Kodlama ve yazilim gelistirme (Code Blocks)

Iyi gunler;
(oncelikle kullandigim laptopun kilavyesinde turkce karekter yoktur bu yuzden ozurlerimi iletmekteyim)
Ben bilgisayar muhendisligi 1. sinif ogrencisisyim. Biz C dilinde kodlama ogreniyoruz… Bende yerli isletim sistemimiz olan Pardus’u kullaniyorum. Bu okulda code blocks adindaki yazilimi kullaniyoruz…
Ben yerli isletim sistemimiz olan Pardus’ta kullanmak istiyorum…
Ben linux 64 versiyonunu kurdum (bilgisayarimda 64 bit) fakat derlemede sanirim hata aliyorum.

Ekran%20g%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCs%C3%BC_2018-10-19_16-36-57
Bu hatayi nasil gidere bilirim yardimci olursaniz sevinirim.
Pardus’un Magzasina’ da eklenirse cok guzel olur saygilarimla…

klasör adındaki Türkçe harf (ü) sebebiyle sorun oluyor. Dosya ve klasör adlarında Türkçe harfler olmasın, ve en_US locale’de çalışın.

en_US local derken ?

hocam komut satrı tam görünmüyorda, “gcc -o cikti deneme.c” şeklinde komut verip daha sonra
“./cikti” şeklinde mi calıştırıyorsunuz.

bide “deneme.c” yerine “deneme.o” görünüyor herhalde orada uzantısı “o” yerine “c” olmalı cünkü komut dizini bulamadığı icin hata verdiğini söylüyor.

local degil locale. Yani desktop dilini tümüyle ingilizceye çevirmekte de fayda var programlama yaparken. Ama esas sorun ü harfi kaynaklı.

1 Beğeni

Tesekurler dediginiz gibi Turkce karakterden kaynaklaniyormus, locale olarak masaustune varmadn baska yere uygulama kayiti yapinca sıkıntısız calisiyor.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.