Kurulum Sonrası İşler (arşiv)

Merhaba.
Ben de Pardus kullananlar arasına girdim. Masaustu KDE. Bilgisayarıma kurdum şimde ne yapacağım. Ben Pardusa bakıyorum Pardus bana. Forumu gezdim, daha doğrusu 1 aydır tüm linux forumlarını gezdim su gibi yuttum ezberledim ama beni tatmin etmedi. Şöyle ki; Pardusu kurduktan sonra ne yapacağız, hangi araç-gereci kullanacağız bulamadım. Foruma bu konuda yoruma kapalı başlık açılsa iyi olur. Biliyorum konu çok detaylı ama zaman içinde yavaş yavaş oluşur diye düşünüyorum.

—Birkaç Örnek;

Ofis uygulamaları - LibreOfis

Resim Düzenleyici - Gimp, Pinta

Uygulama yükleme - Synaptic ve Yazılım Merkezi

Windows oyun ve uygulamları - Playonlinux ve Wine

DVD-CD oluşturma -K3b

Ses, Video oynatıcılar - Amarok ve VLC

Diks yönetimi - Gparted

Açılış yöneticisi - Grub Customizer

gibi seçenekler var. Ekranın sağ üst köşesindeki araç çubuğu ile ve sistem ayarlarınddan görsellik ayarlarını değiştirebilirsiniz.
Güncellemeler için synaptic paket yöneticisinde tazele ve Yükseltmeleri seç’i kullanabilirsiniz. (Ömer Çakmak)

Akregator: RSS ve atom tabanlı haber kaynaklarından haberleri takip etmeyi sağlayan açık kaynak kodlu bir yazılımdır.

Blogilo: Blog gönderilerini yerel olarak oluşturmayı ve düzenlemeyi sağlayan bir yazılımdır.

Choqok: Linux dağıtımlarında kullanılabilen başarılı bir mikroblog(twitter,identi.ca) istemcisidir.

Clementine: Açık kaynak kodlu ve özgür bir müzik çalar uygulamasıdır

digiKam: Tüm görüntü dosyalarınızı organize etmenizi ve tek bir arayüz üzerinden yürütmenizi amaçlayan gelişkin bir fotoğraf yönetim uygulamasıdır.
Dolphin: KDE masaüstü ortamının dosya yöneticisi uygulamasıdır.

ExpoBlending: İki resmi üst üste gelecek şekilde karıştırma işlemini çeşitli efektlerle gerçekleştiren yazılımdır.

GnomePlayer: Windows için tasarlanmış bir müzik, video oynatma uygulamasıdır.

Gwenview: KDE için bir resim ve video görüntüleme yazılımıdır.

Kaudiocreator: Müzik CD’lerindeki albüm bilgilerini düzenlemeye izin veren ve farklı müzik formatlarına çevirmeye imkan tanıyan bir yazılımdır.

K3b: Linux sistemler için tasarlanmış özgür ve ücretsiz bir CD/DVD yazma uygulamasıdır.

KdenLive: Çeşitli formatlardaki (QuickTime, AVI, WMV, MPEG, FLV) videolar üzerinde düzenlemeler yapılabilen bir uygulamadır.

Kget: KDE masaüstü ortamının varsayılan indirme yöneticisidir.

Kmail: KDE masaüstü ortamının öntanımlı e-posta istemcisidir.

Knode: KDE’nin haber kaynağı okuyucusudur. Bu yazılımı kullanarak haber sunucularına bağlanabilirsiniz.

Knotes: Gerçek yaşamda yapışkanlı kâğıtlara alınan notları elektronik ortamda kaydetmeye yarayan yazılım. Program, notları otomatik olarak kaydetmekte ve sonraki açılışında bellekte tutulan notları görüntülemektedir.

Kolourpaint: Linux işletim sistemlerinde kullanılan özgür ve ücretsiz bir resim işleme programıdır.

Konqueror: Linux’un KDE arabirimli dağıtımlarında öntanımlı olarak yer verilmiş ağ tarayıcısıdır.

Kopete: Çoklu protokol destekli özgür bir anlık mesajlaşma yazılımıdır

Korganizer: KDE için kişisel bilgi yönetimi yazılımıdır. Bünyesinde e-posta istemcisi, haber okuyucusu (RSS, Atom), takvim, not alma, yapılacaklar listesi gibi özellikleri barındırır.

Krdc: Yerel ağ üzerinden bir başka bilgisayarın masaüstü ortamına erişimi sağlayan bir uygulamadır.

Krfb: Masaüstü erişimi için oturumların yönetilmesini sağlar.

Ksnapshot: KDE için ekran yakalama uygulamasıdır.

Okular: Çeşitli formatlardaki dosyaların (PDF, DjVu, TIFF, PostScript) görüntülenmesini sağlayan evrensel dosya görüntüleyicisidir. (Emirhan Muhammed Uslu)

3 Beğeni

1 gönderi yeni bir konu için ayıklandı: Kolourpaint’ de kopyala yapıştır yapamıyorum