Kullanıcı ad ve şifre

XFCE kurulum yaparken girdiğim kullanıcı adı ve şifreyi ilk açılışta hatalı şifre girdiniz diye hata veriyor.Defalarca denedim sorunu gideremedim.Bu konuda yardımcı olabilir misiniz.

Klavye düzeninizi kontrol ettiniz mi ?

Sorunu çok şükür hallettim. Sistemi yeniden kurup,kuruluşta açılışta Türkçe karakter olmayan kullanıcı adı yazarak açılış yaptım. Açılışı yaptım ama kullanıcı adımı değiştirmek için bir yer göremedim.Şifreyi değiştirmeyi gördüm.Yeni kullanıcı ve kullanıcı değişikliği nereden yapılıyor bulamadım.Kusuruma bakmayın.Pardus te yeniyim, merak ettim yerli işletim sistemini öğrenmek ve kullanmak istiyorum. Yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim.

XFCE Canlı kullanıcı adı ve root şifresi nedir? (aynı soru KDE için de geçerli)

kullanıcı adı : pardus
şifre : pardus

2 Beğeni

Sistemi yeniden kurmak zorunda kaldım. Örneğin Tam isim girin yere " İbrahim Özgün" yazdıktan sonra aşağıdaki kullanıcı yerine otomatik olarak baş harfi büyük İbrahim diye yazdığını ikinciye sistemi kurduğumda farkettim.Dikkat edilmediği takdirde sürekli şifre hatası ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Ayrıca Kullanıcı adı otomatik gelmiş olsaydı şifreyi doğru yazdığımdan sisteme girişim olacaktı.Kullanıcı adı otomatik olarak gelmiyor.Ayrıca sistem ayarlarından yeni kullanıcı adı ilave etmek istediğimde nereden yapıldığını bulamadım. özel bir uygulama mı? yüklemem gerekiyor.İlgilenen herkese teşekkür ederim.

“kuser” ile yeni kullanıcı ekleyebilirsiniz.

veya konsol (uç birimi) açarak

sudo useradd “deneme” yazarak kullanıcı oluşturabilirsiniz. (deneme yerine istediğiniz kullanıcı ismi girebilirsiniz.)

sudo mkdir /home/deneme şeklinde kullanıcı için bir dizin oluşturun.

sudo passwd “deneme” yazarak oluşturduğunuz kullanıcıya şifre atayabilirsiniz (şifre belirlerken yazdığınız şifre görünmez)

Verdiğiniz bilgiden dolayı teşekkür ederim.

Konudan baktım ama yapamadım.
Sol üstte acayip bir şekilde localhost… Tarzı bişey yazıyor. Kullanıcı adı yok diğer seçeneği var sadece,
kullanıcı adı ve şifreyi giremiyorum.
Sanırım aorun şu; Kullanıcı yok

Kullanıcı adı ve şifre sorunu