Kurulum öncesi proxy ayarı

Merhaba,
Bulunduğum networkte internete direkt çıkamıyoruz. Kurulum esnasında repositorye erişebilmem için proxy ayarı yapmam gerekiyor. Kurulum menüsünde shell ekranını açıp environment ayarını veiyorum fakat shell’den çıkıp kuruluma devam ederken siliniyor doğal olarak. Proxy ayarlarını kurulum esnasında nasıl kalıcı hale getirebilirim? etc/environment’a yazdım ama yine fayda etmedi. Iso dosyasında mı düzenleme yapmam gerek?

Repository ekleme işini pas geçip kuruluma devam da edebiliyorum fakat bu aşamada repositoryleri manuel set edebilir miyim?

Sağ alt köşedeki bağlantı simgesinde sağ tıklayarak - Edit Connection Seçin. Bağlantı ismini seçip Düzenle butonuna tıklayın. Proxy Sekmesinden ayarlayın.

Kurulum sonrasında ayarlayı yapabiliyorum o aşamada sıkıntı yok. Kuruluma başlarken yapmam lazım ya da kurulum sonrası proxy ayarladıktan sonra repository ekleyip sistemi güncellemem lazım.

Kök dizinindeki .bashrc dosyasına yazın. Her shell açıldığında yeniden ayarlasın.

Sorunu çözdüm. Aynı durumla karşılaşan olursa diye detaylı açıklayayım.

Bulunduğum ağda internete güvenlik sebebiyle proxy aracığıyla çıkıyoruz. Ayarları yaparken hem proxy sunucu bilgisi hem de sertifika kullanmamız gerekiyor. Uyguladığım adımlar şu şekilde;

 1. Pardus kurulumunu repository (depo) tanımlama aşamasını atlayarak tamamlayın.

 2. Kurulum tamamlanıp desktop ortamına ulaştıktan sonra sistem genelinde proxy sunucusu bilgisini tanımlayın;

  sudo nano /etc/profile açıp en altına ekleyin

  export http_proxy='http://myproxy.server.com:8080'
  export HTTP_PROXY="$http_proxy"
  export https_proxy="$http_proxy"
  export HTTPS_PROXY="$http_proxy"
  export ftp_proxy="$http_proxy"
  export FTP_PROXY="$http_proxy"
  export no_proxy='localhost,127.0.0.1,localaddress,.localdomain.com'
  export NO_PROXY="$no_proxy"
  
 3. Buradaki 2. ve 3. adımı uygulayın. 2. adımda desktop ortamlarının kullandığı gtk uygulamaları için proxy ayarlıyor. Bunu direkt komut satırına yazacaksınız. 3. adımda ise paket yönetici komut satırı arayüzü için proxy ayarlıyor. Bu ayarı ise /etc/apt/apt.conf.d/70debconf dosyasında yapcaksınız.

 4. Buradaki adımları uygulayarak sertifika dosyanızı sisteme ekleyin. Bizim sertifika dosyamız .cer uzantılı. .crt uzantılı olarak tekrar isimlendirerek işlemi uygulayınca yükleyebildim.

 5. Burada anlatıldığı gibi repository(depo) bilgisini sisteme tanımlayın.

Bu adımları sorunsuz hallettikten sonra bende sorun kalmadı.

Normalde Gnome ile Arch Linux kullanıyorum. Aynı networkte olan bilgisayarda gnome üzerindeki network manager ile proxy verdiğimde 2 ve 3. adımları bir arada daha kolay yapmış oluyorum. Pardus’taki Xfce’de bunu başaramadım.

Proxy server ve güvenlik duvarı ayarlarına göre bu adımlar farklılık gösterebiliyor.

2 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.