Kurulumdan Sonra HDD Bölümleme

Merhabalar,

Pardus 17.3 XFCE yi 750gb lık hdd’min üstüne tek part olarak kurdum. Tablo aşağıda ki gibidir.

Şimdi bu diski ikiye bölmek istiyorum. Örnek veriyorum pardus için 250gb yedek birim için 500gb şeklinde. Bunu yapmanın yolları nelerdir(windows yükleme harici)

Canlı sistemde açarak sudo apt install gparted komutu ile paketi yükleyin. Programı açtıktan sonra sağ üst köşeden diski seçin ve listedeki disk şekli üzerinde sağ tıklayarak yeniden boyutlandır seçin.
Not: Sanal makinada deneme yaptım bir sorun oluşmadı.

Bu bahsettiğinizi denedim daha önce hocam siz söyleyince tekrar denedim yeniden boyutlandırma için izin vermiyor.

1 Beğeni

Bahsettiğim işlemleri Canlı Pardus açarak yapmanız gerekiyor.

Denedim yine yanında kilit simgesi var ve müsaade etmiyor boyutlandırmaya.

Bilgisayarınızda windows yüklü mü?
Listedeki sda2 üzerinde sağ tıklayarak Ayır seçeneğini seçtiniz mi?

Hayır tek sistem pardus 17.3 xfce yüklü. USB de canlı çalıştırmak için ise 17.3 DDE var.

Diğer işlemi denediniz mi?

Ayır seçeneğini şimdi denedim kilit kalktı ve yeniden boyutlandır diyerek yukarıdan uygula dedim. Şuan işlem devam ediyor sanırım biraz uzun sürecek ilginiz için çok teşekkür ederim sonucu yazacağım.

Kesinlikle geri dönüş yapın. Fiziksel olarak bir sorun çıkartacak mı?

İşlemler sorunsuz bitti fakat çalış versiyonu kapatıp asıl sistemi açınca aşağıdaki gibi bir ekran da kaldı

Canlı Pardus’dan açarak sudo fsck -fy /dev/sdX komutunu çalıştırın ve diski düzeltsin.
Not: Komuttaki sdX yerine Pardus’un kurulu olduğu bölümü yazın Örnek: sda1gibi.

Böyle bir hata alıyorum.

sda2 disk bağlı olduğu için bu hatayı alıyorsunuz. Diski ayırıp yeniden çalıştırın.

/dev/sda2 is mounted kısmını kaçırmışım pardon. Şimdi sorunsuz bir şekilde başladı pardus. Yeni oluşturduğum disk masaüstünde görünüyor fakat okuma yazma izinleri yoktu. Sebebini anlamadım ama sudo chmod 777 -R /media/pardus/Yedek ile uçbirimden yetkilendirerek sorunu çözdüm. Sebebi neydi başka bir çözümü var mı bilmiyorum onuda siz belirtebilirseniz güzel olur. İlginiz için teşekkür ederim emeğinize sağlık.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.