Kurulumda GRUB Yüklenemedi Hatası

Merhabalar,

Okulumuzda tüm bilgisayarı Pardus’e geçirmeye çalışıyorum, KDE ve XFCE sürümlerini indirdim, unetbootin ile flash diske yükledim, kuruluma sorunsuz başlıyorum, kurulum bittiğinde ise şu uyarıyı alıyorum:

GRUB önyükleyici düzgün yapılandırılmamış, elle yapılandırılmanız gerekiyor.

Konuyu araştırdım, boot repair ile grubu onardım ama açıldığında bu sefer KDE gelmedi,

Ayrıca kurulum sırasında neden böyle bir hata alıyorum, sanal makineye kurduğumda sorun olmadı, ancak lenovo ve hp laptoplara kurarken bu sorunu yaşıyorum, kurulumda bu hata neyden kaynaklanır, yardımclarınızı bekliyorum.

Canlı sistemde açın.
Konsaldan sudo blkid komutunu kullanın
Ev dizinine girerek, Pardusun kurulu olduğu diske tıklayın ve bağlayın.
Tekrar konsoldan sudo blkid komutu ile Pardusun kurulu olduğu diski önceki komut çıktısıyla karşılaştırarak bulun. (Örnek:sda)
Aşağıdaki komutları sırasıyla çalıştırın.
sudo grub-install --force /dev/sda
sudo update-grub
Sistemi yeniden başlatın. Olumlu yada olumsuz geri dönüş yapınız.

2 Beğeni

Merhaba,

ISO yazdırmak için rufus kullandım, şu an yaptığım kurulumda sorun çıkmadı, daha çok bilgisayar var, aynı sorunu yaşarsam deneyeceğim.

Yeni laptop olduğu için sanırım kablosuz ağ kartını görmedi, forumda araştırıyorum.

İyi çalışmalar.

şöyle birşey keşfettim eğer secure boot açık ise pardus kuruluyor fakat grub kurulmuyor secure boot kapatıp sıfır bir kurulumda grub un sorunsuz kuruldugunu fark edeceksiniz.

1 Beğeni

kaan bey dediğinizi bende yaptım aynı sorun bende de oldu fakat cannot find EFI directory hatası veriyor. Kaç saattir kurmaya çalışıyorum fakat hiç bir ilerleme kaydedemedim.

Kurulumu Pardus XFCE Kurulum Kılavuzu – Pardus – TÜBİTAK ULAKBİM linkindeki adımlar ile yapabilirmisiniz?

Merhaba, secure boot’u kapattınız mı? Secure bootun tamamen kapalı olduğundan emin olun.

Elbette. Hem secureboot kapalı hemde ilk kez linux kurmuyorum yani. Her hafta bir linux kurmaktan artık gözlerim kapalı kurmaya çalışmaya çalışır hale geldim. :slight_smile: . Hiç bir faydası olmadı bu kurulum adımlarının. Grub’ı hala kuramadı. Şu anda yeniden kurulum yapmaya çalışıyorum.

Kur butonundan önceki son yazıları not aldım.
1- dev/sda7 ext4 biçimlendir
2- dev/sda1 boot/efi bağla
3-dev/sda7 / bağla
4-dev/sda8 swap bağla

Bunlar doğru değil mi bu şekilde olmayacak mı? Boot repair bile işe yaramıyor. Ubuntuda harika işe yaramıştı.

Secureboot’u hiç açmıyorum zaten. Çünkü dediğim gibi sürekli linux kurmaya çalışıyorum. Ubuntu ve mint harici bir dağıtım kuramadım cihaza bu güne kadar. Zaten Pardus KDE sürümünde EFI yok ona hiç uğraşmadım bile. Ama XFCE kurulumunu da başarırım diye öğle vakinden beridir uğraşmama rağmen bir yolunu bulamadım.

Bölümlendirme tablosunu msdos’a çevirirseniz problem kalmaz.

Hocam bölümlendirme tablosunu çevirmeyi anlatır mısınız? Çünkü riske girmek istemiyorum. Cihaz iş yerinde kullandığım ve çok önemli arşivlerimin olduğu bir windows cihazı. Bölümlendirme tablosu değişimi için biçimlendirme vs gibi şeyler okudum riske giremem yani. Şimdiden teşekkürler.

Arşivinize zarar vereceğinden dolayı başka bir yol bulmak gerekir.

Hocam şimdi baktım benim diskim tamamen GPT. Yani şu durumda ben bu cihaza Pardus kuramayacağım demektir. Anladığım kadarıyla. Ubuntu ve Mint bu disk meselesini halletmiş olmalı ki onlar kuruluyor. Bende Ubuntu ve Mint kullanmak istemiyorum. O zaman çözüm bulunursa bekliyorum sizden bulunmazsa Pardus kurulum sorunları halledilene kadar bekleyeceğim. Win10’a hala muhtacım yani :frowning:

kurulumda dikkat etmediğiniz bişey vardır belki.

Hocam MBR diske çevirdim diski. Bir önceki mesajımı sildim. Çünkü GParted ile çevirmeme rağmen tekrar UEFI Windows kurduğum için GPT olmuş sonradan farkına vardım şimdi tekrar MBR olarak formatladım. Pardus’u kurdum. Windows kurdum ilk önce sonra Pardus’u ekledim Grub kuruldu listede Windows’ta var fakat Pardus Loading, please wait… yazıyor ve orda kalıyor. Güvenli modda da aynı normal modda da aynı değişen bişey olmadı. Ekran kartından olduğunu zannediyorum. Yardım ederseniz sevinirim.

Bu yazdığım konunun çözümünü grub ekranında e tuşuna basarak linux diye başlayan ve quiet diye biten satırın sonuna bir boşluk bırakarak nomodeset yazıp açabildim. Başkasına lazım olursa kullansın.

• Bu hataya USB mini disk’den Debian kurduğum sırada rasladım,

• Debian DVD den kurulumda böyle bir hata vermiyor,

• ayni iso kalıbını USB mini dise yazıp kurulum yapınca,

• " Gurub kurulamadı - elle yapılandır " hatası veriyor.

Sonuç ;

• Debian yükleyici USB bellekden yüklemelerde,
  • hata veriyor,
  • Bilgisayara Linux Pardus ( Debian Tabanlı ) yüklerken,
  • DVD den yükleme tercih edilmelidir . ( şimdilik )

Rufus ile dd modunda yazdırıp deneyiniz.

rufusu dd modunda yazdırıp denedim. Hiçbir sorun çıkmadan kuruldu ve çalıştı. Arkadaşlar çok teşekkür ederim.

Aynı sorunu bende yaşadım. Basit, kurlum USB Bellek ile yapılıyorsa, o esnada USB Belleği çıkarıp ileri seçeneği ile Ana menü’ye dön, akabinde USB Belleği takıp “Grub önyükleyicisini sabit diske kur” seçeneği ile kuruluma devam edebilirsin.