Kısayol Oluşturma (Hard Bağlantı ve Soft Bağlantı)

Pardus’u ilk kullanmaya başladığımda nasıl kısayol oluşturacağımı bir türlü bulamamıştım. (Sormaya da utandım :smile: ) Ana sayfa’da belgelerdeki LPI kitapçığını incelerken 100. sayfada bunun nasıl yapıldığını gösteren konuyu okuyup öğrenince benim gibi yeni kullanıcılarla paylaşmak istedim.

Kullanacağımız komutun adı ln

Kullanım şekli:

ln -s mevcut_dosya /dizin olusturulacak_baglanti

Örnek olarak indirilenler klasörüne erişebilmek için masaüstünde İndirdiklerim adında bir kısa yol oluşturalım;

ln -s /home/kullanici_adiniz/İndirilenler /home/kullanici_adiniz/Masaüstü/İndirdiklerim

burada ln komutundan sonra gelen -s parametresi oluşturacağımız bağlantının sembolik olduğunu belirtiyor. Eğer -s kullanmazsanız sıkı (hard) bağlantı oluşturur.

Kaynak: LPI Sertifikasyon Kitabı (sf 86-87)

5 Beğeni

Pardus’da herhangi bir dizin içerisinde yeni kısayol ekleme özelliğini nasıl kazandırabiliriz? Sağ tık yeni / kısayol / url veya dizin adresini otomatik oluşturma özelliği kazandırılabilir mi?

Samba dosya paylaşımı için xfce arayüzünde sağ tuşa paylaşma özelliği eklenebiliyordu. O komutları değiştirerek oluyturulabilir.
Şuan müsait olmadığımdan forumda araştırıp bulmaya vaktim yok. Kusura bakmayın, hakkınızı helal edin.

Url için;
Thunarı açın
Düzenle - Özelleştirilmiş eylemleri yapılandır seçeneğini seçin
+ butonuna tıklayın
Ad ve Tanım kısımlarına bilgileri girin. (Örnek: Ad: url oluştur Tanım: istenilen url oluşturulur.)
Komut kısmına: exo-desktop-item-edit --display=:0.0 --create-new --type Link %f komutunu yapıştırın.
Simge butonundan istediğiniz bir simge seçin.
Görünüm Durumları sekmesinden sadece Dizinler seçeneğini seçin ve Tamam butonuyla işlemleri bitirin.
istediğiniz bir dizin içinde sağ tıklayın ve menüde çıkan belirtmiş olduğunuz isimdeki seçeneği seçin.

1 Beğeni

Xfce de anladım Pardus DDE de nasıl yapılacak?

Peki dizinleri nasıl sıkı(hard) olarak bağlayabilirim?
Sunucumdaki /var/www/html/indirilenler dizinini /root/indirilenler olarak bağ oluşturmak istiyorum.
ln komutu ile yapmaya çalıştığımda kabul etmiyor. Eğer -s parametresi eklesem, dosyaların aslına etki etmediğinden sıkıntı yaşarım gibime geliyor ve -s parametresi ile bağ oluşturulor mu denemdim henüz…

ÇÖZÜM

mount --bind kaynak_dizin hedef_dizin

1 Beğeni

Dosya yöneticisi olarak nautilus kullanabilirsiniz.
sudo apt-get install nautilus
sudo apt-get install nautilus-actions
nautilus-actions-config-tool komutu ile menülerde istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz.

2 Beğeni