Kurulumda Home Dizinini Ayırma

Bilgisayarda çok fazla dosyamız var. Her format atma zamanında tüm dosyaları yedekleyip sonra yeniden almak uzun sürüyor. Bunun yerine home dizinini ayırıp, formatı sadece kök dizine atmak çok daha pratik.

Bu işi başlangıçtaki kurulum ekranından yapabiliyoruz ama çalışan üzerinden yaptığımız kurulumda yapamıyoruz. Halbuki pardus çalışan üzerinden kurulum ekranı çok daha pratik.

Home dizinini ayırma ve sonrası için de sadece kök dizine format atma seçeneğini pardus çalışan üzerinden yaptığımız kuruluma da ekleseniz on numara olurdu.

Veya 23’te böyle bir geliştirme yapıldı mı?

Home klasörü için ayrı disk bölümü oluşturma canlı eski dağıtımda da yeni dağıtımda da var.
Disk bölümlendirme kısmında otomatik yerine elle bölümlendirmeyi seç.
home klasörü için ext4 formatında ayrı disk bölümü oluşturacaksın.
çift tıklayıp kök dizini adresini / yerine /home yapacaksın.
pardus için ayrı disk bölümü oluşturup / olarak seçilecek.

efi bölümü için ise kök dizin /boot/efi seçiliyor.
Wİndows ile beraber pardus yüklenecek ise biçimlendirme seçili olmayacak efi bölümünde.

1 Beğeni

Selamunaleyküm

hocam bu kısmi olarak zaten var. eğer format usb’si hazırlayıp Pardus başlangıç onarmayı açarsanız içinde
resim
sistemi yeniden yükle diye bir seçenek var. bunu yaptığınızda gerekli diskinizi seçtiğinizde ev dizini içindekileri dokunmuyor sistemdeki tüm dosyaları sıfırlıyor
az önce sanal makinede denedim yaptığım duvar kağıdı değişimi ve klavye kısayolum duruyordu ama yüklediğim uygulamalar kaldırılmıştı

1 Beğeni

Daha önceki kurulumda home dizinini ayırmıştım.

23 temiz kurulum yapayım dedim. Elle bölümlendirme kısmına gelince ekran şu şekilde idi:

Sonrasında sda1 ext4 kısmını biçimlendirdim.

Daha sonra sda1 ext4 olan kısmı / olarak, sda6 ext4 olan kısmı /home olarak tanımladım. Daha önce de o şekildeydi zaten.

En son da üstteki sda1 ext4 olanı seçip ilerle dedim ve kurulumu tamamladım.

Yeniden başlatıldığında home dizininde ne varsa silinmişti.

Ben nerede hata yapmışım? Home dizinindeki dosyaların kalması gerekiyordu.

home klasörü için daha önce ext4 olarak disk bölümü oluşturulmuş ise ext4 olarak tekrar biçimlendirmeye gerek yoktu.
Sadece kök dizin olarak / home seçilecekti.
Ben sıfırdan ayrı home klasörü nasıl oluşturulur olarak anladım.

Biçimlendirme işlemi sadece elle “Biçimlendir” butonuna tıklayarak değil kurulum sırasında otomatikte yapılabilir.

Siz /home seçtikten sonra dosya sistemini de ext4 seçmişsiniz. Bu durumda sistem kurulum aşamasında iken bölümü ex4 olarak biçimlendirerek ev dizinini oraya atamış oldu.

Sadece /home seçip bırakmanız gerekiyordu. Bu durumda biçimlendirmeden ev dizini atayacaktı. Dosyalarınız gitmeyecekti.

Aslında o anlamda da sormuştum, canlı kurulumdan yapılabiliyor mu diye.

Elle bölümleme dedikten sonra gelen ekranlar ve sonrasında yaptıklarım yukarıda adım adım. /home klasörüm neden sıfırlandı acaba? Ben onu biçimlendirmedim.

Ben /home seçip bıraktım zaten. İlk resimde de göreceğiniz üzere elle bölümlendirmeye ilk geldiğinde ext4 idi orası.

Dosyalarınızı halen geri getirme şansınız var eğer önemlilerse.
Testdisk, safecopy kullanabilirsiniz.

Yedeklemiştim şükür. O anlamda kaybım yok ama her seferinde aynı durumu yaşayacağım.

Hayır her seferinde aynı sorunu yaşamazsınız. işleminiz yanlış. Şu şekilde olması gerekiyor. Biçimlendirme türü boş olacak.
Diske sağ tıklayıp düzenle deyin. Bağlama noktası /home biçimlendirme türü boş.

3 Beğeni

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.