Kernel yükseltmenin avantajları ve dezavantajları neler olabilir

Esselamünaleyküm hocalarım

Kernel yükseltmenin (hem yeni hem de eski donanımlar için) avantajları ve dezavantajları neler olabilir.

Benim laptopun özellikleride böyle:

İşletim sistemi: Pardüs 19.4-1 XFCE (Kernel 4.19)
İşlemci: İntel Pentium Silver N5000
Ekran Kartı(Dahili): İntel UHD 605
Ram: 4gb 2400mhz
Wifi kartım: Qualcomm Atheros QCA9377 (Wifi 5 destekliyor.)
HDD: 500gb (5400rpm 8mb önbellek).

Aleykümselam
bazen karnelden karnele değişebiliyor mesala 5.8 yükselttikten sonra bende ram sorunları başlamıştı ramin tamamını kullanamıyordum şu an 5.9 lie düzeldi(son güncelleme ile)

yeni karnelde yeni donanımlar için bir çok destek geliyor özellikle ekran kartları için bu daha çok yeni donanımlar için ama eski donanımlarında bazen hızını arttırabiliyor

bazı wifi kartları desteklenmeyebiliyor karnelle bunlar da düzelebilir

birde xfce de ekran yırtılması büyük sorun olabiliyor onun için de karnelle firmware’ler eklenebiliyor

bazı kararsızlıklar gideriliyor donma vesayir gibi

dezavantaj olarak bazen bazı sorunlar olabilyor ve bazı desteklener kaldırılabiliyor onun için ben time shift ile güncellemeden bi yedek alıp öyle güncelliyorum

1 Beğeni

Aleyküm Selam

Genellikle gerekmedikçe tercih edilmez. @Arastirmaci dediği durumlar karşılaşabilirsiniz.

2 Beğeni

EyvALLAH sağolun

@Arastirmaci ve @oktay454

1 Beğeni

Aslında hiçbir dezavantajı yok, çok çok nadiren sorun olur. Ciddi iş bilgisayarıysa, asla bozulmaması gerekiyorsa belki. Sorun olursa eskisine dönebiliyorsun.

2 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.