KDE masaüstü ortamı Pardus tarafından resmi olarak desteklenmeli mi?

KDE masaüstü ortamı Pardus tarafından resmi olarak desteklenmeli mi?
  • EVET, LTS Sürümü desteklenmeli
  • EVET, güncel sürümü desteklenmeli
  • HAYIR, gerek yok

0 oylayanlar

Ben Şahsen KDE masaüstü ortamının son sürüm olmasa da en azından kararlılık açısından LTS sürümünün resmi olarak Pardus tarafından deskteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Oylarsanız bir bakıma yetkili kişilere geri bildirim sağlamış olursunuz. Şimdiden teşekkürler.

4 Beğeni

Katılım her ne kadar az da olsa %83 gibi bir oran ile KDE’nin resmi olarak desteklenmesi yönünde. Yetkili kişilerin topluluğun taleplerini önemseyeceğini düşünüyorum ki öyle de olmalı bence.

2 Beğeni

Oylama bitmiş yeni farkettim. Benim oyum şimdilik LTS den yana. İlerleyen zamanlarda ise guncele geçilmesi gerektiğini duşunuyorum.

1 Beğeni

Bence Cinnamon Desteklenmeli :slight_smile:

KDE masaüstü ile ilgili muhtemel sorunları aklıma geldiğince yazmaya çalıştım:

** İlki sürüm takvimi sorunu**

Pardus şu an 2 yılda bir Ana sürüm ve 4 ayda bir ara sürüm yayınlıyor. (Sürüm Yönetim Takvimi – Pardus – TÜBİTAK ULAKBİM) Bu sürüm takviminde Pardus maksimum oranda kararlı bir sürüm yayınlamaya çalışıyor.

XFCE masaüstü ortamı çok stabil bir kod temeline sahip ve şu an sorunsuz çalışıyor. Tema ve özelliştirme konusunda da Pardus ekibi görsel olarak göze hoş gelen bir noktaya ulaşmış durumda.

GNOME tarafından bakınca GNOME masaüstü ortamı da 6 aylık takvimlerle yayınlanan sabit sürüm takvimini kullanıyor. Şu an en sorun olabilcek sorun GTK3 sürümünden uygulamaların GTK4 sürümüne taşınıyor olması ve libadwaita (GNOME içinde kullanılan bir arayüz kütüphanesi diyelim) çok fazla özelleştirmeye izin vermiyor. Pardus GNOME sürümlerini de çok sıkı takip etmiyor ve illaki son sürüm olsun diye kastırmıyor. Bu sebeple daha kararlı sürümlerini sağlamış oluyor.

KDE tarafında da 4 ayda bir sürüm yayınlanıyor ve LTS olmayan sürümlerin desteği çok sınırlı diye algılıyorum. LTS sürüm olarak şu an 5.24 sürümü görünüyor (Schedules/Plasma 5 - KDE Community Wiki) Yine de görünen sürüm takvimi LTS sürümleri ve arada yayınlanan hata düzeltme sürümlerini yeterli oranda test etmeye pek mümkün görünmüyor.

** Çeviri Yeterliliği Sorunu**

Çeviri açısından bakarsak XFCE ve GNOME uygulamaları tamamen Türkçe’ye çevrilmiş durumda.

GNOME uygulamalarının malesef yardım belgeleri, çok bastırmama rağmen çevirilerinin onaylanması çok uzun vakit alıyor.

KDE açısından stabil sürüm altından bakınca %88 (KDE Localization - Apps » stable-kf5 » Turkish) oranda çevrilmiş durumda. Trunk (geliştirme sürümü diyelim) altından bakınca çeviri oranları %74 oranında (KDE Localization - Apps » trunk-kf5 » Turkish)

Çeviri açısından bir diğer sorun, KDE çevirilerinin halen daha SVN teknolojisi üstünden merkezi olarak yapılıyor olması. Malesef çevirilere katkı vermek bir hayli zorlu bir süreç.

** Flatpak vs Snap **

GNOME ekibi Flatpak’a, KDE ekibi Snap sistemine daha yakın duruyor. İleriye yönelik olarak bu farklılığın ne kadar işyükü getirebileceğini kestirmek mümkün değil.

** Sonuç **

İleriye dönük olarak KDE/Plasma ortamı düşünülüyorsa çevirilere el atmakta yarar var.

4 Beğeni

Libadwaita’yı özelleştirmenin yolları var. Tema klasörü/gtk-4.0 içindeki tüm dosya ve alt klasörleri ~/.config/gtk-4.0 dizinine kopyalayınca oluyor.

2 Beğeni

KDE başlığı görünce dayanamıyorum. Masaüstümü paylaşasım geliyor hemen.

5 Beğeni

İyi de yapıyorsunuz hocam, sizinkiler de ayrı bi güzel oluyor.

1 Beğeni

En önemli sorun destek sorunu. KDE arayüzü qt ile yazılmış bizim uygulamalarımız ise gtk tabanlı. Bu yüzden çeşitli uyumsuzluk sorunları ve kaynak israf etme durumları söz konusu. Bu sebeple gtk tabanlı masaüstü tercih ediyoruz.

Diğer bir konu ise Pardus önceden planlanan sürüm takvimine uygun olarak ilerleniyor.

Xfce sık güncelleme almıyor ve kararlı bir masaüstü ortamı. Gnome için ise debian tabanında güncellemeler genellikle sadece güvenlik yamasından ibaret. Bu sebeple fazla uğraştırmıyor. Pardusun temel hedef kitlesi kurumsal olduğu için çok fazla değişikliğin olmadığı sisteme ihtiyaç var.

İsteyen kde masaüstünü kurup kullanabilir. Pardus tarafında buna engel olacak veya sorun çıkartacak bir durum bulunmuyor.

5 Beğeni

Selamunaleyküm
Hocam dediklerinize anlıyorum ama en azından depolara kararlı sürümleri eklense
yakın zamanda plazma 5.25’in kararlı sürümü yayınlandı ama hala depolara eklenmedi backport depoları da aynı
yeni sürümde hem dil açısından hem de bir sürü kararlılık sorunları açısından daha iyi.

1 Beğeni