Kablosuz mouse ve klavye seti takılma yapıyor

19.5 Gnome kullanıyorum.
A4 Tech marka kablosuz klavye ve mouse seti kullanıyorum.
hem klavye hem mouse takılma yapıyor, mouse gecikmeli hareket ediyor, klavye harfleri atlama yapıyor.
neden olabilir acaba? (XFCE ortamında da denedim yine aynı).
bilgisayar HP Core2 V pro, 3 GB Ram, eski bir masaüstü Pc
bu durumu nasıl düzeltirim?
(not: daha önce windows XP yüklüydü ve bu sorun olmuyordu)

/////////////////////Bluetooth Fare ve Klavye/////////////////////
Youtube 'da Huckleberry isimli bir kanalda bu işlem şöyle anlatılıyor. Kaynak:
https://www.youtube.com/watch?v=J-6yq5RMFqA&ab_channel=Huckleberry

Öncelikle Pardus ‘taki Ayarlar Yöneticisine giriniz:
Bluetooth menüsünden cihazınızı sistemden unutturunuz ya da kaldırınız.
Daha sonra uçbirim uygulamasını açıp
Bluetooth kontrolcüyü açmak için uçbirimde:
bluetoothctl komutunu giriniz.
Ardından taramayı açmak için
scan on komutunu giriniz.
Size böyle bir çıktı verecek:

Çıktıda görünen Device kelimesi ile cihazın modelinin arasında yazan sayı kodlarını tek seferde kopyalayın:

Ardından bu adres ile bilgisayarı eşleştirmek için
pair kopyaladığınız_adresin_kodu ile ifade edilen komutu girelim.

Çıktıda “Eşleşme başarılı” ya da “Pairing successful” yazacaktır.

Eşleşme başarılı olsa da aygıtın bilgisayara bağlanması için
connect kopyaladığınız_adresin_kodu ile ifade edilen komutu girelim.

Daha sonra doğrulama için
trust kopyaladığınız_adresin_kodu ile ifade edilen komutu girelim.

Bluetooth kontrolcü ile işimizin bittiğini bildirmek için
quit komutunu giriniz.

Not: Sizde iki tane bluetooth ile çalışan donanım bulunduğu için iki tane adres değeriniz olacaktır. Sırasıyla adres değerlerini kopyalayıp gerekli adımları tekrar edersiniz.
Umarım faydalı olur. Hayırlı geceler dilerim.
İsmail Emre ARIKAN.

1 Beğeni

A4 tech marka klavye mouse seti bluetooth ile değil de RF ile bağlanıyor diye biliyorum bilgisayara.
usb’ye takılan bir alıcısı var, bluetooth değil bağlantı tipi.
zaten bluetooth ayar menüsünde de görünmüyor klavye ve mouse!

Çözüm önermek için “installation the rf wireless mice driver on linux” başlığı altında internette arama yaptım. Bulunan sonuçlar A4tech 'den farklı markalara aitti. Daha sonra “installation the a4tech rf wireless mice driver on linux”

Şuradaki yazının hızlı bir çevirisini yapıştırıyorum:
"
//////A4Tech NB-50 Pilsiz ve Kablosuz(RFID) Fare’nin Kurulumu/////
Modern bir X.org kurulumu ile fareyi kurmak basittir. Kullanıcınızın ana(home) dizininde.Xmodmap adlı bir dosya oluşturun ve içine aşağıdaki metni koyun:

pointer = 1 2 3 6 7 4 5

Ardından /etc/X11/xorg.conf dosyanızı düzenleyin ve farenizin “InputDevice” bölümünde aşağıdaki seçeneklerin bulunduğundan emin olun:

Option “Buttons” "7"
Option “ZAxisMapping” "6 7"

X11 içinden çalışıyorsanız, tüm programlarınızı kapatın, oturumu kapatın ve Ctrl-Alt-Backspace tuşlarına basarak X sunucusunu yeniden başlatın. Sunucu yeniden başladığında, tekrar oturum açın ve fareniz tam işlevselliğe sahip olacaktır.

Fareyi GNU/Linux ile kullanmak, tam işlevsellik elde etmek için özel bir sürücü veya başka bir yazılım gerektirmez. NB-50, GNU/Linux ile mükemmel çalışır ve *BSD’lerde de çalışabilir. Fazladan düğmelerin çalışması için biraz yapılandırma dosyası korsanlığı gerektirir, ancak bu, tüm fareler ve X.org için bir gerçektir. "

Bu çeviri yazısını okuduktan sonra yine yapamazsanız şuraya bakarak aynı cihaz modeline sahip bir insanın linux için paylaştığı usb bağlantılı cihazların donanım listelerinin koyulduğu bir havuz görürsünüz. Oradan çalışmayan usb bağlantılı(kablosuz bile olsa usb’ye alıcısı takılıyor değil mi?) cihazlarınıza bir destek olup olmadığını anlayabilirsiniz.
Klavyeniz için şuraya bakınız.
Fareniz için şuraya bakınız.

1 Beğeni

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.