KDE masaüstü ortamı Pardus tarafından resmi olarak desteklenmeli mi?

O da doğru.
Ama çok tercih edilen dağıtımlardan linux mint artık kde’yi bıraktı, bunu da hatırlamak lazım. Koskoca mint ekibi kde’yi neden bıraktı bilmiyorum ama bıraktılar sonuçta.

Öte taraftan pardus ekibinin şansına, tam kdeyi bıraktılar, kdenin geliştirilmesinde ciddi bir ivme oluştu. Eski kde’ye göre kde neon çok daha iyi. Örneğin eski kde biraz değil bayağı kaynak canavarıydı. Şimdi gayet kabul edilebilir miktarda kaynak kullanıyor.

Pardus 21.x xfce ise 17li sürümlere nazaran çok daha fazla kaynak tüketiyor. Üstelik teması biraz itici. Yine de ben inanıyorum ki daha iyi olacaktır.

Aklıma gelmişken, bluefish os diye bir sistem var ve masaüstü ortamı harika! Tek sorun aynı adla anılan bu masaüstü ortamının hala beta olması. Ama cidden çok ciks, öyle böyle değil. Haberleri yoksa pardus ekibinin bir bakması çok iyi olur.

1 Beğeni

Yorumlarınızın çoğuna aynen katılıyorum. Özellikle Windowstan geçen insanlar KDE ortamında daha rahat edeceklerdir. Uzun bir sure kullandım ve kaynak kullanımı da gayet iyi - minimal kurarsanız tabi- . Yinede şuan geçilmemesi bence de daha iyi gibi. Onun yerine Gnome uzerinde ciddi çalışmalar yapılabilir.

1 Beğeni

Pardus Resmi Web Sitesinde ana sürümlerle hem kurumsal hem de kişisel ihtiyaçların karşılandığı vurgulanıyor. XFCE masaüstünün kurumsal ihtiyaçlara yönelik, Gnome masaüstünün ise daha çok topluluğa katkı vermek için çıkarıldığı belirtiliyor. Yukarıda yetkililer gerekli açıklamaları yapmışlar yinede kendi fikrimi de paylaşmak isterim. Dediğiniz gibi KDE desteği verilse topluluk için gayet iyi olur. Pardus’u hem KDE hem de Gnome ile kullanmış biri olarak çok memnun kaldım. Özellikle kaynak tüketimleri harika. KDE zaten az kaynak kullanıyordu ancak Gnome’un 500-600 MB RAM kullanması beni şaşırtmadı değil. Ayrıyeten, 2022 yılında XFCE kullanmak bana hiç mantıklı gelmiyor. Windows’tan, MacOS’ten gelen kullanıcıların XFCE’yi yadırgayacağını düşünüyorum. Günümüzde çoğu kişinin sistemi belli standartlara ulaştı zannımca. Hafiflik Kurumsal için aranan özelliktir. Son kullanıcı görsellik, şıklık ister. Gnome ise bu iş için biçilmiş kaftan. Şıklık ve basitlik ile öne çıkıyor ve öntanımlı Gnome uygulamaları da gayet güzel ve işlevli. Gnome üzerinde birazcık daha çalışılsa eminim daha güzel işler ortaya konabilir.

Velhasılıkelam, KDE desteği verilse güzel olur muydu? Bence evet. Uygulamalar KDE ile daha güzel gözüküyor, KDE ve KDE uygulamalarının kalite ve görsel güzelliğinden bahsetmeye de gerek yok sanırım. Daha çok kaynak harcanıp, destek toplanıp -biraz da çevirilere el atmak suretiyle- KDE ile güzel işler ortaya konabilirdi.

1 Beğeni

Özür dilerim,
Yukarıdaki mesajımda Cutefish Os yazacağım yerde Bluefish os yazmışım. İletim düzeltmeye kapanmış. Buradan düzelteyim istedim. Masaüstünü tanımak açısından daha fazla bilgi:

İki ay kadar önce KDE yükledim. İlk anda, pisili Pardus heyecanı yaşadım. Fakat sonrasında xfce’nin bende verdiği lezzeti bulamadım.

Tekrar kaldırdım ama pc’de sorunlar yaşattı. Temiz kurulum yapmak zorunda kaldım.

Bir masaüstü ortamının yanına masaüstü ortamı kurmak iyi olmuyor. Bizzat ben de deneyimledim. İki ortamın kendi üzerinde gelen default uygulamalar birbirine karışıyor. Kaldırsan olmuyor. Masaüstü ortamını kaldırsan uygulamalar kalıyor. Dolayısıyla sadece bir masaüstü ortamı kurmak öneriliyor.

Kde’ye gelince, geçen hafta kubuntu kurdum. Öldüm öldüm poposunu kaldıramıyordu makine. Hdd sorunluydu belki ondandır bilemiyorum ama hevesim kursağımda kaldı, tekrar pardusa döndüm.

1 Beğeni

Aynen! İnanın Pardus’tan başka dağıtımlar tat vermez oldu bende.
Ev kullanıcısı olarak ufak tefek sorunlar yaşasam da yine de aldığım hazzı kaybettirmiyor.

Bir linux kullanıcısı olarak birçok dağıtımı denedim. Hiçbirinden Pardus’umuz kadar tat almadım. Özellikle Pardus 21 ile gelen yazılım merkezi son kullanıcı için bulunmaz bir nimet. Yazılım merkezinde ihtiyaç duyabileceğimiz birçok uygulama Türkçe çevirileriyle mevcut. Kurulumu ve kaldırılması çok basit. En önemlisi yazılım merkezi Pardus’umuzun tamamen kendine özel. Normal bilgisayar kullanıcılarının tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumda. Gidip günlük işler için diğer işletim sistemlerine büyük ücretler ödemeye gerek yok. Pardus’umuz yeni özellikler eklenerek geliştirilmeye devam ediliyor. Bilgisayarım uygulaması da bunlardan biri. Daha da güzel olacağına canı gönülden inanıyor ve destekliyoruz.

1 Beğeni

Aynen hocam. Pardus gerçekten kurulumu ve kullanımı kolay kullanıcı dostu bir işletim sistemi. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

2 Beğeni

Pardus tarafından resmi destek verilmese bile en azından paketlerin güncel tutulması KDE kullanan Pardus kullanıcılarına yardımcı olacaktır. Şu anda eski çağlardan kalan bir sürüm var gördüğüm kadarıyla. Güncel Plasma sürümlerinin tamamı ve tüm ekosistemdeki KDE markalı uygulamaların %95’ından fazlası artık tümüyle Türkçe.

1 Beğeni

Emir bey hem sizin hem KDE ekibinin ellerine sağlık.

Pardus çekirdek geliştiricisi kaç kişi bilmiyorum ama şuanki durumda sanki üstüne bir ölü toprağı atılmış gibi duruyor.

Gönüllü katkılar, gönüllü paketçiler, gönüllü kod katkıcıları ve çevirmenler için çeşitli yollar denenmeli. Gerekirse resmi olmayan flavor/spinlere izin verilmeli.

Debian Upstream paketleyecek, sonrasında biz paketleyeceğiz hızıyla KDE hem çevirilerini sınamak ve iyileştirmek hem de 4 ayda bir yeni sürüm çıkan KDE geliştirmelerini takip etmek zor.

Hibrit bir yol olarak, çekirdek KDE uygulamaları için gönüllü bir ekip kurulup Pardus için stabil sürümleri paketlenip, diğer uygulamalar Flatpak üstünden çekilebilir diye düşünüyorum.

3 Beğeni