Karekod programı

(kemal) #1

selamün aleyküm
pardüste kullanabileceğimiz karekod hazırlama ve okutma programı var mı varsa mağazadakilerden hangisidir?

(𝗄𝖺𝖺𝗇) #2

https://launchpad.net/qr-code-creator/trunk/1.0/+download/qr-code-creator_1.0_all.deb dosyayı indirerek indirdiğiniz dizinde terminal açın.

sudo dpkg -i qr-code-creator_1.0_all.deb
sudo apt -f install
qr-code-creator

Ayrıca

qrencode -o qr.png 'kodu olacak veri' 

(kemal) #3

teşekkürler kaan bey ilginiz için
indirdim yalnız dizinde terminal açmak nasıl oluyor eksikliğimi mazur görün yeni öğreniyorum aslında debian paket kurucu programdan kuracaktım da bu yazdıklarınızı öğrenmek istiyorum

(𝗄𝖺𝖺𝗇) #4

İndirdiğiniz dizine giriş yapın ve pencerenin içinde boş bir yerde sağ tıklayın ve Burada Terminal Aç seçeneğini seçin.

(kemal) #5

çok teşekkürler kaan bey halloldu sayenizde heybeye bişey daha koyduk. sudo ile başlayan bu kod komutlara nereden ulaşabiliriz güvenli ve basit bir yer var mı en çok kullanılanlar tarzında

(𝗄𝖺𝖺𝗇) #6

Komutları öğrenebileceğiniz bir kitap: LPI Sertifikasyon Kitabı

(kemal) #7

kaan bey qr code creator programı açılmıyor sorunsuz kurulduğunu sanmıştım ama sorun var

(𝗄𝖺𝖺𝗇) #8

Terminalden qr-code-creator komutu ile açmayı deneyiniz.

(kemal) #9

import error diyor no module named gtk diyor

(𝗄𝖺𝖺𝗇) #10

En son yaptığınız işlemler nelerdir?

(kemal) #11

qr-code-creator
Traceback (most recent call last):
File “/usr/bin/qr-code-creator”, line 26, in
import gtk
ImportError: No module named gtk

(𝗄𝖺𝖺𝗇) #12

sudo apt install python-gtk2 komutunu çalıştırıp deneyiniz.

(kemal) #13

tamamdır açıldı ama yalnızca adı(qr code creator) ve pixel boyutu çıkıyor ve resmi çıkıyor oluşturma gibi seçenekleri yok programda

(𝗄𝖺𝖺𝗇) #14

Değerleri girdikçe otomatik kare kodu oluşturuyor. Kare koda basarsanız resim görüntüleyicisi ile açar.

(kemal) #15

pixel değeri girebiliyorum sadece o da büyütüp küçültüyor oluşturma yok resme basınca görüntülüyor doğru

(𝗄𝖺𝖺𝗇) #16

Görüntüledikten sonra, açılan programın Dosya - Kaydet seçeneği ile kaydedebilirsiniz.

(kemal) #17

çok teşekkürler
çıkan karekodu text not defterine kaydetmek istedim kopyala dedim ama text not defterine yapıştırılmıyor yapıştır seçeneği donuk ama librewriter a yapıştırılıyor.

(𝗄𝖺𝖺𝗇) #18

Not defteri içeriğine resim dosyalarını yapıştıramazsınız.

(kemal) #19

öylemi tamam teşekkürler sizi meşgul ettim