Kamu kurumlarında PARDUS atağı

8 Beğeni

İnşallah Sağlık Bakanlığı ile bir an evvel protokol imzalanırda hızlıca geçeriz Pardusa.
Bu arada Sağlık Bakanlığı’na Acil Otomasyon Sistemi (ASOS) konusunda teşekkür etmek isterim. Bu program önceden silverlight ile yazılmıştı ve pardusta çok sorun oluyordu çalışması. Yeni ASOS ile silverlight terk edildi ve sanırım HTML5 kullanılmaya başlandı. Artık Pardus da sorunsuz ve zahmetsiz bir şekilde ASOS’a girilip işlemler yapılabilmektedir.
Adres: asos1.saglik.gov.tr

4 Beğeni

Merhhaba,
Yeni ASOS sisteminde ASP.Net MVC teknolojisi ile geliştirme yapılıyor.

Saygılar. :slight_smile:

DebrisRat

1 Beğeni

O listeye yakın zamanda bizim belediyede girecek inş. :slight_smile:

4 Beğeni

Ardahan Göle İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürlüğü olarak bütün bilgisayarlarımızda yalnızca Pardus 17.2 kurulu.

11 Beğeni
5 Beğeni

Herkese merhabalar

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na bağlı olan İSKİ Genel Müdürlüğü’nde daha önce yaklaşık 2500 bilgisayarda Pardus kullanılmaktaydı ancak son 2 yıldır görevde olan yönetimin bilgisayarlara Pardus yüklenmesi noktasında zaafiyet gösterdiğini öğrendim(kaynağımı söylemeyeceğim ama sağlam bir kaynak). İlgili teknik birime “bilgisayarlara zorla Pardus kurmayın, isteyene Windows kurun” şeklinde bir talimat gitmiş. Bunun anlamı, birkaç yıl içinde İSKİ’de Pardus istemci kalmayacak, demek. Cumhurbaşkanımızın üzerinde hassasiyetle durduğu, özellikle son 1,5 yıldır büyük emek ve fedakarlıklarla geliştirilen Pardus işletim sisteminin yaygınlaşmasını sabote eden yönetim anlayışını şiddetle kınıyorum.

Bir tarafta, özellikle son 1,5 yıldır, büyük fedakarlıklarla ilerleyen kritik bir proje… Belki de yaygınlaşması için son şans. Diğer tarafta bu projeyi hiçe sayan, yarınları ipotek altına almaya devam ettirecek bir anlayış. Bu proje bu bürokratik defansla nasıl başarıya ulaşacak?

8 Beğeni

Ramazan Bey ağzınıza ve yüreğinize sağlık. Kesinlikle katılıyorum. Başta kamu kurumlarını yönetenler engel olacaksa çok vahim bir durum var demektir. Pardusun kullanımını ve yaygınlaşmasını engelleyen zihniyeti ben de kınıyorum. İnanıyorum ki bu yürüyüşe engel olamayacaklar. Herkese selamlar.

2 Beğeni

Selamün Aleyküm Ramazan Bey
Bu durumu Bimer ve Cimer üzerinden ivedililikle bildirmenizi tavsiye ederim.
Gerçekten ilgileniyorlar. Babamla beraber bir konu hakkında Bimer’e bildirimde bulunduk. 5 dakika sonra telefonla geri döndüler.
Bu konuda kimseye göz açtırılmamalı.
Selametle…

5 Beğeni

Aleykümselam @oktay454 , ilgili kurumlara şikayetlerimi resmi yollarla ilettim. İnşallah dikkate alırlar.

4 Beğeni

Eyvallah. Bu tür şeyleri görmezden gelmememiz gerekiyor ki Pardus tekrar akâmete uğramasın.
Gayretiniz için teşekkürler =)

1 Beğeni

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi(CİMER) üzerinden gönderdiğim dilekçe, ikamet ettiğim ilin valiliğine, Bilecik Valiliği’ne sevk edilmiş. :slight_smile: İSKİ ve Bilecik???
İnsan gerçekten hayret ediyor.

