kurulum ve güncelleme hatası

Selamün aleyküm sayın arkadaşlarım.

17.3 DDE kullanırken ekran koruyucu kurdum. Sanki ondan sonra sistem dengesizleşti. USB ile çalıştırdığım programlarda sorun yaşamaya başladım. Kendiliğinden bazı programlar açılıp kapanmaya başladı. ekran koruyucuyu kaldırdım sorun değişmedi. Masaüstünü değiştirmeye karar verdim. tty ekranına düşerek DDE yi kaldırdım. Ama XFCE yükleyemedim.

sudo apt install pardus-xfce-desktop

sudo apt update

komutlarına

depo.pardus.org.tr’ çözümlenirken geçici bir sorunla karşılaşıldı. Bazı inde dosyaları indirilemedi. Bu dosyalar yok sayıldılar ya da önceki sürümler kullanıldı.

uyarısı veriyor. /etc/apt/sources.list dosyası şu şekilde:

deb Index of /pardus/ onyedi main non-free contrib
deb Index of /guvenlik/ onyedi main contrib non-free
yardımlarınızı rica ediyorum

ls /etc/apt/sources.list.d/ komut çıktısını da paylaşırmısınız.

şöyle:

stebbins-ubuntu-handbrake-releases.cosmiclist stebbins-ubuntu-handbrake-releases.cosmiclist.save

ubuntu depoları eklediğiniz için bu hatayı alıyor olabilirsiniz.
sudo rm -rf /etc/apt/sources.list.d/* komutu ile depoları silin.
sudo apt update komutu ile depoları güncelleyin.
Eğer paket uyumlulukları bozulmamışsa sorun kalmayacaktır. Ama paket uyumsuzlukları var ise ubuntudan kurduğunuz paketleri kaldırıp sisteminizi yeniden güncellemeniz gerekir ama uzun bir işlem olacaktır.

Paketleri kaldırdıktan sonra güncelleme apt update ve apt upgrade komutları ile değil mi?
Debiab tabanlı olduğu için Ubuntu paketlerinde sorun yaşayacağımı düşünmemiştim. Yeri gelmişken .deb paketleri benzer sorunlara yol açar mı?

Evet update ile index günceller, upgrade paketleri yükseltir. Pardus deposu da her depo kendine özgü bağımlılıkları test edilerek yerleştirilir. Başka bir depo eklenerek o depoya ait bir paket ve bağımlılıkları kurulursa, orjinal depodaki bağımlı olan paketlerde bundan etkilenir ve bu yaşadığınız sorunlar ortaya çıkar. Deb paketleri özel bir bağımlılık gerektirmediği sürede depoda var olan diğer bağımlılık gerektiren paketleri kullanır ve depoyu bozmaz. Ama depoda olmayan ve başka depolar eklenerek oluşturulan bağımlılıkları var ise yine bozabilir.

Kaan hocam. Konuyu iyice anlamak için soruyorum.

https://debian.pkgs.org/9/multimedia-main-amd64/ffmulticonverter_1.8.0-dmo1_all.deb.html

sitesinde anlatıldığı şekilde ffmulticonverter yüklemiştim. Requires başlığı altında imagemagic unoconv yazılımları var ve bildiğim kadarıyla Pardus depolarında yok. Bahsettiğiniz sorun çıkarabilecek bağımlılıklar bunlar mı?

İstediği bağımlılıklar depolarımızda mevcut.
Dosyayı indirdikten sonra indirdiğiniz dizinde terminal açın ve aşağıdaki komutlar ile kurulumu yapın:

sudo dpkg -i ffmulticonverter_1.8.0-dmo1_all.deb 
sudo apt -f install

Teşekkür ederim. Allah işlerinizde kolaylıklar versin

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.