsü - 2020-11-14 21-30-59

Kurcalama yoluyla da olsa bunu buldum umarım işimizi görür. :slight_smile:

WiFi kartınız Ralin 3290 ve maalesef Linux uyumluluğu olmayan bir kartmış.

Bu linkte Ubuntu için anlatılmış. Debian tabanlı olduğu için burdaki adımları uygularsanız çözüm olabilir.

https://packages.debian.org/tr/buster/firmware-misc-nonfree
debian depolarında aradığınız sürücüyü destekleyen paket var.

• Ralink RT3290 firmware, version 1 (rt3290.bin)

sudo apt install -f firmware-misc-nonfree
komutu ile
veya synaptic uygulaması yüklü ise firmware-misc-nonfree paketini arama kısmına yazıp çıkan listeden bulup yükleyin.

Söylediğiniz şekilde uyguladım ama olmadı :frowning: İlginize teşekkür ederim. Sanırım USB wireless almam gerekecek. Peki acaba hangisini almamı tavsiye edersiniz?

Merhaba, kablolu bağlantı sağlayarak paylaştığımız komutları Terminal/Uçbirimde çalıştırınız. (sudo ile başlayan 3 komut)

sudo apt update
sudo apt install linux-headers-amd64 build-essential dkms
sudo modprobe rt3290sta

sorun çözülmezse Pardus 19 Kernel Yükseltme Kılavuzu linkinde anlatıldığı gibi kernel güncellemesi yaparak tekrar deneyiniz.

yine düzelmezse uçbirim de
nano /etc/modprobe.d/rt3290sta.conf yazıp enter a basın açılan ekranda

options rt3290sta msi=1 satırını kaydedip çıkınız. yeniden başlattığınızda çözülecektir.

yine çözülmezse talep.pardus.org.tr ye mail atınız.

1 Beğeni

Hayırlı akşamlar. Kernel yükseltmesini yaparken kullanıcı adı ve şifre istiyor yazıyorum ısrarla yeniden istiyor. Dolayısıyla kernel yükseltmesini yapamadım :frowning:

kablosuz ağda modemleri görebiliyormusun?
görüyor ve bağlanamıyorsan /etc/NetworkManager/NetworkManager.conf dosyasını

sudo thunar komutunu kullanarak dosyayı bulup aç.

[device]
wifi.scan-rand-mac-address=no

satırlarını ekle.bilgisayarını yeniden başlat.

sürücüler debian ve pardus depolarında var.sürücü hatası olmaması lazım.

hocam wi-fi’de modemleri zaten göremiyorum. Aslına bakarsanız asıl sorunum uçak modunu kapatamıyorum. Uçak modu kapanmadığı için wi-fi’leride göremiyorum. Uçak modunda da “donanımsal anahtarı kullanarak kapat” diye bir şey çıkıyor orayı çözemiyorum.

ahmet bey bu konuyu pardus destek ekibi çözer

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.