Kurulum Sırasındaki Problemler

Merhabalar,

Yeni nesil sayılabilecek durumda olen intel i5 ve 250 gb ssd olan laptobuma windowsun yanına pardusu da kurmak istiyorum.

Öncelikle UEFI bios var. Daha önceden ubuntu kurmuştum ve sildiğimde grub hatası aldım bende UEFI olarak kullanıyorum ki windowsum açılsın. Ama burada gözüken 2 adet ubuntu EFI nasıl silerim.?

Biraz evvel kurmaya çalıştığım pardus da otomatik olarak kendisi bölümleme yapmadı bütün diski kullanarak bölmeye çalıştı.

Bende kendim 18 gb alana ext4 dosya sistemi ile kök dizin olarak seçim yaptım
Birde 2 gb bir alan takas olarak seçtim.

Başka seçmem ayarlamam gereken alan varmıdır?

Kendi yaptıgım bölümleme seçenekleri sonunda kurulu yaptı fakat GRUB kurulumu sırasında ölümcül hata verdi grub kurulmadı.

Bu sorunlarımı nasıl aşarım yardımcı olursanız sevinirim.

biosun görüntüsü

Merhaba @ulsbayar Bey,

Kurulum esnasında kendinize ait bölümleme ayarlarını yaptıktan sonra EFI SYSTEM BOOT (ESB) bayraklı alanın da ayarlanmış olduğundan emin olun. Aşağı yukarı şöyle bir görüntüsü olması gerekiyor : Screenshot_20171109_160113

Beş yüz küsür MB lık alanın dikkat ederseniz B (Bootable flag) dediğimiz başlatılabilir bayrağı ayarlanmış olmalı. Sonrasında windowsunuz ve Pardus unuz başlangıçta seçilir halde olacaktır.

Selamlar.

Teşekkürler.

Peki paylaştığım resimde görünen 2 adet ubuntuya ait EFI alanlarını nasıl silerim ?

Şu anda sadece windows yüklü.

Windows için boot repair tarzı programlar olması lazım tam bilmiyorum, araştırın isterseniz.