2 Beğeni

Bu sorun yaşadığınız yer neresiydi?
Bildiride belirttiniz mi?

1 Beğeni

Merhaba @oktay454, bu başlık altında ne yazdıysam, şikayet metnine aynısını yazdım. Sadece ikamet ettiğim ile bakılarak talebim valiliğe sevk edilmiş. İlk defa CİMER’e başvurdum, sonuç hüsran. Ne diyeceğimi, nereye başvuracağımı bilemiyorum artık. Görevini dikkatle ve layıkıyla yapmanın önemini daha iyi anladım. Umarım Bilecik Valiliği de, şikayetimi İBB’ye sevk eder. İnşallah…

Not: Sohbet amaçlı değil, konunun gündemde kalması açısından bu başlık altından cevap yazmaya devam ettiğimin bilinmesini istiyorum. Yoksa niyetim, konuyu boş yere uzatmak veya başlık altında laf kalabalığı yapmak değil. Bu nedenle affınıza sığınıyorum…

4 Beğeni

Bimer üzerinden deneyin. Cimer’i hiç kullanmamıştım.
Benim tecrübem bimer üzerindan olmuştu.

1 Beğeni

Dun kadıköy sgk ya gittim. Makinelerin tamamı windows 10, Office 2013 ve 2016 kullanıyorlar. Kullandıkları dys isminde bir program ve web 'den kullandıkları bir sistem. Görünce içim yandi.

4 Beğeni

Pardusun ilerlemesindeki en büyük engel Devletin ta kendisi. Tüm çıkardığı uygulamaları yüklemeleri aklınıza ne gelirse Windows için çıkarıyor. Böyle oluncada mecburen windows kullanıyorsunuz. Çıkardığı uygulamaları zorunlu linux için çıkarsa şimdiye kadar Türkiyede linux katlamıştı.

3 Beğeni

Arkadaşlar herkesin yorumunu okudum herkese yorumu için teşekkür ediyorum… 6 yıldır sağlık sektöründeyim il ilçe belirtmeyeceğim ama ilk üç yıl windows uyumlu akgün yazılımını kullanıyorduk otomasyon için simdi web tabanlı sisoft kullanıyoruz tamamen web tarayıcı tabanlı benim kişisel görüşüm pardus kullanımını engelleyecek veya zorlaştıracak bir durum yoktur. çoğu kurumda eminim bu şekilde devlet bir yasa ile tüm kamu kurumlarına zorunlu kılsa 3 yıl içerisinde geçiş sağlansa 3 yıl sonunda veya 2023 yilindan sonra kamuda pardus dışında işletim sistemi kullanılırsa yaptırımı olsa güzel olur pardus kullanırsak sistem çöker çalışamayız diye veya programlar desteklemiyor gibi durumlar olursa her kuruma bilirkişi ile varsa sorunların tesbiti şayet yoksa derhal geçiş işleminin başlatılması ve engelleyenler hakkında ise yasal işlem başlatılması hususunda çalışmalar yapılırsa pardus kullanımı bir yıl içerisinde %40-65 lere kadar çıkar enaz…

5 Beğeni

linux/pardus alternatifi microsoft mac veya benzerleri ücretli dış kaynaklı yazılımlara vergi zammı getirilmesi ulaşması zorlaştıriması vestel gibi yerli pc üreticilerini yerli yazılıma teşvik vergi avantajı gibi nedenlerle windows microsoft benzeri yazılımları uzaklaştırmak lazım…

4 Beğeni

Beyananme düzenlememize yarayan bdp programı Windows için 18.06.2018 tarihinde güncellenmiş. Linux için 01.11.2017 de kalmış. Muhasebe sektörü bu durumda nasıl linux kullanabilir.

2 Beğeni