Klavyem düzgün çalışmıyor

Casper Nirvana x600.5700_bv00x_g_f amd ryzen 7 dizüstü bilgisayarıma xfce 23.2 kurdum. Fakat kurulum sonrasında klavye düzgün çalışmıyor. Örneğin internet tarayıcısına herhangi bir harfi yazdığımda 19 tane bastıgım harfi yazıyor. Backspace tek sefer dokunursam geriye doğru tekrar kadar siliyor.

Tuş yinelemesini kapalı yaptım. Fakat bu sefer harfler seri bir şekilde yazmıyor. Her iki karakter arası 3-4 saniye bir gecikme olmaya başladı.

Derdime bir çare…

bendeki ayarlar bu şekilde

tuş yinelemeyi etkinleştirip gecikmeyi arttırarak ve yineleme hızını düşürerek çözüm bulabilirsiniz.

1 Beğeni

ayarları denedim olmadı…

Hocam, gnome indirip kurulum diskini oluşturduktan sonra kurulum yapmadan pardus çalışan üzerinden deneyin. Casper bilgisayarlar bazen sorun yaratabiliyor. Bios güncellemesi varsa önce kurmanız gerekir. İnternet sayfasından kontrol edin.

hocam Sorun sadace Masaustu ortamindami oluyor. Yoksa Masaustunu ortamina gecmeden konsoldan login oldugunuzda linux konsolunda da aynisi oluyor mu?

Bende de casper ultrabook var. atkbd driverini kullaniyor. Sizinkide ayniysa onun ayariyla oynayin. Ismi 'softrepeat '. "modinfo atkbd " yazip bakin.

Sizin driver farkli olsa bile ilgili bir ayar tahminen vardir.
Kompositorlerin de(sway, mutter, kwin, weston, xorg vs) hemen hepsinin ilgili ayari var. Ozet yazdim.

Anlamaz iseniz sorun yardimci oluruz.